Skrýt menu
Skrýt formulář
 • Domů » Daně » Daně » Daňový balíček 2021: jaké změny se vás dotknou?

Daňový balíček 2021: jaké změny se vás dotknou?

Solitea, a.s. | 09. 10. 2020

Ministerstvo financí připravilo návrh několika daňových změn, které budou platit od 1. ledna 2021, pokud je schválí parlament. Tzv. daňový balíček zasahuje do tří desítek zákonů. Čtěte, jaký dopad budou mít změny, které ministerstvo oficiálně představilo.

Stravenkový paušál: šance na příspěvek pro více zaměstnanců

Od ledna 2021 se k daňově zvýhodněnému stravování vedle klasických stravenek a závodních jídelen přidá peněžitý příspěvek (tzv. stravenkový paušál). Ten využijí zaměstnanci a podnikatelé, kteří nemají vlastní jídelnu, bojí se administrativy spojené s papírovými stravenkami, nebo jen nechtějí podporovat jejich vydavatele.

Návrh Ministerstva financí zachovává obě předchozí varianty zvýhodněného stravování a přidá variantu, u které odpadají náklady na poplatky a u restaurací neoblíbené provize.

Stravenkový paušál se bude při proplácení řídit pravidly, která platí i pro stravenky. Zaměstnavatel si u příspěvku uplatní daňově uznatelný náklad až 55 % ceny stravného a zbylých 45 % nákladů doplatí zaměstnanec ze mzdy. Rozdíl bude v tom, že zaměstnavatel nepředá 55 % stravenkové firmě, ale rovnou je vyplatí svému zaměstnanci a náklad si stejně jako u stravenek odečte z daňového základu.

Daňově uznatelná část příspěvku na stravování se pro rok 2020 za zaměstnance ve veřejném sektoru vypočítává z maximálního limitu 103 Kč. Od roku 2021 se pravděpodobně částka navýší a už teď víme, že daňově uznatelným výdajem bude 70 % z limitu. Pokud se ohlédneme za rokem 2020, zaměstnanci by si v měsíci s 21 pracovními dny díky stravenkovému paušálu polepšili o 1 512 Kč, které nepodléhají sociálnímu ani zdravotnímu pojištění. V roce 2021 to bude pravděpodobně ještě více.

Stravenkový paušál navíc přináší mnoho úlev.

 • Zaměstnanci si nemusí hlídat platnost stravenek, aby jim nepropadly.
 • Restaurace se zbaví nepopulárních provizí (5–7 % z nominální hodnoty stravenky) a nemusí čekat na jejich proplacení.
 • Z peněžitého příspěvku nebude možné srážet například exekuční pohledávky nebo výživné.
 • Zaměstnavatelům se sníží počet transakcí i administrativních úkonů a s nimi spojených nákladů.

Snížení daně z příjmu na 15 % a zrušení superhrubé mzdy

Efektivní zdanění mzdy zaměstnance nyní dělá 20,1 %. Aby vláda pomohla ekonomice, kterou sužují ztráty kvůli koronakrizi, shodla se na snížení daně z příjmů z původní sazby na 15 % a navrhla zrušení superhrubé mzdy. 

Superhrubá mzda zahrnuje hrubou mzdu, která obsahuje odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. Nyní je základem daně z příjmů pro zaměstnance superhrubá mzda, od roku 2021 se díky změně zdaní patnácti procenty jen hrubá mzda

Vláda navíc rozhodla, že by se tato změna neměla dotknout lidí s příjmem nad 139 tisíc korun měsíčně. Ti budou nově podle návrhu danit 23% sazbou. Navíc vysokopříjmovým skupinám zůstává tzv. solidární daň.

Zvýšení sazby spotřební daně na tabák

Vláda zavedla harmonogram pro postupné zvyšování spotřební daně u tabákových výrobků včetně surového a zahřívaného tabáku. Harmonogram nastavila tak, aby se sazba zvyšovala o 5 % každý rok až do roku 2023. Současná daň z cigaret, která činí 2,90 Kč za kus, se navýší:

 • v roce 2021 na 3,05 Kč, 
 • v roce 2022 na 3,20 Kč 
 • a další rok skončí a 3,36 Kč za kus.

Zavedení pásem pro distributory lihu

Daňový balíček se dotkne i distributorů lihu. Zmírní se pro ně podmínky, za kterých musel každý z nich složit kauci ve výši 5 milionů korun. Nyní se kauce stanoví podle objemu distribuovaného lihu na kalendářní rok. Při objemu 25 tisíc litrů lihu podnikatel zaplatí 0,5 mil. korun a při dosažení 50 tisíců litrů lihu složí 1 mil. korun. Dosavadních 5 mil. korun přitom zůstává pro ty, kteří převezmou kontrolní kolky na více než 50 tisíc litrů lihu. Vláda si od změny slibuje, že usnadní vstup na trh s lihovinami malým distributorům.

Paušální daň pro OSVČ: jediný odvod vyřeší všechny povinnosti

Od ledna 2021 OSVČ splní všechny své povinnosti jednou platbou a formulářem. Pokud budou chtít, přihlásí se k tzv. paušální dani a každý měsíc zaplatí jedním příkazem odvod na sociálním a zdravotním pojištění i platbu daně z příjmů.

Paušální daň podle vlády podnikatelům ušetří administrativu i čas, který by jinak strávili papírováním. S jediným odvodem se totiž OSVČ zbaví i povinnosti podání daňového přiznání a přehledů pojistného.

K paušální dani se mohou přihlásit podnikatelé, kteří mají roční příjem do 800 tisíc korun a nejsou plátci DPH. 

Vláda nastavila paušální daň pro rok 2021 na 5 740 Kč měsíčně. Částka zahrnuje:

 • zdravotní pojištění stanovené na 2 514 Kč,
 • pojistné na sociální zabezpečení ve výši 3 126 Kč (minimální záloha + 15 %)
 • a daň z příjmů v hodnotě 100 Kč, která kompenzuje vyšší odvod na sociálním pojištění.

Vláda při plánování paušálu ale upozornila, že se částka v příštích letech přirozeně zvýší podle výsledků ekonomiky státu. 

Pokud se podnikatelé pro paušální daň od roku 2021 rozhodnou, přihlásí se k ní do 10. ledna s vyplněným formulářem (tzv. Oznámením o vstupu do paušálního režimu) na místní pobočce finančního úřadu. Pak si jen nastaví trvalý příkaz na částku 5 740 Kč a dopředu se tak zbaví všech starostí. 

Paušální daň má ale i své nevýhody. Těm, kteří mají malé roční příjmy a vysoké výdajové paušály, se nevyplatí. Navíc s platbou daně paušálem odpadá možnost uplatňovat jakékoliv daňové slevy a úlevy.

Prohlédněte si výpočty, komu se paušální daň skutečně vyplatí >>

Nové podmínky u zdanění příjmů z dluhopisů

Daňové změny také ruší osvobození úrokových příjmů z dluhopisů u nerezidentů. Aby se narovnaly podmínky, zahraniční investoři zdaní příjmy z dluhopisů, které české firmy vydaly v cizině.

Naopak domácím investorům se osvobození u příjmů ze státních dluhopisů rozšíří. Od roku 2021 domácí investoři nezdaní státní dluhopisy, které:

 • už nakoupili,
 • nabízí a prodává Česká republika,
 • prodává člen Evropského hospodářského prostoru nebo členská země EU.

S rokem 2021 startuje EET

Místo startu 3. a 4. vlny 1. května 2020 se EET kvůli opatřením proti šíření koronaviru celá zamrazila. Nový zákon nakonec evidenci pro všechny vlny posunul na 1. leden 2021. Od Nového roku tak evidenci odstartují i řemeslníci, kadeřnice, autoservisy nebo právníci.

S dotazy k registraci či obnově certifikátů se obraťte na EET poradnu >>

 • Byly tyto informace užitečné?
 • AnoNe

Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Ivana Langerová

DPH událost
roku 2021