Co finanční úřad schvátí, to už nenavrátí?

Publikováno 28. 05. 2015

Nadpis článku může u čtenáře vyvolat mírný úsměv, nicméně pokud by jej potkala situace, která je popsána níže, může si místo výrazu finanční úřad dosadit výraz výrazně mystičtější.

Autor: Mgr. Zdeněk Zralý, daňový poradce č. 3177

Určitě se mnohým z nás či našim klientům přihodilo, že při úhradě svých závazků došlo při vytváření převodního příkazu k nějaké nepřesnosti – byl vyplněn chybný účet, chybný kód banky či chybný variabilní symbol. Standardně tuto situaci řešíme s bankovním ústavem nebo se svým věřitelem, kterému jsme platbu poslali s nekorektním variabilním symbolem.

Do výrazně horší situace se dostal jeden subjekt, který hradil svému místně příslušnému správci daně srážkovou daň. Při úhradě došlo k chybnému vyplnění variabilního symbolu – místo identifikačního čísla bylo omylem vyplněno datum, kdy byl převodní příkaz vytvářen. Celou situaci zkomplikovalo to, že nesprávně vyplněný variabilní symbol (tj. datum úhrady) byl totožný s identifikačním číslem jiného daňového subjektu, který finančnímu úřadu dluží na daních a současně je pro finanční úřad nekontaktní osobou!

Přestože byla daňovým subjektem, který platbu uhradil, sepsána žádost o převod zmíněné částky na správný osobní daňový účet – jednalo se o více než 6 milionů Kč!, nebylo správcem daně vyhověno.

Správce daně zdůvodňuje své stanovisko ustanovením § 164 odst. 4 daňového řádu: „Správce daně přijme každou platbu daně, i když není provedena daňovým subjektem, a zachází s ní stejným způsobem, jako by ji vykonal daňový subjekt.“

Shrneme-li celou kauzu, tak výsledkem uvedení mylného variabilního symbolu je to, že přestože subjekt uhradil finančnímu úřadu více než 6 mil. Kč, tak tuto částku státu stále dluží a navíc mu naskakuje každým dnem úrok z prodlení, který se v současnosti pohybuje okolo 250 tis. Kč!

Bude zajímavé sledovat další vývoj tohoto případu, ať už na úrovni jednání s finanční správou nebo následně při soudních jednáních. Je otázkou, zda poté dozná nějakých změn i výše citované ustanovení § 164 odst. 4 daňového řádu.

Než se dozvíme konečný výsledek, lze pouze doporučit zvýšenou pečlivost při vytváření převodních příkazů pro úhradu svých závazků a u jakékoliv platby správci daně správně užívat jako variabilní symbol daňové identifikační číslo daňového subjektu (samozřejmě bez CZ).

  • Byly tyto informace užitečné?
  • AnoNe


Témata: Účetní a daňové tipy