6 oborů, ve kterých můžete podnikat na mateřské a zároveň pracovat z domu

Solitea Česká republika | 21. 08. 2018

Mateřská je ideální doba na rozjezd podnikání. První rok totiž nemusíte každý měsíc ze svého odvádět minimálně čtyři tisíce na sociální a zdravotní pojištění jako ostatní OSVČ. Podívejte se, v čem maminky nejčastěji podnikají a vyberte si obor, který je vhodný pro vás.

Využijte svých zkušeností

Byla jste před mateřskou zaměstnaná třeba jako překladatelka nebo účetní? Využijte znalostí a začněte si přivydělávat sama na sebe. První zakázky obvykle získáte přes známé. Proto jim nezapomeňte říct, že přijímáte zakázky.

Pracujte jako virtuální asistentka

Pokud nemůžete navázat na svoji předchozí kariéru, ale rozumíte si s počítačem, zkuste si na mateřské přivydělat jako virtuální asistentka. Pomůžete podnikatelům, kteří nestíhají administrativu, ale zároveň asistentku potřebují jen nárazově.

Virtuální asistentky například:

 • publikují články na firemním webu,
 • připravují podklady,
 • rezervují hotely,
 • přepisují nahrávky.

Nabídněte své rukodělné výrobky

Při volbě přivýdělku na mateřské vám pomohou i vaše zájmy. Ráda šijete, pletete nebo třeba malujete obrazy? Zkuste své výrobky prodávat.

Výhodou je, že na začátku nepotřebujete vlastní e-shop, ale postačí vám oblíbený server Fler.

Připravujte dobroty

Možná že doma nemáte šicí koutek, ale vaším královstvím je kuchyně. Pečete skvělé sušenky, vyrábíte domácí sýr nebo připravujete bylinkové čajové směsi. O to všechno mohou mít ostatní lidé zájem. Na webu Státní zemědělské a potravinářské inspekce najdete pravidla, kterými se musíte jako výrobce řídit.

Dalším oblíbeným oborem je mezi maminkami na mateřské pečení na zakázku – ať už narozeninových dortů nebo třeba svatebních koláčků. Výhodou je, že vám žádné zboží neleží na skladu, protože máte předem zajištěného zákazníka.

Milujete pečení? Zkuste výrobu dortů na zakázku.
Milujete pečení? Zkuste výrobu dortů na zakázku.

Blogujte a prodávejte

Máte vlastní blog a stovky nadšených čtenářů? Zamyslete se, jestli by neměli zájem o produkty, které souvisí s vaším tématem. Například autorka blogu Terapie domova prodává vlastní diáře a organizéry do domácnosti.

Prodej přes internet je opravdu oblíbený. Podle statistiky Shoptetu, pronajímatele e-shopů, každý šestý nový e-shop v Česku zakládá žena – většinou na mateřské.

Organizujte kroužky pro děti

Pokud jste ráda s dětmi, zkuste pro ně vymyslet zájmový kroužek. Pak oslovte mateřská centra. Buď si u nich můžete pronajmout prostory, nebo pro ně pracovat jako lektorka na dohodu.

Výhodou je, když máte kroužek pro stejně staré děti, jako jsou ty vaše. Nemusíte pak řešit hlídání, protože potomky do aktivit také zapojíte.

Jak snížit náklady při práci na mateřské

Jako většina maminek pravděpodobně nemáte na rozjezd podnikání statisíce a každá ušetřená koruna vám přijde vhod.

Abychom vám start vlastního podnikání usnadnili, můžete celou mateřskou používat plnou verzi účetního softwaru Money S3 zdarma.

V Money S3:

 • vystavujete faktury,
 • vedete účetnictví,
 • evidujete objednávky,
 • hlídáte stav skladu,
 • využíváte statistiky, díky kterým máte neustále přehled o svém byznysu.

Software je vždy legislativně aktuální a propojíte ho i se svým e-shopem. Díky tomu automatizujete stále se opakující procesy a ušetřený čas můžete strávit s rodinou.

Jsem na mateřské a chci Money S3 zdarma

 • Byly tyto informace užitečné?
 • AnoNe

Štítky článku

Aktuality

Nejhledanější

DPH Daň z příjmu Majetkové daně Daň z nemovitosti Daňové přiznání Sociální a zdravotní pojištění

Oblíbené články

Daňový kalendář

25. 10. 2019
Daňové přiznání k uplatnění nároku na vrácení spotřební daně například z topných olejů a ostatních (technických) benzinů za září 2019 (pokud vznikl nárok)
25. 10. 2019
Daňové přiznání a splatnost daně za 3. čtvrtletí a za září 2019
25. 10. 2019
Splatnost daně za srpen 2019 (pouze spotřební daň z lihu)
Další termíny

Slovník pojmů

eBook plný rad z praxe

Jak vybrat účetní systém

ebook-img