Solidární daň neplatí jen boháči, ale i běžní zaměstnanci. Jak ji získáte zpět?

Solitea Česká republika | 31. 07. 2019

Solidární nebo také milionářská daň je poplatek, který hradí lidé s vysokými příjmy. A to i v případě, že se vám poštěstí jenom jediný měsíc díky vysokému odstupnému nebo mimořádné prémii. Přečtěte si, kdo musí platit solidární daň v roce 2019.

Obsah:


Solidární daň je v České republice poměrně nová. Vznikla roku 2013 jako reakce na hospodářskou krizi a platí ji lidé s mimořádně vysokými příjmy.

Výše daně je 7 %. Neodvádíte ji z celého svého příjmu, ale jenom z částky nad limitem pro solidární daň. Limitem je přitom 48násobek průměrné roční mzdy.

Do solidární daně spadá jen aktivní příjem, tedy příjem ze zaměstnání nebo z podnikání. Pokud si přivyděláváte pronájmem, vyhrajete peníze v loterii, prodáte nemovitost nebo máte kapitálový majetek, solidární daň se na takto nabyté peníze nevztahuje.

Solidární daň pro OSVČ

Pro rok 2019 je limit solidární daně pro OSVČ částka 1 569 552 Kč ročního zisku. Tento zisk vypočítáte odečtením výdajů od příjmů. Daň se odvádí pouze z částky nad limitem. Pokud je tedy váš roční zisk 2 miliony korun, od částky odečtete limitních 1 569 552 Kč a z toho, co vám zbyde, tedy z 430 448 Kč, vypočítáte 7 % jako solidární daň (30 131,36 Kč).

Solidární daň přiznáte v daňovém přiznání, bude vás zajímat řádek č. 59. Daňové odpočty (třeba z penzijního připojištění nebo z úroku na úvěr na bydlení) se na tuto daň nevztahují. A nezapomeňte, že i nadále odvádíte klasickou 15% daň z příjmů.

Solidární daň pro zaměstnance

Pro zaměstnance je v roce 2019 limitem měsíční výplata nad 130 796 Kč hrubého. Pokud limit překročíte, z výplaty se vám automaticky strhne solidární daň. Počítají se sem i mimořádné odměny nebo odstupné. V praxi se tedy může stát, že jako zaměstnanec zaplatíte solidární daň za jediný měsíc nebo za několik málo měsíců, i když vaše běžná výplata tak vysoká není.

V případě, že váš celkový příjem nepřesáhne roční limit 1 569 552 Kč hrubého, zaplacenou daň získáte zpět. Pokud tedy pobíráte 50 000 Kč hrubého, v březnu dostanete 140 000 Kč prémie a v listopadu tříměsíční odstupné v celkové výši 150 000 Kč, váš roční hrubý příjem je 740 000 Kč a jste pohodlně pod limitem.

Aby se vám zaplacená solidární daň z března a listopadu vrátila, požádejte zaměstnavatele o roční zúčtování daně. Peníze vám potom přijdou s výplatou.

Zaměstnavatele však smíte požádat o roční zúčtování daně jen pokud nemáte jiné příjmy, které přesahují 6000 Kč za rok, třeba ze samostatně výdělečné činnosti, z pronájmu nebo z kapitálového majetku. Místo ročního zúčtování daně v takovém případě musíte vyplnit daňové přiznání. Ale žádný strach, pokud celkově nepřekračujete roční limit, solidární daň se vám vrátí i tak.

Stejně tak máte povinnost vyplnit daňové přiznání v případě, že si vyděláte víc než 1 569 552 Kč hrubého za rok. Pro podklady k vyplnění daňového přiznání požádejte zaměstnavatele o potvrzení o zdanitelných příjmech. Při takto vysokém výdělku se vám ale solidární daň nevrátí.

A co pojistné a důchod?

Do veřejného zdravotního pojištění odvedete tím víc, čím víc si vyděláte. Z příjmů nad limit pro solidární daň však neplatíte sociální pojištění. A z čeho se neplatí sociální pojištění, to neovlivní ani váš starobní důchod. Pro důchod se v takovém případě bere v potaz limitní částka, tedy 130 796 Kč.

  • Byly tyto informace užitečné?
  • AnoNe

Nejhledanější

DPH Daň z příjmu Majetkové daně Daň z nemovitosti Daňové přiznání Sociální a zdravotní pojištění

Oblíbené články

Daňový kalendář

31. 01. 2020
Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za prosinec 2019
31. 01. 2020
Daňové přiznání a daň za rok 2019
31. 01. 2020
Daňové přiznání (úplné) nebo dílčí daňové přiznání na rok 2020
Další termíny

Slovník pojmů

eBook plný rad z praxe

Jak vybrat účetní systém

ebook-img