Úvod / Návody / Nejlepší zkušenosti s Money S3: Pohodlné a rychlé vkládání a úprava dat
blank
Objevte i vy
nová online
školení
Vybrat školení

Nejlepší zkušenosti s Money S3: Pohodlné a rychlé vkládání a úprava dat

Účetní program Money S3 v sobě zahrnuje širokou paletu nadstandardních funkcí, které mnohdy nenajdete ani v řádově dražších informačních systémech. Řada těchto funkcí je jednoduchá na obsluhu a velmi snadno dostupná a nastavitelná. Pokud však nevíte, kde hledat a jak je použít, nemusíte ani tušit, že některou funkci Money S3 vůbec umí. Seriál návodů „Nejlepší zkušenosti s Money S3“ se zaměřuje právě na funkce, které možná nevidíte na první pohled, avšak jejich používání vám může ušetřit spoustu času a peněz nebo získat konkurenční výhodu. 

Pohodlné a rychlé vkládání a úprava dat

Jak si usnadnit editaci dat pomocí horkých kláves

V dnešním dílu Money S3: Nejlepší zkušenosti si připomeneme některé důležité klávesové zkratky, které mohou usnadnit zakládání a opravu dokladů. Znalost několika málo kombinací tlačítek, nazývaných „klávesové zkratky“ nebo „horké klávesy“, totiž umožní rychle vyplňovat údaje ve formulářích bez úmorného vypisování a přechytávání mezi klávesnicí a myší. Naučte se své oblíbené klávesové zkratky a uvidíte, kolik při práci s Money S3 ušetříte času.

Vytvoření, oprava, kopírování a tisk karty v seznamu

V libovolném seznamu Money S3 lze tyto základní operace provádět pomocí myši i klávesnice. Například nová faktura se vystaví pomocí tlačítka Přidat. Všimněme si podtrženého písmene „P“, podtržení označuje horkou klávesu. Doklad tedy přidáme buď poklepáním myší na tlačítko Přidat nebo kombinací kláves Alt + P (na klávesnici podržíme tlačítko Alt a dále stiskneme tlačítko P). Obecně platí, že pokud je někde v popisce podržené písmeno, dá se tuto funkce volat z klávesnice pomocí kombinace tlačítek Alt + podtržené písmeno.

Přidání nového dokladu do seznamu Alt + P
Vytvoření kopie dokladu Alt + K
Tisk dokladu (nebo několika označených) Alt + T
Filtrování dokladů Alt + F
Oprava vybraného dokladu v seznamu Enter
Zavření karty dokladu s uložením změn Ctrl + Enter
Zavření karty dokladu bez uložení změn Esc

Přesun kurzoru mezi kolonkami na kartě bez užití myši

Při vyplňování dokladu se můžeme rovněž obejít bez myši. Usnadní to následující zkratky:

Přesun na následující kolonku v dokladu Tab
Přesun na předcházející kolonku Shift + Tab
Přesun na kolonku označenou horkou klávesou Alt + podtržené písmeno

Například skok na pole Středisko ve vystavené faktuře - popisek má podtržené písmeno „e“, na kolonku se tedy přesuneme odkudkoli pomocí kombinace Alt + E; nezáleží na tom, jestli použijeme malé nebo velké písmeno.

Otevření seznamu pro doplnění kolonky Ctrl + písmeno

Seznam středisek na kartě vystavené faktury pak vyvoláme kombinací kláves Ctrl + E, seznam odběratelů pomocí kombinace kláves Ctrl + A apod.

Označení / zrušení označení zatrhávacího pole Mezerník

Na tzv. „zatrhávacím poli“, příkladem je příznak Dobropis, můžeme místo trefování se myší jeho stav měnit pouhým stiskem tlačítka Mezerník. Připomeňme si, že na pole se dostaneme klávesou Tab.

Tipy pro snadné vyplnění kolonek s datem

Při zadávání dokladů je třeba často vložit datum (účetního případu, vystavení, splatnosti apod.), jen na kartě faktury je takových kolonek pět. Usnadněme si to pomocí horkých kláves!

Vložení aktuálního účetního data do kolonky * (tlačítko hvězdička)
Doplnění účetního data o měsíc nebo rok Tab

Pokud v kolonce vyplníme jen den, popř. den a měsíc, po stisku tlačítka Tab dosadí Money S3 chybějící měsíc a rok data automaticky.

Doplnění stejného data do všech kolonek dokladu F12

Po stisku klávesy F12 se doplní datum z kolonky, ve která je umístěný kurzor, i do všech ostatních kolonek s datem.

blank

Tipy pro navýšení či snížení hodnot kolonek s číslem a datem

Hodnotu libovolné číselné kolonky můžeme velmi snadno zvýšit nebo snížit o jedničku pomocí tlačítek Šipka nahoru a Šipka dolů. Přičíst nebo odečíst korunu, kus nebo kilogram je takto hračka. Podobně se chovají i kolonky s datem, zde pomocí šipek přičítáme nebo odečítáme dny a tlačítky PageUp a PageDown měsíce. Chcete posunout splatnost o dva dny? Stačí zmáčknout dvakrát šipka nahoru.

Rychlé přecházení mezi seznamy bez užití myši

Podobně rychle jako mezi kolonkami lze bez užití myši přecházet i mezi seznamy. Klávesové zkratky jsou v tomto případě Ctrl + znak a jsou v menu uvedené u jednotlivých voleb. Většina účetních velmi často pracuje se seznamy BankaPokladna a Faktury vystavené. Ve vteřině se tak mezi těmito seznamy můžou přepínat pomocí kombinací Ctrl + BCtrl + P a Ctrl + F. Vyzkoušejte si to.

Závěrem: jaká je vůbec nejdůležitější horká klávesa?

Je to klávesa F1. Kdykoli a kdekoli v prostředí Money S3 vyvolá podrobnou nápovědu určenou k té konkrétní části programu, ve které zrovna pracujete - ať už se jedná o kartu dokladu, seznam nebo tisk přiznání DPH či cokoli dalšího. V rámci nápovědy je uvedený i kompletní seznam horkých kláves, který je mimo jiné i součástí příručky Začínáme s účetním programem Money S3 (ve formátu PDF ke stažení).

  • Byly tyto informace užitečné?
  • AnoNe

V případě problémů s Vaším Money S3 kontaktujte prosím naši Zákaznickou podporu, a to buď písemně přímo v Money S3 přes záložku Money / Zákaznická podpora nebo na podpora@money.cz nebo telefonicky na čísle 549 522 503 (pouze pro uživatele se zaplacenou službou Podpora a Aktualizace).

blank
Objevte i vy
nová online
školení
Vybrat školení
Zavřít reklamu
Objevte si vy nová online školení