Solitea, a.s. | 14. 01. 2020
Od roku 2021 se k daňově zvýhodněnému stravování vedle klasických stravenek a závodních jídelen přidá peněžitý příspěvek (tzv. stravenkový paušál). Ten využijí zaměstnanci a podnikatelé, kteří nemají vlastní jídelnu, bojí se administrativy spojené s papírovými stravenkami, nebo jen nechtějí podporovat jejich vydavatele.
Nový zákon zachovává obě předchozí varianty zvýhodněného stravování a přidá variantu, u které odpadají náklady na poplatky a u restaurací neoblíbené provize.
Stravenkový paušál se bude při proplácení řídit pravidly, která platí i pro stravenky. Zaměstnavatel si u příspěvku uplatní daňově uznatelný náklad až 55 % ceny stravného a zbylých 45 % nákladů doplatí zaměstnanec ze mzdy. Rozdíl bude v tom, že zaměstnavatel nepředá 55 % stravenkové firmě, ale rovnou je vyplatí svému zaměstnanci a náklad si stejně jako u stravenek odečte z daňového základu.
Daňově uznatelná část příspěvku na stravování se pro rok 2020 za zaměstnance ve veřejném sektoru vypočítává z maximálního limitu 103 Kč. Od roku 2021 se pravděpodobně částka navýší a už teď víme, že daňově uznatelným výdajem bude 70 % z limitu. Pokud se ohlédneme za rokem 2020, zaměstnanci by si v měsíci s 21 pracovními dny díky stravenkovému paušálu polepšili o 1 512 Kč, které nepodléhají sociálnímu ani zdravotnímu pojištění. V roce 2021 to bude pravděpodobně ještě více.
Stravenkový paušál navíc přináší mnoho úlev.
Daňový balíček obsahuje i zrušení kategorie nehmotného majetku. Odpisy tohoto majetku mohou podnikatelé od roku 2021 plně podřídit účetním odpisům. U odpisů dlouhodobého hmotného majetku se pak natrvalo zvýší spodní hranice hodnoty majetku, kterou si podnikatelé z firemního majetku odepíší. A to ze 40 na 80 tisíc korun. Stejná hranice se vztáhne i na technické zhodnocení majetku. Tedy například na modernizaci auta, nebo rekonstrukci kanceláří.
Díky zákonu si podnikatelé také odepíší hmotný majetek z 1. a 2. odpisové třídy formou mimořádných odpisů ve zrychleném režimu. Změna se bude týkat majetku pořízeného v roce 2020 a 2021 a místo tří a pěti let jej podnikatelé odepíší během několika měsíců.
Majetek 2. odpisové skupiny bude možné odepsat rovnoměrně už za 24 měsíců, přitom za 1. rok do výše 60 % a 2. rok do výše 40 % vstupní ceny.
Efektivní zdanění mzdy zaměstnance nyní dělá 20,1 %. Aby vláda pomohla ekonomice, kterou sužují ztráty kvůli koronakrizi, shodla se na snížení daně z příjmů z původní sazby na 15 % a navrhla zrušení superhrubé mzdy. Tato sazba daně se uplatní do 4násobku průměrné mzdy, tedy u základu daně, který převyšuje 48násobek průměrné mzdy.
Superhrubá mzda zahrnuje hrubou mzdu, která obsahuje odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. Nyní je základem daně z příjmů pro zaměstnance superhrubá mzda, od roku 2021 se díky změně zdaní patnácti procenty jen hrubá mzda.
Sněmovna navíc rozhodla, že by se tato změna měla dotknout i lidí s příjmem nad 4násobek průměrné mzdy (přes 141 tisíc korun). Ti budou nově podle zákona danit 23% sazbou, která fakticky nahradí i solidární daň.
Úpravy se dotknou i základní daňové slevy na poplatníka. Ta aktuálně činí 24 840 Kč. Za rok 2021 se zvýší o 3 tisíce na 27 840 Kč a pro rok 2022 na 30 840 Kč.
Daňový balíček zrušil i strop daňového zvýhodnění na dítě. Maximální daňový limit nyní činí 60 300 Kč. Od roku 2021 se limit daňového bonusu zruší a rodinám s více dětmi se tak vyplatí bez omezení.
Vláda zavedla harmonogram pro postupné zvyšování spotřební daně u tabákových výrobků včetně surového a zahřívaného tabáku. Harmonogram nastavila tak, aby se sazba zvýšila o 10 % od února 2021 a v roce 2022 a 2023 o dalších 5 %. Kuřáci si s navýšením spotřební daně v roce 2021 připlatí za krabičku cigaret až o 11 Kč, v dalších letech pak až o 6 Kč navíc.
Daňový balíček se dotkne i distributorů lihu. Zmírní se pro ně podmínky, za kterých musel každý z nich složit kauci ve výši 5 milionů korun. Nyní se kauce stanoví podle objemu distribuovaného lihu na kalendářní rok. Při objemu 25 tisíc litrů lihu podnikatel zaplatí 0,5 mil. korun a při dosažení 50 tisíců litrů lihu složí 1 mil. korun. Dosavadních 5 mil. korun přitom zůstává pro ty, kteří převezmou kontrolní kolky na více než 50 tisíc litrů lihu. Vláda si od změny slibuje, že usnadní vstup na trh s lihovinami malým distributorům.
Od roku 2021 OSVČ splní všechny své povinnosti jednou platbou a formulářem. Pokud budou chtít, přihlásí se k tzv. paušální dani a každý měsíc zaplatí jedním příkazem odvod na sociálním a zdravotním pojištění i platbu daně z příjmů.
Paušální daň podle vlády podnikatelům ušetří administrativu i čas, který by jinak strávili papírováním. S jediným odvodem se totiž OSVČ zbaví i povinnosti podání daňového přiznání a přehledů pojistného.
K paušální dani se mohou přihlásit podnikatelé, kteří mají roční příjem do 1 milionu korun a nejsou plátci DPH.
Vláda nastavila paušální daň pro rok 2021 na 5 740 Kč měsíčně. Částka zahrnuje:
Vláda při plánování paušálu ale upozornila, že se částka v příštích letech přirozeně zvýší podle výsledků ekonomiky státu.
Pokud se podnikatelé pro paušální daň od roku 2021 rozhodnou, přihlásí se k ní do 11. ledna s vyplněným formulářem (tzv. Oznámením o vstupu do paušálního režimu) na místní pobočce finančního úřadu. Pak si jen nastaví trvalý příkaz na částku 5 469 Kč a dopředu se tak zbaví všech starostí.
Paušální daň má ale i své nevýhody. Těm, kteří mají malé roční příjmy a vysoké výdajové paušály, se nevyplatí. Navíc s platbou daně paušálem odpadá možnost uplatňovat jakékoliv daňové slevy a úlevy.
Prohlédněte si výpočty, komu se paušální daň skutečně vyplatí >>
Zákon také odsouvá zrušení osvobození úrokových příjmů z dluhopisů u nerezidentů o jeden rok. Zrušení se tedy bude týkat dluhopisů vydaných po 31. prosinci 2021. Vláda tyto změny navrhla, aby se narovnaly podmínky – tedy, aby zahraniční investoři zdanili své příjmy z dluhopisů, které české firmy vydaly v cizině.
Naopak domácím investorům se osvobození u příjmů ze státních dluhopisů rozšíří. Od roku 2021 domácí investoři nezdaní státní dluhopisy, které:
Všechny úpravy v daňovém balíčku schválila Poslanecká sněmovna a nyní zákon míří k prezidentu republiky. Vzhledem ke kritice daňových úprav ze strany hlavy státu je ale možné, že některé úpravy vstoupí v platnost až během února 2021.
14. 01. 2020
Témata: Daně, Majetkové daně
DPH Daň z příjmu Majetkové daně Daň z nemovitosti Daňové přiznání Sociální a zdravotní pojištění
03. 02. 2020