Úvod / Návody / Vzájemný zápočet v Money S3
blank
Objevte i vy
nová online
školení
Vybrat školení

Vzájemný zápočet v Money S3

Vzájemný zápočet využijete v případě, kdy máte současně vůči jednomu partnerovi závazek i pohledávku. Místo oboustranné úhrady dokladů lze využít po vzájemné dohodě institut vzájemného započtení dokladů. Jak na to v Money S3 Vám ukáže tento návod.

Nastavení vzájemného zápočtu

1. Aparát vzájemných zápočtů najdeme přes Účetnictví/Interní doklady/Vzájemný zápočet (případně pro komplety neobsahující účetnictví Finance/Interní doklady/Vzájemný zápočet).

blank

2. Před prvním generováním vzájemného zápočtu doporučujeme nastavit Konfiguraci vzájemného zápočtu pro korektní generování vzájemného zápočtu. Proto v okně Seznam Dokladů pro vzájemný zápočet volíme tlačítko Konfigurace.

blank

3. V okně Konfigurace vzájemných zápočtů můžete nastavit jednotlivé vlastnosti tvorby zápočtu. Zatímco na levé straně jsou vlastnosti ovlivňující vstup dokladů do vzájemného zápočtu, na pravé straně jsou uvedeny vlastnosti ovlivňující tvorbu samotných dokladů vzájemného zápočtu.

Započítávat pouze doklady od účetního roku – tato volba umožňuje filtraci dokladů dle Vámi zvoleného roku, jinými slovy, od kterého roku se dané doklady mají započítávat.

Příkazy k úhradě závazků považovat za realizované úhrady – po zakliknutí nebudou nabízeny doklady, které jsou zahrnuty v příkazech k úhradě, i když ještě nebyly uhrazeny.

Započítávat pouze závazky a pohledávky po splatnosti – je-li přepínač aktivní, vyberou se pro zápočet pouze doklady po datu splatnosti.

Doplňující text pro sestavu Návrh vzájemného zápočtu – zde můžete zapsat vlastní text, který se následně zobrazí v tiskové sestavě.

Číslo zápočtu – číslo dalšího vzájemného zápočtu. Podle této proměnné je možné doklady například filtrovat.

Typ interního dokladu – určuje, jak budou vypadat interní doklady vytvořené vzájemným zápočtem. V záložce Podrobnosti je potřebné vyplnit pole Číselná rada a Členění DPH (pokud jste plátci DPH).

Platí pro Podvojné účetnictví :

Meziúčet pro zúčtování vzáj. zápočtu – volíte účet pro který budou zaúčtovány vzájemné zápočty (např. 395).

Všeobecný protiúčet pro pohledávky/závazky – volíte účet pro zaúčtování úhrad u dokladů, kde nelze jednoznačně určit protiúčet z předkontace dokladu.

 

blank

Platí pro Daňovou evidenci:

Zaúčtovat do uzávěrkových úprav – po vytvoření zápočtu se automaticky vytvoří zaúčtování do Uzávěrkových úprav. Datum zaúčtování je dáno nastavením.

 

blank

4. Po nastavení konfigurace je možné se přesunout na samotnou tvorbu. Dané doklady můžete zvolit dle:

Adresu pro zápočet hledat podle – můžete volit podle IČ nebo čísla adresy. V případě, že máte adresu zadanou duplicitně, tak doporučujeme volit dle IČ.

5. Program automaticky určí nejvhodnější doklady pro vypořádání podle data splatnosti s ohledem na to, aby strana pohledávek a závazků byla hrazena ve stejné výši.

Výši úhrady konkrétního dokladu můžete změnit dvojklikem na doklad změnou pole K zápočtu. Také, pokud nechcete, aby vybraný doklad vstupoval do výpočtu, tak jej tlačítkem Vyjmout ze seznamu odstraníte. Následně tlačítkem Navrhnout zápočet dojde k přepočtu výše zápočtu jen pro zbývající doklady. Tlačítkem Doklady pro zápočet znovu načtete všechny doklady pro vybranou adresu.

6. Pokud jste tvorbu zápočtu dokončili, přes tlačítko Vzájemný zápočet si můžete zápočet vytisknout (volba Vzájemný zápočet) nebo uložit jako připojený dokument k adrese vzájemného zápočtu (volba Uložit jako připojený dokument – před uložením bude vyžadováno zadat jméno ukládaného souboru). Při tisku můžete volit ze dvou formulářů – Návrh vzájemného zápočtu a Oznámení o jednostranném zápočtu.

Tlačítkem Vytvořit zápočet definitivně zápočet vytvoříte.

blank

7. Dojde k vytvoření dvou interních dokladů, jeden pro úhradu pohledávek a jeden pro úhradu závazků, s údaji podle nastavení v Konfiguraci. Samotný formulář vzájemného zápočtu se uloží jako Připojený dokument k oběma interním dokladům jako PDF dokument.

blank

8.V případě, že jste udělali chybu a chcete Vzájemný zápočet zrušit, stačí vymazat oba interní doklady.

 

  • Byly tyto informace užitečné?
  • AnoNe

V případě problémů s Vaším Money S3 kontaktujte prosím naši Zákaznickou podporu, a to buď písemně přímo v Money S3 přes záložku Money / Zákaznická podpora nebo na podpora@money.cz nebo telefonicky na čísle 549 522 503 (pouze pro uživatele se zaplacenou službou Podpora a Aktualizace).

blank
Objevte i vy
nová online
školení
Vybrat školení
Zavřít reklamu
Objevte si vy nová online školení