Práce

Zaměstnanci, studenti, matky i důchodci: kdo musí sám podat daňové přiznání

08. 04. 2019  Témata: Daně, Daně a účetnictví, Podnikání, Práce, Účetnictví

Přiznání k dani z příjmů se netýká jen podnikatelů, ale i některých zaměstnanců, kteří to ale často nevědí. Jestli jste v loňském roce pracovali u jediného zaměstnavatele a neměli žádné další příjmy, daňové přiznání podávat nemusíte. Jinak ale tuto povinnost mohou mít studenti, matky na rodičovské dovolené i důchodců. A někdy se dokonce vyplatí ho podat, i když nemusíte.

Štítky: Daň z příjmu, Daň z příjmů fyzických osob, Daňové přiznání, Fyzická osoba podnikatel, OSVČ, Příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, Sleva na poplatníka, Zákon o daních z příjmů

0

Zlatá rada zkušených účetních: při pořizování účetního systému ho sami vyzkoušejte

03. 04. 2019  Témata: Daně, Daně a účetnictví, Práce, Účetnictví

Zahradník má nůžky a sekačku, účetní svůj software. Výběr základního pracovního nástroje se nesnažte uspěchat, ale chytře si usnadnit. Abyste neškobrtli hned ze startu výběru, poradíme vám, na co všechno dát pozor a jak postupovat při selekci nevhodných systémů. Připravit, pozor, začínáme vybírat!

Štítky: Aktuality, Jednoduché účetnictví, Účetní

1

Zjistěte, jak jste na tom: minimální a průměrná mzda dle povolání pro rok 2019

03. 04. 2019  Témata: Daně a účetnictví, Mzdy, Práce

V posledních letech roste nejen minimální mzda (v roce 2019 již popáté v řadě), ale také průměrná mzda. V tomto článku se dozvíte, kolik si jednotlivé profese v roce 2019 průměrně vydělají a jaká je minimální hranice pro hrubou mzdu, pod kterou zaměstnavatel nesmí jít.

Štítky: Minimální mzda, Minimální mzda 2019, Mzdy, Průměrná mzda

6

Nejvyšší správní soud se vyjádřil ke zdaňování příjmů profesionálních sportovců

21. 08. 2017  Témata: Daně, Daně a účetnictví, Podnikání, Práce

Přestože se Nejvyšší správní soud zabýval zdaněním příjmů profesionálního sportovce, lze v daném rozsudku najít plno inspirativních myšlenek, které můžou být užitečné i pro jiné poplatníky, jimž plynou příjmy z činností, které jsou „na pomezí“ mezi živností a výkonem nezávislého povolání.

Štítky: Daň z příjmu, Daň z příjmů fyzických osob, Příjmy ze samostatné výdělečné činnosti

0

Průměrná a minimální mzda pro rok 2017

01. 11. 2016  Témata: Daně a účetnictví, Mzdy, Podnikání, Práce

Nedávno – konkrétně v průběhu měsíce září a října - byla ve sbírce zákonů zveřejněna dvě vládní nařízení, která upravují problematiku průměrné a minimální mzdy. Obě nařízení nabývají účinnosti dne 1. ledna 2017. Výše průměrné a minimální mzdy má mimo jiné také vliv na některé odvodové povinnosti poplatníků daně z příjmů fyzických osob. Autor: Mgr. […]

Štítky: Minimální mzda, Průměrná mzda

0

Infoservis: Lze výpomoc rodinných příslušníků při podnikání považovat za nelegální práci?

06. 03. 2014  Témata: Daně a účetnictví, Podnikání, Práce

Nejvyšší správní soud se k v nadpisu položené otázce vyjádřil ve svém čerstvém rozsudku z února 2014. Jako již vícekrát v minulosti můžeme i tento rozsudek považovat za inspirující pro naši argumentaci s orgány veřejné moci, v tomto případě s inspektorátem práce.

1

Zahraniční stravné

25. 07. 2013  Témata: Daně, Daně a účetnictví, Práce, Účetnictví

Zahraniční stravné poskytnuté zaměstnavatelem při zahraniční pracovní cestě může u zaměstnance činit nezanedbatelný příjem. Na zahraniční stravné ještě navíc může být navázáno také kapesné. Podmínkami vyplácení zahraničního stravného se zabývá tento článek.

Štítky: Cestovní náhrady

1

Uplatnění slevy na dani na manželku bez vlastních příjmů

12. 03. 2012  Témata: Daně, Daně a účetnictví, Nezařazené, Práce

Pokud je mezi manželi pouze jeden ekonomicky činný, zákon o daních z příjmů (dále jen „ZDP“) umožňuje za určitých okolností, snížit si daň z příjmů fyzických osob a to formou slevy na dani.

Štítky: Daň z příjmu, Sleva na dani, Sleva na manželku, Zákon o daních z příjmů

0

Plánované změny u dohod o provedení práce

31. 05. 2011  Témata: Daně a účetnictví, Podnikání, Práce

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje v rámci vládních reforem změny, které se dotknou také dohod o provedení práce.

0

Jednatel a pracovní smlouva

17. 02. 2011  Témata: Daně a účetnictví, Nezařazené, Podnikání, Práce

Mediálně zajímavým se pro ekonomická periodika – ale samozřejmě nejen pro ně - stalo prosincové rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (dále jen „NSS“) ve věci jednatele, který měl současně uzavřenu pracovní smlouvu na pozici ředitele a zda byl z titulu pracovního poměru účasten nemocenského pojištění.

1