Školíme se, abychom byli lepší - proto nás na podpoře kontaktujte v pátek 22.9. nejpozději do 15 hodin. Děkujeme.
Úvod / Návody / Vzájemný zápočet v Money S3
Nový modul
Inbox
Vyčítání faktur a elektronický archiv v jednom.
To chci v Money S3

Vzájemný zápočet v Money S3

Vzájemný zápočet využijete v případě, že máte vůči jednomu partnerovi zároveň závazky i pohledávky. Tehdy místo oboustranné úhrady dokladů můžete využít po vzájemné dohodě institut vzájemného započtení dokladů. Jak nato v Money S3 Vám ukáže tento návod.

Nastavení vzájemného zápočtu

1. Aparát vzájemných zápočtů najdeme přes Účetnictví/Interní doklady/Vzájemný zápočet (případně pro komplety neobsahující účetnictví Finance/Interní doklady/Vzájemný zápočet).

blank

2. Před prvním generováním vzájemného zápočtu doporučujeme nastavit Konfiguraci vzájemného zápočtu pro korektní generování vzájemného zápočtu. Proto v okně Seznam Dokladů pro vzájemný zápočet volíme tlačítko Konfigurace.

blank

3. V okně Konfigurace vzájemných zápočtů můžeme nastavit jednotlivé vlastnosti tvorby zápočtu. Zatímco na levé straně jsou vlastnosti ovlivňující vstup dokladů do vzájemného zápočtu, tak vpravo jsou vlastnosti ovlivňující tvorbu samotných dokladů vzájemného zápočtu.

Adresu pro zápočet hledat podle – můžete volit podle IČ nebo čísla adresy. V případě, že máte adresu zadanou duplicitně, tak doporučujeme volit dle IČ.

Příkazy k úhradě závazků považovat za realizované úhrady – po zakliknutí nebudou nabízeny doklady, které jsou zahrnuty v příkazech k úhradě, i když ještě nebyly uhrazeny.

Započítávat pouze závazky a pohledávky po splatnosti – je-li přepínač aktivní, vyberou se pro zápočet pouze doklady po datu splatnosti.

Doplňující text pro sestavu Návrh vzájemného zápočtu – zde můžeme zapsat vlastní text, který se poté vytiskne v tiskové sestavě

Číslo zápočtu – číslo dalšího vzájemného zápočtu. Podle této proměnné je možné doklady např. filtrovat

Typ interního dokladu – určuje, jak budou vypadat interní doklady vytvořené vzájemným zápočtem. V záložce Podrobnosti je potřebné vyplnit pole Číselná rada a Členění DPH (pokud jste plátci DPH).

Platí pro Podvojné účetnictví :

Meziúčet pro zúčtování vzáj. zápočtu – volíme účet pro který budou zaúčtovány vzájemné zápočty (např. 395)

Všeobecný protiúčet pro pohledávky/závazky – volíme účet pro zaúčtování úhrad u dokladů, kde nelze jednoznačně určit protiúčet z předkontace dokladu

 

blank

Platí pro Daňovou evidenci:

Zaúčtovat do uzávěrkových úprav – po vytvoření zápočtu se automaticky vytvoří zaúčtování do Uzávěrkových úprav. Datum zaúčtování je dáno nastavením.

 

blank

4. Tlačítkem Výběr adresy načteme pohledávky a závazky pro danou firmu (resp. v závislosti na nastavení pro IČ vybrané firmy viz. bod 3).

blank

5. Program automaticky určí nejvhodnější doklady pro vypořádání podle data splatnosti s ohledem na to, aby strana pohledávek a závazků byla hrazena ve stejné výši.

Výši úhrady konkrétního dokladu můžeme změnit dvojklikem na doklad změnou pole K zápočtu. Také, pokud nechceme aby nějaký doklad vstupoval do výpočtu, tak jej tlačítkem Vyjmout ze seznamu odstraníme. Následně tlačítkem Navrhnout zápočet přepočítáme výši zápočtu jen pro zbývající doklady. Tlačítkem Doklady pro zápočet znovu načteme všechny doklady pro vybranou adresu.

6. Pokud jsme tvorbu zápočtu dokončili, tak přes tlačítko Vzájemný zápočet si můžeme zápočet vytisknout (volba Vzájemný zápočet) nebo uložit jako připojený dokument k adrese vzájemného zápočtu (volba Uložit jako připojený dokument – před uložením bude vyžadováno zadat jméno ukládaného souboru). Při tisku můžeme volit ze dvou formulářů – Návrh vzájemného zápočtu a Oznámení o jednostranném zápočtu.

Tlačítkem Vytvořit zápočet definitivní zápočet vytvoříme.blank

7. Vytvoří se dva interní doklady, jeden pro úhradu pohledávek a jeden pro úhradu závazků, s údaji podle nastavení v Konfiguraci . Samotný formulář vzájemného zápočtu se uloží jako Připojený dokument k oběma interním dokladům jako PDF dokument.

blank

8. V případě, že jste udělali chybu a chcete Vzájemný zápočet zrušit, tak stačí vymazat oba interní doklady.

 

  • Byly tyto informace užitečné?
  • AnoNe

V případě problémů s Vaším Money S3 kontaktujte prosím naši Zákaznickou podporu, a to buď písemně přímo v Money S3 přes záložku Money / Zákaznická podpora nebo na podpora@money.cz nebo telefonicky na čísle 549 522 503 (pouze pro uživatele se zaplacenou službou Podpora a Aktualizace).

Nový modul
Inbox
Vyčítání faktur a elektronický archiv v jednom.
To chci v Money S3
Zavřít reklamu
Nový modul: Inbox
Vyčítání faktur a elektronický archiv v jednom.
Nejbližší webináře

Legislativní novinky pro účetní
a podnikatele.

Spokojení nebo zdarma
Ukázat všechny