Od tvůrců úspěšného účetního programu

Daně / Správa daně/Daňový balíček 2021: jaké změny se vás dotknou?

Daňový balíček 2021: jaké změny se vás dotknou?

Daňový balíček 2021: jaké změny se vás dotknou?
Daňový balíček 2021: jaké změny se vás dotknou?

Poslanecká sněmovna schválila několik daňových změn, které budou platit nejpozději od února roku 2021. Tzv. daňový balíček zasahuje do tří desítek zákonů. Čtěte, jaký dopad budou mít změny, které sněmovna oficiálně představila.

Obsah

  Stravenkový paušál: šance na příspěvek pro více zaměstnanců

  Od roku 2021 se k daňově zvýhodněnému stravování vedle klasických stravenek a závodních jídelen přidá peněžitý příspěvek (tzv. stravenkový paušál). Ten využijí zaměstnanci a podnikatelé, kteří nemají vlastní jídelnu, bojí se administrativy spojené s papírovými stravenkami, nebo jen nechtějí podporovat jejich vydavatele.

  Nový zákon zachovává obě předchozí varianty zvýhodněného stravování a přidá variantu, u které odpadají náklady na poplatky a u restaurací neoblíbené provize.

  Stravenkový paušál se bude při proplácení řídit pravidly, která platí i pro stravenky. Zaměstnavatel si u příspěvku uplatní daňově uznatelný náklad až 55 % ceny stravného a zbylých 45 % nákladů doplatí zaměstnanec ze mzdy. Rozdíl bude v tom, že zaměstnavatel nepředá 55 % stravenkové firmě, ale rovnou je vyplatí svému zaměstnanci a náklad si stejně jako u stravenek odečte z daňového základu.

  Daňově uznatelná část příspěvku na stravování se pro rok 2020 za zaměstnance ve veřejném sektoru vypočítává z maximálního limitu 103 Kč. Od roku 2021 se pravděpodobně částka navýší a už teď víme, že daňově uznatelným výdajem bude 70 % z limitu. Pokud se ohlédneme za rokem 2020, zaměstnanci by si v měsíci s 21 pracovními dny díky stravenkovému paušálu polepšili o 1 512 Kč, které nepodléhají sociálnímu ani zdravotnímu pojištění. V roce 2021 to bude pravděpodobně ještě více.

  Stravenkový paušál navíc přináší mnoho úlev.

  • Zaměstnanci si nemusí hlídat platnost stravenek, aby jim nepropadly.
  • Restaurace se zbaví nepopulárních provizí (5–7 % z nominální hodnoty stravenky) a nemusí čekat na jejich proplacení.
  • Z peněžitého příspěvku nebude možné srážet například exekuční pohledávky nebo výživné.
  • Zaměstnavatelům se sníží počet transakcí i administrativních úkonů a s nimi spojených nákladů.

  Změny v odpisech hmotného a nehmotného majetku

  Daňový balíček obsahuje i zrušení kategorie nehmotného majetku. Odpisy tohoto majetku mohou podnikatelé od roku 2021 plně podřídit účetním odpisům. U odpisů dlouhodobého hmotného majetku se pak natrvalo zvýší spodní hranice hodnoty majetku, kterou si podnikatelé z firemního majetku odepíší. A to ze 40 na 80 tisíc korun. Stejná hranice se vztáhne i na technické zhodnocení majetku. Tedy například na modernizaci auta, nebo rekonstrukci kanceláří.

  Díky zákonu si podnikatelé také odepíší hmotný majetek z 1. a 2. odpisové třídy formou mimořádných odpisů ve zrychleném režimu. Změna se bude týkat majetku pořízeného v roce 2020 a 2021 a místo tří a pěti let jej podnikatelé odepíší během několika měsíců.

  • Majetek z 1. odpisové skupiny bude možné odepsat za 12 měsíců rovnoměrně až do výše 100 % vstupní ceny.

  Majetek 2. odpisové skupiny bude možné odepsat rovnoměrně už za 24 měsíců, přitom za 1. rok do výše 60 % a 2. rok do výše 40 % vstupní ceny.

  Snížení daně z příjmu na 15 % a zrušení superhrubé mzdy

  Efektivní zdanění mzdy zaměstnance nyní dělá 20,1 %. Aby vláda pomohla ekonomice, kterou sužují ztráty kvůli koronakrizi, shodla se na snížení daně z příjmů z původní sazby na 15 % a navrhla zrušení superhrubé mzdy. Tato sazba daně se uplatní do 4násobku průměrné mzdy, tedy u základu daně, který převyšuje 48násobek průměrné mzdy.

  Superhrubá mzda zahrnuje hrubou mzdu, která obsahuje odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. Nyní je základem daně z příjmů pro zaměstnance superhrubá mzda, od roku 2021 se díky změně zdaní patnácti procenty jen hrubá mzda.
  Sněmovna navíc rozhodla, že by se tato změna měla dotknout i lidí s příjmem nad 4násobek průměrné mzdy (přes 141 tisíc korun). Ti budou nově podle zákona danit 23% sazbou, která fakticky nahradí i solidární daň.

  Zvýšení základní daňové slevy na poplatníka

  Úpravy se dotknou i základní daňové slevy na poplatníka. Ta aktuálně činí 24 840 Kč. Za rok 2021 se zvýší o 3 tisíce na 27 840 Kč a pro rok 2022 na 30 840 Kč.

  Zrušení limitu u daňového bonusu

  Daňový balíček zrušil i strop daňového zvýhodnění na dítě. Maximální daňový limit nyní činí 60 300 Kč. Od roku 2021 se limit daňového bonusu zruší a rodinám s více dětmi se tak vyplatí bez omezení.

  Zvýšení sazby spotřební daně na tabák

  Vláda zavedla harmonogram pro postupné zvyšování spotřební daně u tabákových výrobků včetně surového a zahřívaného tabáku. Harmonogram nastavila tak, aby se sazba zvýšila o 10 % od února 2021 a v roce 2022 a 2023 o dalších 5 %. Kuřáci si s navýšením spotřební daně v roce 2021 připlatí za krabičku cigaret až o 11 Kč, v dalších letech pak až o 6 Kč navíc.

  Zavedení pásem pro distributory lihu

  Daňový balíček se dotkne i distributorů lihu. Zmírní se pro ně podmínky, za kterých musel každý z nich složit kauci ve výši 5 milionů korun. Nyní se kauce stanoví podle objemu distribuovaného lihu na kalendářní rok. Při objemu 25 tisíc litrů lihu podnikatel zaplatí 0,5 mil. korun a při dosažení 50 tisíců litrů lihu složí 1 mil. korun. Dosavadních 5 mil. korun přitom zůstává pro ty, kteří převezmou kontrolní kolky na více než 50 tisíc litrů lihu. Vláda si od změny slibuje, že usnadní vstup na trh s lihovinami malým distributorům.

  Paušální daň pro OSVČ: jediný odvod vyřeší všechny povinnosti

  Od roku 2021 OSVČ splní všechny své povinnosti jednou platbou a formulářem. Pokud budou chtít, přihlásí se k tzv. paušální dani a každý měsíc zaplatí jedním příkazem odvod na sociálním a zdravotním pojištění i platbu daně z příjmů.

  Paušální daň podle vlády podnikatelům ušetří administrativu i čas, který by jinak strávili papírováním. S jediným odvodem se totiž OSVČ zbaví i povinnosti podání daňového přiznání a přehledů pojistného.

  K paušální dani se mohou přihlásit podnikatelé, kteří mají roční příjem do 1 milionu korun a nejsou plátci DPH.

  Vláda nastavila paušální daň pro rok 2021 na 5 740 Kč měsíčně. Částka zahrnuje:

  • zdravotní pojištění stanovené na 2 514 Kč,
  • pojistné na sociální zabezpečení ve výši 3 126 Kč (minimální záloha + 15 %)
  • a daň z příjmů v hodnotě 100 Kč, která kompenzuje vyšší odvod na sociálním pojištění.

  Vláda při plánování paušálu ale upozornila, že se částka v příštích letech přirozeně zvýší podle výsledků ekonomiky státu.

  blank

  Pokud se podnikatelé pro paušální daň od roku 2021 rozhodnou, přihlásí se k ní do 11. ledna s vyplněným formulářem (tzv. Oznámením o vstupu do paušálního režimu) na místní pobočce finančního úřadu. Pak si jen nastaví trvalý příkaz na částku 5 469 Kč a dopředu se tak zbaví všech starostí.

  Paušální daň má ale i své nevýhody. Těm, kteří mají malé roční příjmy a vysoké výdajové paušály, se nevyplatí. Navíc s platbou daně paušálem odpadá možnost uplatňovat jakékoliv daňové slevy a úlevy.

  Prohlédněte si výpočty, komu se paušální daň skutečně vyplatí >>

  Odebírejte účetní a daňové novinky srozumitelně a včas

  Zadejte váš e-mail a naše účetní a daňové tipy vám budou chodit přímo do e-mailu. info

  Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

  Nové podmínky u zdanění příjmů z dluhopisů

  Zákon také odsouvá zrušení osvobození úrokových příjmů z dluhopisů u nerezidentů o jeden rok. Zrušení se tedy bude týkat dluhopisů vydaných po 31. prosinci 2021. Vláda tyto změny navrhla, aby se narovnaly podmínky – tedy, aby zahraniční investoři zdanili své příjmy z dluhopisů, které české firmy vydaly v cizině.

  Naopak domácím investorům se osvobození u příjmů ze státních dluhopisů rozšíří. Od roku 2021 domácí investoři nezdaní státní dluhopisy, které:

  • už nakoupili,
  • nabízí a prodává Česká republika,
  • prodává člen Evropského hospodářského prostoru nebo členská země EU.

  Všechny úpravy v daňovém balíčku schválila Poslanecká sněmovna a nyní zákon míří k prezidentu republiky. Vzhledem ke kritice daňových úprav ze strany hlavy státu je ale možné, že některé úpravy vstoupí v platnost až během února 2021.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  blank Ano
  blank Ne
  blank

  Sledujte podobné články na naší

  Facebookové stránce

  Komunita samostatných účetních

  Přidejte se zdarma

  Přidejte se
  do největší komunity samostatných účetních

  blankVýhody
  blank