Úvod / Návody / Kurzové rozdíly v programu Money S3
blank
Objevte i vy
nová online
školení
Vybrat školení

Kurzové rozdíly v programu Money S3

V rámci účetnictví se setkáváte se situacemi, kdy vystavujete či přijímáte faktury v cizí měně. Tyto faktury mohou být uhrazeny v různých kurzech, čímž může vzniknout kurzový rozdíl. Tento návod vám pomůže se co nejjednodušeji vypořádat s takovou situací. Celý příklad je uveden na fakturách vystavených. Při fakturách přijatých je postup stejný jako u faktur vystavených.

Nedílnou součástí, abychom mohli fakturu v cizí měně zadat do programu Money S3, je používání cizích měn. Tuto funkci si můžete zaškrtnout přes záložku Money / Možnosti a nastavení / Nastavení účetního roku / Obecné:

blank

Dalším nastavením, které je nutné zvolit pro používání cizích měn, je nastavení denního nebo pevného kurzu. Toto nastavení provedete přes modrou záložku Money / Možnosti a nastavení / Cizí měny, kde si zvolíte, zda chcete používat denní (stahujete si kurzy z ČNB) nebo pevný kurz (individuálně si určíte kurz na dané období):

blank

Kurzové rozdíly v podvojném účetnictví

Aby se vám správně vytvářely kurzové rozdíly automaticky, doporučujeme nastavit předkontace a generování interního dokladu. Toto nastavení najdete přes modrou záložku Money / Možnosti a nastavení / Nastavení účetního roku / Účetnictví / Kurzové rozdíly:

blank

Faktura vystavená v cizí měně a její úhrada

Pro účely tohoto návodu budeme používat denní kurz ČNB. V Money si zavedeme fakturu vystavenou s kurzem k 22.3.2024, tj. 25.37 Kč v celkové částce 50 €.

blank

Do banky nám došla platba v hodnotě 1230,61 Kč s kurzem 24,60522 Kč. Zavedeme tedy příjem, kde nejprve přepíšeme hodnotu pole „v měně úhrady“ – t. j. to co nám reálně přišlo do banky, a následně přepíšeme hodnotu „částka úhrady“, tzn. v našem případě, to bylo 50 €.

blank

Poté, co tento doklad uložíme, nám vznikne kurzová ztráta  generovaná pomocí interního dokladu:

blank

Kurzové rozdíly v daňové evidenci

Daňová evidence je v rámci kurzových rozdílů specifická. Kurzy se totiž netvoří automaticky do interních dokladů, ale využívá se tzn. „konečná úhrada“.

Vytvoříme si tedy fakturu vystavenou v daňové evidenci a její úhradu. Opět použijeme pro příklad fakturu vystavenou s denním kurzem ČNB 25,37 Kč.

blank

V bance si vytvoříme nový příjem, kde přes variabilní symbol vytvoříme vazbu na fakturu vystavenou. I v daňové evidenci začínáme nejprve polem „v měně úhrady“, tzn. to co reálně přišlo do naší banky, v druhém kroku přepíšeme hodnotu „částka úhrady“. Zatržením políčka konečná úhrada – která je pouze v daňové evidenci – se dorovná hodnota v domácí měně tak, aby byl hrazený doklad plně uhrazen v domácí měně.

blank

Po uložení celého dokladu a znovu otevření už vidíme kurzové dorovnání na domácí měnu:

blank

  • Byly tyto informace užitečné?
  • AnoNe

V případě problémů s Vaším Money S3 kontaktujte prosím naši Zákaznickou podporu, a to buď písemně přímo v Money S3 přes záložku Money / Zákaznická podpora nebo na podpora@money.cz nebo telefonicky na čísle 549 522 503 (pouze pro uživatele se zaplacenou službou Podpora a Aktualizace).

blank
Objevte i vy
nová online
školení
Vybrat školení
Zavřít reklamu
Objevte si vy nová online školení