Money https://money.cz Fri, 17 Aug 2018 10:37:26 +0000 cs-CZ hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.6.12 „Někdy po vývojářích chceme věci, které nedávají smysl,“ přiznává ekonomická ředitelka Dagmar Novotná https://money.cz/money-news/nekdy-vyvojarich-chceme-veci-ktere-nedavaji-smysl-priznava-ekonomicka-reditelka-dagmar-novotna/ https://money.cz/money-news/nekdy-vyvojarich-chceme-veci-ktere-nedavaji-smysl-priznava-ekonomicka-reditelka-dagmar-novotna/#respond Thu, 16 Aug 2018 08:00:43 +0000 http://money.cz/?p=53460 Testování z pohledu účetní Dagmar je na takové úkoly naštěstí zvyklá, pro Soliteu (respektive Cígler Software) pracuje už od roku 1997. Začínala ještě na DOSovském Money 6, postupně vystřídala funkce účetní i testerky a nakonec zakotvila na pozici, která v sobě spojuje obojí – tedy účetnictví i testování. „Mým úkolem je otestovat Money z pohledu […]

Příspěvek „Někdy po vývojářích chceme věci, které nedávají smysl,“ přiznává ekonomická ředitelka Dagmar Novotná pochází z Money

]]>
Testování z pohledu účetní

Dagmar je na takové úkoly naštěstí zvyklá, pro Soliteu (respektive Cígler Software) pracuje už od roku 1997. Začínala ještě na DOSovském Money 6, postupně vystřídala funkce účetní i testerky a nakonec zakotvila na pozici, která v sobě spojuje obojí – tedy účetnictví i testování.

„Mým úkolem je otestovat Money z pohledu účetní. Zatímco testeři se na novou verzi dívají spíše analyticky a cíleně na ní hledají chyby, já ji zkouším prakticky. Vlastně ani netestuji, jen používám Money jako kterákoliv jiná firma. Vystavuji a účtuji doklady, zpracovávám závěrky, chystám přiznání. A když něco nefunguje nebo vidím prostor ke zlepšení, hned s tím běžím za vývojáři,“ říká Dagmar.

Jak však druhým dechem dodává, na zásadní chybu narazí spíše výjimečně. „Nejčastěji reportuji drobnosti, které mi jen ztěžují práci a šly by vyřešit lépe. Jako účetní mám na některé věci odlišný pohled než vývojáři, vím, jak se ty věci řeší v praxi a co by účetním pomohlo. Naštěstí jsme v tomto s vývojem za jedno a vždy se bez problémů domluvíme.“

Horší to je v případech, kdy po vývojářích vyžadujeme zapracování legislativy, která z jejich pohledu nedává smysl. „I já většinou vím, že po nich chci nelogickou věc, ale zákony zkrátka platí pro všechny
a my se jim musíme přizpůsobit. Takže nakonec vždy vymyslíme kompromis. A i když vývojáři měli původně jiný názor, nakonec jsou vždycky rádi, že jim dávám cennou zpětnou vazbu z pohledu reálného uživatele,“ dodává s úsměvem.

Přehledný a logicky uspořádaný systém

Navzdory tomu, že zákonodárci občas hodí logice systému klacek pod nohy, vnímá Dagmar dnešní Money S5 jako kompaktní a dobře poskládaný systém. Ostatně na tom má osobní zásluhu, protože se na jeho vývoji zejména v počátcích velmi aktivně podílela.

„Na Money se mi líbí, že jsou tu jednotlivé části logicky poskládané pohromadě. Když například pracujete s účetním deníkem, máte všechny potřebné doklady a funkce na dosah, nemusíte brouzdat po systému a složitě něco dohledávat. Práci mi usnadňuje i svižná rychlost systému nebo bohaté možnosti filtrace a vyhledávání,“ popisuje Dagmar, která s Money S5 pracuje každý den už 13 let.

A na co se nejvíce těší? „Na Power BI. To je nástroj, který má obrovskou budoucnost. Již nyní využívám BI analýzu, která mi poskytuje informace o čerpání mezd po jednotlivých odděleních. Mám díky ní rychlé informace o stavu, který používám k porovnání s plánem čerpání mezd ve fiskálním období. Jsem tak schopna téměř okamžitě poskytnout informace, které potřebuje kolega, když například chce někomu upravit mzdu.

Další analýzy jako třeba čerpání rozpočtů, hlídání výnosů a nákladů, hospodářské výsledky, zisky, prognózy nebo výkon jednotlivých produktů postupně dolaďujeme. A já už se na ně velmi těším,“ uzavírá Dagmar.

Příspěvek „Někdy po vývojářích chceme věci, které nedávají smysl,“ přiznává ekonomická ředitelka Dagmar Novotná pochází z Money

]]>
https://money.cz/money-news/nekdy-vyvojarich-chceme-veci-ktere-nedavaji-smysl-priznava-ekonomicka-reditelka-dagmar-novotna/feed/ 0
Připravili jsme pro vás pololetní přehled novinek v ERP Money https://money.cz/money-news/pripravili-vas-pololetni-prehled-novinek-erp-money/ https://money.cz/money-news/pripravili-vas-pololetni-prehled-novinek-erp-money/#respond Mon, 13 Aug 2018 07:00:53 +0000 http://money.cz/?p=53449 CO VÁS ZAJÍMÁ? DŮLEŽITÉ: Novou verzi Money si odteď stáhnete na svém Zákaznickém portálu v záložce Aktualizace, nikoli přímo z webu Money.cz, jak tomu bylo doposud. V portálu rovněž můžete komunikovat s podporou, zadávat požadavky na servis nebo číst veškerou dokumentaci a návody. Otcovská dovolená V ERP Money můžete nepřítomnost zaměstnance evidovat jako „otcovskou poporodní […]

Příspěvek Připravili jsme pro vás pololetní přehled novinek v ERP Money pochází z Money

]]>
.info-box{background:#f2f9ff;box-shadow: 2px 2px 2px rgba(0, 0, 0, 0.1);border-radius: 2px; margin: 10px 0px; padding: 0px 15px 0px 60px; max-width: 600px; margin-left: auto; margin-right: auto; position: relative; border: 3px solid #1f8ceb; margin-bottom: 2em;}.info-box .fa{ position: absolute; left: 20px; top: 50%;margin-top:-25px; font-size: 50px; line-height: 1; color: #1f8ceb;}h2.title{padding-top: 1em;padding-bottom:1em;text-align:center;font-size: 2em;}h3,h2{font-size:1.7em;}#main .button{display: block;margin-left: auto;margin-right: auto;text-align: center;max-width: 320px; padding:1em 1em 0;} .tg .tg-us36{border-color:inherit;vertical-align:top}
CO VÁS ZAJÍMÁ? ucetnictvi obchod system sklad

DŮLEŽITÉ: Novou verzi Money si odteď stáhnete na svém Zákaznickém portálu v záložce Aktualizace, nikoli přímo z webu Money.cz, jak tomu bylo doposud. V portálu rovněž můžete komunikovat s podporou, zadávat požadavky na servis nebo číst veškerou dokumentaci a návody.


ucetnictvi
Otcovská dovolená
V ERP Money můžete nepřítomnost zaměstnance evidovat jako „otcovskou poporodní péči“. Systém automaticky ohlídá, zda má zaměstnanec na dávku nárok, a přepočítá i výši mzdy v daném měsíci.

obchod
Podpora pro firmy s náhradním plněním
Jestliže zaměstnáváte více než 50 % lidí se zdravotním postižením, musíte podle novely zákona o zaměstnanosti provádět elektronickou evidenci náhradního plnění, tj. dodaných výrobků a služeb.

V nové verzi ERP Money jsme proto připravili funkce umožňující nastavení limitů a evidenci náhradního plnění, stejně jako přípravu všech podkladů, které následně vložíte do evidence vedené ministerstvem práce a sociálních věcí. Pro zpřístupnění této funkce kontaktujte svého konzultanta.

Platby kartou již nespadají pod EET
Na základě rozhodnutí ústavního soudu platby kartou již nespadají do elektronické evidence tržeb. Na kartě příslušného způsobu platby by proto nemělo být zatržené pole Evidovat EET.

Další změna ovlivňuje tisk účtenek: nově je v části EET odstraněno DIČ dodavatele, v hlavičce dokladu zůstává. Ze základních formulářů Money jsme vám DIČ smazali automaticky, pokud ale používáte vlastní uživatelské formuláře, musíte si ho z nich odstranit sami.

V seznamech dokladů vidíte, zda jsou firmy uložené ve vašem adresáři
V seznamech všech dokladů máte k dispozici dva nové sloupce. Sloupec Vazba na adresář vám formou zatrhávacího pole dá vědět, zda je firma uložená v seznamu Firem. Ve sloupci Odběratel/Dodavatel – kód zase najdete interní číselné označení této firmy.

Pokud například chcete, aby vám Money vždycky hlídalo limit maximální dlužné částky po splatnosti, jedním pohledem zjistíte, které firmy si musíte do svého adresáře přidat.

DEV
Sloupe informuje o uložení firmy v adresáři

Jednodušší hlídání dlužníků
V seznamu faktur vydaných přibyly sloupce Kredit odběratele a Výše kreditu. Nastavením kreditu si určujete, kolik peněz vám daný zákazník může dlužit na pohledávkách. Dříve jste tyto hodnoty dohledali jen v adresáři, nově si jejich zobrazením v seznamu vydaných faktur ušetříte čas.

Změn doznaly i neuhrazené pohledávky po splatnosti, do kterých si teď můžete započítávat i neuhrazené zálohové faktury. Díky tomu máte lepší dohled nad platební morálkou svých klientů.

Přebírání dokladů je nyní pohodlnější
Při přípravě navazujícího dokladu již nemusíte přebírat všechny položky zdrojového dokladu a ty nepotřebné pak dodatečně odmazávat. V nové verzi Money máte možnost zvolit, které položky do navazujícího dokladu přenesete. Přímo na přebíraném dokladu (např. objednávce přijaté) si označíte vybrané položky a cílový doklad (např. fakturu vydanou) pak vytvoříte volbou místní nabídky Převzít do. Funguje i opačný postup, kdy na kartě nově vytvářené faktury použijete tlačítko Přidat dokladem a v detailu s položkami objednávky si opět vyklikáte ty, které potřebujete.

Přebírat doklady teď také můžete i přímo v grafickém znázornění vazeb dokladů, které najdete v detailech seznamu. Když v diagramu vidíte, že k objednávce přijaté již máte vystavený dodací list, ale stále k ní chybí faktura, jenom kliknete pravým tlačítkem na položku dodacího listu a volbou Převzít do vytvoříte fakturu vydanou.

Vyúčtovací doklady teď vystavíte ještě rychleji
Další novinka se týká odpočtů zálohových faktur, kde na kartě Výběr přijaté zálohy přibyly dva sloupce: Popis
z hlavičky dokladu a Párovací symbol. Při vystavování faktury se tak hned dozvíte všechny potřebné informace, aniž byste je museli dohledávat jinde.

Jednodušší je v nové verzi Money i vystavování vydaných objednávek. Při změně dodavatele na dokladu vás systém automaticky upozorní na fakt, že máte s tímto dodavatelem domluvené odlišné ceny. Pak už jen stačí potvrdit nabízenou změnu částky a systém ceny automaticky přepočítá.

Informace o zálohových fakturách v seznamu přijatých objednávek
V seznamu přijatých objednávek přibyly tři nové sloupce Celkový počet záloh, Počet uhrazených záloh a Stav úhrady záloh – v posledním případě se jedná o znázornění stavu zálohových faktur ve formě piktogramu.

Na první pohled tak vidíte, kterou objednávku můžete dále zpracovávat a u které naopak čekáte na úhradu zálohové faktury.

Větší přehled v rezervacích zboží
Na položkách rezervačních dokladů (tj. objednávek přijatých a zálohových faktur vydaných) se díky přepracované záložce rezervace ihned dozvíte všechny informace o aktuálních rezervacích.

Velmi rychle tak zjistíte, kdo má zboží rezervované nebo kdy dorazí nejbližší zásilka na váš sklad, abyste mohli zákazníkovi sdělit nejbližší možný termín dodání.

Prodejní ceny v adresáři na čtyři desetinná místa
V detailu prodejních cen u seznamu Firem se ceny nově zobrazují s přesností na čtyři desetinná místa. U českých korun tato změna nemá takový význam, ale pokud například vedete ceny v eurech, mohou tisíciny a desetitisíciny na větším počtu položek udělat v celkové ceně citelný rozdíl.

Snadněji vyhodnotíte práci zaměstnanců
Nově máte možnost přiřazovat přiděleného obchodníka nejen k celým dokladům, ale také k jejich jednotlivým položkám.

Tuto funkčnost využijete například u objednávky, na které se podílelo více lidí, ale vystavili jste k ní jen jednu fakturu. Z položek s přiděleným obchodníkem zjistíte, kdo měl na objednávce jaký podíl, a rychleji pak například spočítáte provize.

system
Rychlejší práce s doklady
Při editaci dokladů jako jsou objednávky, faktury nebo skladové doklady můžete upravit šířku okna s dokladem tak, abyste na jedné obrazovce viděli všechny potřebné informace. Systém si navíc vaše nastavení zapamatuje, takže při příštím otevření dokladu bude okno právě tak velké, jak jste ho naposledy zavřeli.

Jednodušší je i práce s položkami dokladů, které se teď dají upravovat přímo v seznamech položek. Tato funkčnost byla zatím dostupná jen v seznamu položek bankovních výpisů, nyní ji můžete používat už i u položek přijatých a vydaných faktur, objednávek a nabídek.

Rozšíření se dočkala i práce s Aktivitami, nově máte možnost vyúčtovat aktivitu také prodejkou vydanou.

Zjednodušené nastavení uživatelských práv
Pod nastavením přístupových práv na kartě Role nově přibylo vyhledávací pole. Díky němu teď opravdu rychle
a snadno najdete položku, jejíž nastavení potřebujete změnit.

role-karta
Vyhledávací řádek umožňuje rychlé nalezení atributu jejž chcete v přístupových právech změnit.

Přístupová práva na uživatelské sestavy
Nová verze ERP Money také umožňuje nastavit přístupová práva na tiskové sestavy. Na kartě Role jde nyní přístup k sestavám konfigurovat obdobným způsobem jako k polím, sloupcům nebo detailům. Teď už by se vám nemělo stávat, že by si třeba váš skladník vytiskl dodací list s nákupními cenami.

Ke kurzům měn se nově připisuje i datum aktualizace
Money umí automaticky stahovat denní aktuální kurzy z kurzovního lístku ČNB. Někdy se ale stane, že vám zrovna nefunguje internet, někteří z vás navíc mají funkci vypnutou. V takových případech pak nevíte, jak moc je uložený kurz aktuální.

Nejnovější verze Money proto při načtení kurzu cizí měny do dokladu automaticky napíše, ke kterému dni je kurz platný. Pokud usoudíte, že kurz je již příliš starý, můžete si ho v kurzovním lístku aktualizovat ručně.

sklad
Legislativní úpravy ve výkazech EKO-KOM
V souladu s legislativou jsme upravili také EKO-KOM. Položku plastová nákupní taška jsme, včetně příslušných kódů, rozdělili na lehkou plastovou tašku a velmi lehkou plastovou tašku.

Pohodlnější prodej i nákup
V detailech katalogu nově vidíte, v jaké sazbě DPH dané produkty prodáváte a jaký je rozsah její platnosti. Při filtrování si pak jednoduše vyhledáte třeba ty položky, které prodáváte s nulovou sazbou DPH, a sazbu pak můžete hromadně upravit.

Novinky vás čekají i v seznamu ceníkových cen, kde je k dispozici tisková sestava, kterou si vytisknete štítky s čárovým kódem, které pak hned vylepíte třeba na regál.

Radost Money udělá i těm z vás, kteří často nakupujete. Připravili jsme pro vás nový formulář vydané objednávky, na kterém se zobrazí dodavatelský kód a název. Teď už vám jen postačí, abyste u produktu měli dodavatelský kód správně vyplněný.

Na karty objednávek vydaných také přibyly informace o jednotkové a celkové hmotnosti zboží. Budete tak s předstihem vědět, zda máte pro objednané zboží zajet autem, dodávkou nebo kamionem.

Příspěvek Připravili jsme pro vás pololetní přehled novinek v ERP Money pochází z Money

]]>
https://money.cz/money-news/pripravili-vas-pololetni-prehled-novinek-erp-money/feed/ 0
GDPR chrání osobní údaje https://money.cz/money-news/gdpr-chrani-osobni-udaje/ https://money.cz/money-news/gdpr-chrani-osobni-udaje/#respond Thu, 09 Aug 2018 13:00:11 +0000 http://money.cz/?p=53438 GDPR v ERP Money ERP Money nedávno zveřejnilo zcela nový, samostatně prodávaný modul GDPR s řadou funkcí a nástrojů, které vám pomohou všechna opatření směrnice vyřešit. Připravovanou funkčnost jsme vám představili již v březnu tohoto roku, na video se můžete podívat na adrese: www.money.cz/gdpr-video Nový modul byl vydán na začátku měsíce května a je doplněn […]

Příspěvek GDPR chrání osobní údaje pochází z Money

]]>
GDPR v ERP Money

ERP Money nedávno zveřejnilo zcela nový, samostatně prodávaný modul GDPR s řadou funkcí a nástrojů, které vám pomohou všechna opatření směrnice vyřešit. Připravovanou funkčnost jsme vám představili již v březnu tohoto roku, na video se můžete podívat na adrese:
www.money.cz/gdpr-video

Nový modul byl vydán na začátku měsíce května a je doplněn obsáhlým materiálem s dokumentací. V tomto článku vám chceme jednoduchou formou představit jednotlivé části modulu GDPR, abyste si mohli udělat představu, jakým způsobem jej můžete používat.

Označení osobních údajů
ERP Money pracuje s mnoha osobními údaji, které je nutné zabezpečit a trvale kontrolovat, co se s nimi děje. Takové údaje jsou v Money uložené hlavně v seznamech modulů Adresář, Personalistika a Mzdy, avšak dál je využívá řada dalších částí systému – především všechny typy dokladů, ale i Katalog, Zakázky, Kniha jízd aj.
V programu jsme proto interně označili všechna místa, kde se osobní nebo citlivé údaje vyskytují. Jejich přehled si zobrazíte v menu Administrace / GDPR volbou Osobní údaje.

Přístupová práva

Omezení exportu dat
Důležitým požadavkem je zabezpečení systému před únikem osobních údajů, tedy potřeba omezit či kontrolovat hromadný export dat z programu. Většina uživatelů sice potřebuje odesílat jednotlivé doklady ve formátu PDF, ale již není nutné, aby měli možnost provádět hromadný export. Proto jsme do nastavení Uživatelských rolí přidali možnost povolit/zakázat export dat z jednotlivých seznamů. Na kartě Role je navíc možnost povolit/zakázat možnost hromadného exportu pro všechny tiskové sestavy v agendě souhrnně.

osobni_udaje-karta
Na kartě osobních údajů zjistíte, ve kterých modulech či nabídkách jsou osobní a citlivé údaje,
a můžete podle toho upravit přístupová práva.

Omezení práva na spojení
Jednoznačnou identifikaci subjektu osobních údajů umožňuje zobrazení jména a spojení na kartách Pracovníků, a proto je vhodné omezit oprávnění uživatelů ERP Money na přístup k těmto polím. Na kartu Role jsme tedy přidali možnost zakázat čtení a zápis u Spojení v nastavení Pole nad položkou Pracovníci.

Zabezpečení přihlášení do systému

Externí autentizace
Zvýšit bezpečnost přihlašování do systému ERP Money můžete pomocí externího Identity Management Systemu, například pomocí Active Directory nebo systémů využívajících protokol LDAP. Uživatelé s nastavenou externí autentizací tak budou ověřováni přímo v Identity Management Systemu a pro vstup do ERP Money budou moci používat své obecné přístupové heslo (pod kterým se přihlašují do operačního systému, MS Office apod.).

Síla hesla
Pro lepší zabezpečení přístupu uživatelů do systému můžete na kartě Uživatele (Administrace / Přístupová práva) nastavit volbu Síla hesla, a to na úroveň Nízká, Střední či Vysoká. Při variantě Vysoká lze konfigurovat sílu hesla a požadovat v něm minimální rozsah a složení povinných znaků.

nastaveni_sily_hesla
Pokročilé nastavení hesla umožňuje nastavit délku a povinný obsah znaků.

Logování akcí v systému

ERP Money v seznamu Historie akcí (Administrace) eviduje všechny úkony, které se v agendě uskutečnily, takže se pak zpětně dá dohledat kdy, kdo, jakou akci a s jakou úspěšností vykonal. V Průvodci nastavením agendy v záložce Agenda můžete určit Typ logování, tedy jak moc podrobná má tato evidence být. Původní typy Základní, Archivované a Podrobné byly rozšířeny o dvě nové položky:

 • GDPR optimum – v tomto případě ERP Money provádí logování v režimu Základ, ale pro objekty Firma, Osoba, Spojení, Pracovník a pro všechny objekty modulu Mzdy rozšíří logování na režim Archivované.
 • GDPR – princip tohoto logování je obdobný, avšak oproti logování GDPR optimum se rozšíření týká naprosto všech objektů, které obsahují osobní údaje, tedy například i seznamů s doklady.

Rozšířené logování může výrazně zvětšovat objem evidovaných záznamů, a proto jsme na karty Nastavení seznamů přidali záložku Výchozí konfigurace pro historii akcí GDPR, v níž je možné upřesnit rozsah logovaných akcí.

Export historie akcí mimo Money
Zatížení databáze můžete také snížit pravidelným převodem evidovaných dat do archivu umístěného mimo Money.

Přímo z karty Řízení systému (menu Administrace) si můžete tlačítkem Spustit průvodce otevřít Údržbu databází, kde vám program na druhé stránce nabídne okamžité provedení exportu historie akcí do zvoleného úložiště.

Externí logovací systém
Při větším počtu uživatelů a nastavení podrobného způsobu logování však Money může generovat takové množství záznamů, že se bude velikost databáze neúměrně zvětšovat. Proto byla do systému přidána možnost logování v externím logovacím systému, např. v aplikaci Syslog. Jedná se o standard pro záznam programových zpráv, který umožňuje oddělit data agendy od databáze se záznamem historie.

Hlášení bezpečnostních incidentů

Aby bylo možné sledovat bezpečnostní incidenty, můžete si pro jednotlivé moduly programu vytvořit v menu Nastavení incidentů (Administrace / GDPR) speciální automatické akce, které budou kontrolovat Historii akcí. Za bezpečnostní incident lze považovat například opakované chybné přihlášení, export dat do XLS nebo XML, odeslání hromadných e-mailů, tisk souboru atd.

Dále lze hlásit také:

 • Hromadné smazání jakýchkoliv záznamů
 • Hromadnou změnu firem v adresáři
 • Hromadnou změnu dokladů
 • Hromadné operace v seznamech

Na kartě Nastavení bezpečnostního incidentu si můžete určit, jaký typ (objem) exportu budete už považovat za bezpečnostní incident. Příkladem může být třeba export z Adresáře, který obsahuje více jak 10 řádků záznamů. Pokud v ERP Money k takové situaci dojde, systém na zvolený e-mail odešle zprávu s upozorněním na incident.

nastaveni_bezp_incidentu
Karta Nastavení bezpečnostních incidentů umožňuje jejich definici a nastavení automatického upozornění.

Omezení zpracování

Subjekt, o kterém jsou vedeny údaje, má právo vznést námitku ohledně zpracování osobních údajů, námitku proti automatizovanému zpracování, přímému marketingu atd. Některé námitky nemusí správce/zpracovatel akceptovat, jiné musí akceptovat automaticky. Do vyřešení námitky dochází k tzv. omezení zpracování, kdy podle výkladu GDPR stačí mít subjekt označený, ale ze systému nemusí být zatím vymazán. Dále musí být po dobu omezení zpracování zajištěno, že se údaje subjektu nemění.

V případě, kdy subjekt údajů uplatní právo na omezení zpracování, můžete nastavit jeho záznam jako skrytý nebo jej můžete uzamknout. Proto byly do místní nabídky seznamu Firem, Osob a Pracovníků přidány možnosti Skrýt záznam a Zamknout.

Anonymizace

Pokud subjekt osobních údajů požádá o výmaz, je potřeba ověřit, zda neexistuje jiný právní titul, proč se mají jeho osobní údaje evidovat (například zákonný, smluvní nebo oprávněný zájem). Jestliže takový jiný právní titul existuje, správce musí subjekt údajů o tomto stavu věci informovat a současně evidovat, že jej informoval. V případě oprávněného zájmu musí také provést hodnocení, zda nad jeho oprávněným zájem nepřevyšují práva subjektu údajů.

Pokud však žádný důvod, proč by měly být údaje dále evidovány, neexistuje, máte za povinnost údaje ze systému odstranit, tedy anonymizovat. V ERP Money je k tomu v nabídce Adresář / Osobní připraven nástroj Anonymizace. Zde je na kartě Konfigurace možné nastavit, jakým způsobem se mají anonymizované údaje nahradit. Po vyhledání subjektu pak program vypíše všechny doklady a další záznamy, v nichž se firma nebo osoba vyskytuje. Po spuštění anonymizace v nich budou nahrazeny všechny citlivé údaje znaky zadanými v konfiguraci (např. textem xxxx, anonymizováno, tajné apod.).

Přístup k osobním údajům

Správce/zpracovatel musí se subjektem údajů při uplatnění jeho práv spolupracovat a musí mu poskytovat všechny potřebné informace související se zpracováním jeho osobních údajů. Právo subjektu údajů na přístup k osobním údajům spočívá v tom, že mu správce musí na požádání poskytnout kopii zpracovávaných osobních údajů a další informace související se zpracováním. Předmětem práva na přístup jsou všechny zpracovávané osobní údaje týkající se subjektu údajů, a to i údaje, které vytvořil správce/zpracovatel vlastní činností.

V ERP Money je právo subjektu údajů na přístup k osobním údajům realizováno formou tiskových sestav, které je možné předat subjektu údajů v tištěné podobě, jako PDF přílohu e-mailu apod. Jedná se o následující sestavy:
Karta firmy v nabídce Tisk v seznamu Adresář / Firmy
Karta osoby v nabídce Tisk v seznamu Adresář / Osoby
Karta pracovníka volba v menu Personalistika
Karta zaměstnance volba v menu Mzdy / Tiskové sestavy / Přehledy

Časová platnost

Obecně platí zásada, že osobní údaje mají být uchovávány co nejkratší dobu. Délka evidence záleží zpravidla na legislativních požadavcích – například daňové doklady je nutné archivovat po dobu 10 let a údaje z mezd až 30 let. Osobní údaje evidované na základě jiných oprávněných zájmů (např. obchodní nebo marketingové účely) by měly mít vnitřní směrnicí stanovenou časovou platnost. V ERP Money je možné přiřadit každému subjektu osobních údajů (tedy kartě v Adresáři) Aktivitu s požadovanou platností. Později si pak snadno např. pomocí filtru dohledáte, kdy končí povinnost příslušnou kartu evidovat a kdy je případně vhodné ji anonymizovat nebo vymazat.

Příspěvek GDPR chrání osobní údaje pochází z Money

]]>
https://money.cz/money-news/gdpr-chrani-osobni-udaje/feed/ 0
GDPR v marketingu: co musíte udělat, abyste mohli rozesílat obchodní nabídky e-mailem https://money.cz/money-news/gdpr-marketingu-musite-udelat-abyste-mohli-rozesilat-obchodni-nabidky-e-mailem/ https://money.cz/money-news/gdpr-marketingu-musite-udelat-abyste-mohli-rozesilat-obchodni-nabidky-e-mailem/#respond Wed, 08 Aug 2018 13:28:45 +0000 http://money.cz/?p=53458 Základní pojmy, které musíte znát Osoby, které vám poskytují údaje, se podle GDPR nazývají subjekty údajů. Vy určujete, proč budou údaje zpracovávány a jak, a proto jste správcem údajů. S daty můžete nakládat sami, nebo k tomu využíváte zpracovatele – třetí stranu, které údaje poskytnete, aby je pro vás zpracovala. Pro marketéra jsou to CRM […]

Příspěvek GDPR v marketingu: co musíte udělat, abyste mohli rozesílat obchodní nabídky e-mailem pochází z Money

]]>
Základní pojmy, které musíte znát

Osoby, které vám poskytují údaje, se podle GDPR nazývají subjekty údajů. Vy určujete, proč budou údaje zpracovávány a jak, a proto jste správcem údajů. S daty můžete nakládat sami, nebo k tomu využíváte zpracovatele – třetí stranu, které údaje poskytnete, aby je pro vás zpracovala. Pro marketéra jsou to CRM systémy nebo třeba e-mailové nástroje.

Z pohledu GDPR existují citlivé údaje a popisné osobní údaje. Pod popisnými osobními údaji si představte třeba jméno, rodné číslo nebo e-mailovou adresu. Příkladem citlivého údaje je rasový původ, náboženské vyznání či zdravotní stav. Faktem je, že pro citlivé údaje platí ještě přísnější podmínky ochrany než pro popisné. ERP Money oba typy údajů dokáže rozlišit a zabezpečit.

GDPR důsledně dbá na práva subjektů údajů. Správce údajů má povinnost vyjít subjektu údajů vstříc a například mu sdělit, které údaje zpracovává a k čemu je přesně využívá. Subjekt údajů může zažádat o výmaz nebo opravu a vy jako správce musíte tomuto požadavku vyhovět.

Nejsložitější je mnohdy údaje dohledat, protože něco máte třeba v e-mailové či fakturační databázi, číslo uložené v mobilu a fakturu založenou v šanonu.

Záleží na tom, jak e-mail získáte

E-mailové adresy se k vám dostávají více způsoby. Od zákazníka ji získáte při on-line objednávce, účastník soutěže ji napíše k soutěžní odpovědi v kamenné prodejně a návštěvník blogu zadá e-mail na web, protože chce dostávat newsletter.

GDPR ale stanovuje povinnost využívat e-maily jen k účelu, pro který je získáte. Takže pokud návštěvník vašeho webu stojí o e-book nebo analýzu zdarma a svěří vám e-mail, pošlete mu e-book – třeba o kovoobrábění. A protože teď víte, že ho téma zajímá, máte oprávněný zájem mu poslat i související pozvánku na specializovaný veletrh nebo nabídnout odborný kurz.

Také záleží na tom, jestli komunikujete se zákazníkem, nebo ne. Zákazníkovi (tedy člověku, který už u vás nakoupil), můžete posílat newslettery týkající se vašich výrobků a služeb.
I v tomto případě uplatňujete oprávněný zájem, protože nabízíte zboží, které by se mohlo zákazníkovi vzhledem k předchozí objednávce hodit.

Ideální je udělat si analýzu odesílaných e-mailů a zjistit, které jsou v souladu se službou nebo zbožím, které váš zákazník využívá. Pro ostatní newslettery totiž budete potřebovat souhlas. Souhlasy si dobře uschovejte – můžete je evidovat ve svém Money.

Od nezákazníka potřebujete souhlas k zasílání newsletterů. Ideální je double opt-in, i když jej GDPR přímo nevyžaduje. V tomto procesu člověk prvně zaškrtne zájem odebírat newslettery na webovém formuláři, a pak ještě klikne na potvrzovací e-mail.

V praxi to znamená, že i když jste dosud využívali všechny kontakty v databázi k rozesílce newsletterů, teď si musíte databázi pročistit a přesně určit účely k uchovávání osobních údajů včetně způsobu využití e-mailových adres.

Kromě toho má každý příjemce vašeho newsletteru možnost se z e-mailu odhlásit. Odhlášení je podle GDPR potřeba evidovat – například v ERP Money.

Jak využít osobní údaje k více účelům

Když pořádáte soutěž, poskytne vám soutěžící svůj e-mail a další údaje za účelem informování o výhře. Kromě toho máte oprávněný zájem posílat mu e-maily, které ho mohou zajímat, protože se týkají stejného tématu jako soutěž nebo s ní jinak souvisí. Zároveň ale musíte dát soutěžícímu možnost se z newsletteru odhlásit.

K souhlasu týkajícímu se soutěže ale můžete připojit druhý, nepovinný souhlas se zasíláním obchodních sdělení, které se soutěží nesouvisí. Ale pozor, tento souhlas nesmí být předem zatržený. Soutěžící ho musí sám zakliknout.

Ostatní marketingové nástroje

GDPR neznamená konec Google Analytics. Analytika totiž nepracuje s osobními údaji, pokud si informace z ní nespárujete s konkrétním člověkem. Získat potřebnou statistiku můžete i bez toho – pomocí anonymizace IP adres uživatelů, kteří přichází na váš web.

Složitější je to s cookies. Ty potřebujete k udržení zboží v košíku nebo k přihlášení uživatele. Možná je využíváte i pro remarketingové reklamy, ale to už není nezbytná funkce cookies. Žádost o souhlas uživatelů mohou zajistit reklamní systémy jako Sklik nebo Google AdWords, ale pozor – odpovědnost je vždy na provozovateli webu.

GDPR se dotkne i Facebook Audience. Pokud nahráváte seznamy klientů i s útratami do Facebook Audience, abyste si vytvořili podobné (tzv. lookalike) publikum a na něj cílili reklamu, informujte o tom zákazníky v obchodních podmínkách nebo zásadách ochrany osobních údajů. Ať vědí, že jejich údaje předáváte zpracovateli (Facebooku).

Příspěvek GDPR v marketingu: co musíte udělat, abyste mohli rozesílat obchodní nabídky e-mailem pochází z Money

]]>
https://money.cz/money-news/gdpr-marketingu-musite-udelat-abyste-mohli-rozesilat-obchodni-nabidky-e-mailem/feed/ 0
Daňové zvýhodnění na vyživované dítě při uzavření sňatku https://money.cz/ucetni-a-danove-tipy/danove-zvyhodneni-vyzivovane-dite-pri-uzavreni-snatku/ https://money.cz/ucetni-a-danove-tipy/danove-zvyhodneni-vyzivovane-dite-pri-uzavreni-snatku/#respond Wed, 08 Aug 2018 08:43:54 +0000 http://money.cz/?p=53432 Autor: Mgr. Zdeněk Zralý, daňový poradce č. 3177 Jednou ze situací, kdy si poplatníci nejsou jisti, zda si můžou daňové zvýhodnění na vyživované dítě (dále jen „daňové zvýhodnění“) uplatnit, je okamžik, když vyživované dítě uzavře sňatek. Odpověď na vzniklou otázku nám dává zákon o daních z příjmů (dále jen „ZDP“), konktrétně se jedná o ustanovení […]

Příspěvek Daňové zvýhodnění na vyživované dítě při uzavření sňatku pochází z Money

]]>
Autor: Mgr. Zdeněk Zralý, daňový poradce č. 3177

Jednou ze situací, kdy si poplatníci nejsou jisti, zda si můžou daňové zvýhodnění na vyživované dítě (dále jen „daňové zvýhodnění“) uplatnit, je okamžik, když vyživované dítě uzavře sňatek. Odpověď na vzniklou otázku nám dává zákon o daních z příjmů (dále jen „ZDP“), konktrétně se jedná o ustanovení § 35c. Zde lze nalézt podmínky pro uplatnění daňového zvýhodnění.

I. Výše daňového zvýhodnění

Pro zdaňovací období 2018 platí, že si poplatník může ročně uplatnit 15 204 Kč na první vyživované dítě, na druhé činí částka 19 404 Kč a na třetí a každé další se jedná o částku 24 204 Kč. Jedná-li se o dítě, kterému je přiznán nárok na průkaz ZTP/P zvyšuje se částka na dvojnásobek. To, že se jedná pro poplatníky o nezanedbatelnou finanční částku, umocňuje fakt, že daňové zvýhodnění je vlastně slevou z daně a nikoliv položkou snižující pouze základ daně. Výše uvedené částky tedy představují reálné zvýšení majetku poplatníků.

II. Podmínky pro uplatnění daňového zvýhodnění

ZDP vyžaduje pro uplatnění daňového zvýhodnění splnění několika podmínek. Podmínky jsou následující:

1. Společně hospodařící domácnost

Význam souslovím společně hospodařící domácnost nalezneme v § 21e ZDP, nemusíme tedy hledat v jiných právních předpisech. Podle tohoto ustanovení se jedná o společenství fyzických osob, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby.2. Vyživované dítě

Za vyživované dítě ZDP považuje dítě vlastní, osvojenec, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě, které přestalo být u tohoto poplatníka z důvodu nabytí plné svéprávnosti nebo zletilosti v pěstounské péči, dítě druhého z manželů, vlastní vnuk nebo vnuk druhého z manželů, pokud jeho rodiče nemají dostatečné příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit, pokud je
a) nezletilým dítětem,
b) zletilým dítětem až do dovršení věku 26 let, jestliže nepobírá invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně a (i) soustavně se připravuje na budoucí povolání, (ii) nemůže se soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, nebo (iii) z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost.

Dočasný pobyt dítěte mimo domácnost, nemá na uplatnění daňového zvýhodnění vliv. Jedná se např. o případy, kdy dítě dočasně bydlí na internátu či koleji.

3. Poměrné uplatnění daňového zvýhodnění

Poplatníkovi, který vyživuje dítě jen jeden kalendářní měsíc nebo několik kalendářních měsíců ve zdaňovacím období, lze poskytnout daňové zvýhodnění ve výši 1/12 za každý kalendářní měsíc, na jehož počátku byly splněny podmínky pro jeho uplatnění. Z tohoto pravidla jsou však vyňaty tyto situace:

 • daňové zvýhodnění lze uplatnit již v kalendářním měsíci, ve kterém se dítě narodilo, nebo
 • ve kterém začíná soustavná příprava dítěte na budoucí povolání, anebo
 • ve kterém bylo dítě osvojeno nebo převzato do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu.

4. Formy daňového zvýhodnění

Daňové zvýhodnění může poplatník uplatnit formou:

 • slevy na dani (daň je vyšší než daňové zvýhodnění),
 • daňového bonusu (před uplatněním daňového zvýhodnění je daň 0) nebo
 • kombinací slevy na dani a daňového bonusu (vlivem daňového zvýhodnění přechází „kladná daň“ do „záporné daně“).

Pro uplatnění daňového bonusu platí pro zdaňovací období 2018 tyto pravidla:

 • příjmy ze závislé činnosti či ze samostatné činnosti musí dosáhnout alespoň šestinásobku minimální mzdy tj. 73 200 Kč,
 • minimální částka bonusu je 100 Kč a maximální činí 60 300 Kč,
 • pro letošní rok 2018 již neplatí omezení v uplatnění daňového zvýhodnění (a tedy i bonusu) spočívající v tom, že pokud poplatník uplatňoval u příjmů ze samostatné činnosti či u příjmů z nájmu paušální výdaje, neměl (za určitých okolností) nárok na daňové zvýhodnění.

5. Daňoví nerezidenti

Aby si mohli uplatnit daňové zvýhodnění nerezidenti ČR, musí splnit následující podmínky:

 • musí se jednat o rezidenta členského státu Evropské unie či státu tvořícího Evropský hospodářský prostor a
 • úhrn všech jeho příjmů ze zdrojů na území ČR činí nejméně 90 % všech jeho celosvětových příjmů (s výjimkou příjmů, které nejsou předmětem daně, jsou od daně osvobozeny nebo se jedná o příjmy zdaněné srážkovou daní). Výši příjmů ze zdrojů v zahraniční se prokazuje potvrzením zahraničního správce daně na tiskopisu vydaném Ministerstvem financí.

III. Závěr

V případě, kdy vyživované dítě uzavře sňatek, musíme nahlédnout do ustanovení § 35c odst. 8 ZDP, neboť se jedná o speciální ustanovení, které řeší zkoumanou problematiku. Podle tohoto ustanovení platí že:

 • uzavře-li vyživované dítě manželství a žije-li ve společně hospodařící domácnosti s manželem (manželkou), může uplatnit manžel (manželka) slevu na dani při splnění podmínek uvedených v § 35ba ZDP,
 • nemá-li však manžel (manželka) dostatečné příjmy, z nichž by mohl (mohla) uplatnit slevu na dani při splnění podmínek uvedených v § 35ba ZDP, může daňové zvýhodnění uplatnit rodič dítěte nebo poplatník, u něhož jde ve vztahu k dítěti o péči nahrazující péči rodičů, pokud dítě s ním žije ve společně hospodařící domácnosti.

Z výše uvedené lze dovodit, že pro posouzení toho, zda má rodič nárok na uplatnění daňového zvýhodnění u dítěte, které uzavřelo manželství, je rozhodující skutečnost, zda rodič a vyživované dítě žijí ve společně hospodařící domácnosti. Pokud tomu tak je, pak rodič na daňové zvýhodnění nárok má (samozřejmě za splnění dalších výše uvedených podmínek).

Příspěvek Daňové zvýhodnění na vyživované dítě při uzavření sňatku pochází z Money

]]>
https://money.cz/ucetni-a-danove-tipy/danove-zvyhodneni-vyzivovane-dite-pri-uzavreni-snatku/feed/ 0