Legislativní novinky pro účetní
a podnikatele.

26. 06. 2023

14. 09. 2023
Následující návod vás provede zpracováním jednotlivých mezd. Tento postup je totožný pro podvojné účetnictví i daňovou evidenci.
Před vlastním zpracováním mzdy máte možnost připravit si nepřítomnosti zaměstnance. V seznamu zaměstnanců (Režie / Zaměstnanci) postavte kurzor na zaměstnance, klikněte na tlačítko Nepřítomnosti.
Zobrazí se seznam nepřítomností. Pomocí tlačítka „Přidat“ přidáte nepřítomnost. Nepřítomnost přidáváte k tomu pracovnímu poměru, na kterém stojí kurzor vlevo.
Na Kartě nepřítomnosti nastavíte typ nepřítomnosti, dobu nepřítomnosti.
Podklady pro přílohu k žádosti o dávku naleznete v seznamu Zaměstnanců-> Režie / Zaměstnanci / Tisk / Sociální pojištění.
Karta mzdy slouží k zadávání (resp. opravě) měsíčních údajů o mzdách jednotlivých zaměstnanců.
Pro přidání mzdy otevřete kartu Režie / Mzdy. Zvolíte tlačítko „Přidat“ a ze seznamu zaměstnanců vyberete zaměstnance (případně označte více zaměstnanců). Následně se zobrazí karta mzdy (v případě označení více zaměstnanců se po uložení první karty zobrazí druhá atd.).
Karta mzdy má několik záložek a podzáložek. Při zpracovávání mzdy postupujete zleva doprava.
Na kartě mzdy na záložce Pracovní poměry, podzáložce Hrubá mzda je zobrazen výpočet hrubé mzdy toho pracovního poměru, na kterém se nachází kurzor v levém sloupci. Nejprve je vypočtena pracovní doba, kde v zobrazeném kalendáři jsou barevně odlišeny dny nepřítomností. Následně ve spodní části jsou položky, které jsou součástí hrubé mzdy. Položky Základní mzda, kde jsou sečteny všechny složky, až Mzdové příplatky jsou tvořeny seznamy. Pro jejich úpravu je nutné kliknout na „tři tečky“ vedle hodnoty. Je možné zde položky přidávat, např. práci přesčas apod.
Do kolonky Běžné náhrady – zadáte např. proplacenou dovolenou apod.
Do kolonky Příjmy mimo pojistné – můžete zadat odstupné a jiné podobné příjmy zaměstnance, které jsou pouze daněny a na něž se nevztahuje sociální a zdravotní pojištění.
Dále na záložce Pracovní poměry, podzáložce Sociální a zdravotní pojištění, jsou vypočteny hodnoty sociálního a zdravotního pojištění. Poslední podzáložkou je pak výpočet Náhrad za nemoc, v případě, že zaměstnanec byl v daném měsíci nemocný (prvních 14 kal. dní).
Na záložce Daň z příjmů jsou vypočtené hodnoty pro Zálohovou nebo Srážkovou daň.
Zálohovou daň nebo Srážkovou daň program vypočítá podle zvolených druhů Pracovních poměrů, výše stanovené odměny či jiných legislativních ustanovení.
Podepsané prohlášení – přebírá se z Karty zaměstnance v případě, že poplatník prohlášení podepsal a uplatňuje u účtované firmy slevy na dani.
POZOR: Tento přepínač je rozhodující pro způsob výpočtu daně, tzn., jestli bude počítána zaměstnanci daň srážková nebo zálohová.
Na záložce Vyúčtování je zobrazen celkový přehled za zaměstnance a náklady zaměstnavatele.
Čistá mzda
Zákonné částky
Náklady zaměstnavatele
Vyúčtování
TIP: Při Zaúčtování mezd můžete tlačítkem Po zaúčtování uzamknout mzdy nastavit, zda se má po zaúčtování Karta mzdy uzamknout, viz doklady Daňová evidence a doklady Podvojné účetnictví.
POZOR: Hodiny odpracované jako přesčas automaticky nevstoupí do celkové odpracované doby, která slouží pro výpočet průměru pro pracovněprávní účely. V tomto případě se vrátíte na záložku Odpracováno a navýšíte počet odpracovaných hodin.
Po kontrole či doplnění potřebných hodnot zpracovanou mzdu uložíte pomocí tlačítka „OK“. Tato mzda bude uložena v seznamu mezd (Režie / Mzdy) v záložce aktuálního roku, ve kterém byla zpracována.
V případě problémů s Vaším Money S3 kontaktujte prosím naši Zákaznickou podporu, a to buď písemně přes Zákaznický portál, nebo telefonicky na čísle 549 522 503 (pouze pro uživatele se zaplacenou službou Podpora a Aktualizace).
Legislativní novinky pro účetní
a podnikatele.
26. 06. 2023
14. 09. 2023