Od tvůrců úspěšného účetního programu

Daně / Správa daně/Opravné vs. dodatečné daňové přiznání. Víte, v čem přesně je rozdíl?

Opravné vs. dodatečné daňové přiznání. Víte, v čem přesně je rozdíl?

Opravné vs. dodatečné daňové přiznání. Víte, v čem přesně je rozdíl?
Opravné vs. dodatečné daňové přiznání. Víte, v čem přesně je rozdíl?

Každý, kdo je povinen podávat daňové přiznání (ať už kvůli dani z příjmu nebo kvůli DPH), má možnost za jedno zdaňovací období podat řádné, opravné a dodatečné přiznání. Řádné přiznání je vždycky to první, které podáte, opravná a dodatečná přiznání už mají své podmínky a specifika. Pojďme si je vysvětlit.

Opravné přiznání: když chcete ještě v termínu napravit chybu

Opravné daňové přiznání podáváte v případě, že jste v řádném přiznání udělali chybu, přišli jste na ni, a ještě v termínu chcete tuto chybu napravit. Důležité je vědět, že opravným daňovým přiznáním se zcela nahrazuje přiznání řádné. To znamená, že jakmile podáte opravné daňové přiznání, to řádné „zaniká“ a úřady berou v potaz pouze přiznání opravné.

Připomínáme, že opravné daňové přiznání můžete podat pouze v termínu, do kterého jste měli odevzdat přiznání řádné. U přiznání k dani z příjmu za předchozí rok je to do konce března (případně do konce června, pokud máte ohlášeného daňového poradce), u přiznání k DPH do 25. dne v následujícím měsíci po skončení vašeho zdaňovacího období (měsíce nebo čtvrtletí).

Opravných daňových přiznání můžete teoreticky podat nekonečně mnoho, takže když uděláte chybu i v opravném přiznání, můžete si ho znovu opravit. Vždy ale musíte splnit podmínku, že přiznání podáváte ještě v termínu. Úřady pak berou v potaz vždy poslední podané opravné přiznání – tedy to nejnovější.

Odebírejte účetní a daňové novinky srozumitelně a včas

Zadejte váš e-mail a naše účetní a daňové tipy vám budou chodit přímo do e-mailu. info

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

Dodatečné přiznání: když napravujete chybu po termínu

Pokud ve svém řádném nebo opravném daňovém přiznání najdete chybu, ale už vypršel řádný termín pro podání, musíte podat přiznání dodatečné. Důležité je vědět, že dodatečné přiznání není plnohodnotné přiznání, ale obsahuje pouze rozdíly mezi řádným (případně opravným) a dodatečným přiznáním.

Dodatečné přiznání tak nenahrazuje řádné nebo opravné, ale pouze jej doplňuje. Úřady po jeho podání berou v potaz jak vaše původní daňové přiznání, tak i to dodatečné. Z toho vyplývá, že dodatečné přiznání nemůžete podat, pokud nemáte podané řádné nebo opravné přiznání.

Rozhodně platí, že pokud ve svém daňovém přiznání po termínu najdete chybu, je lepší dobrovolně podat dodatečné přiznání než pasivně čekat na výzvu od finančního úřadu. Pokud totiž kvůli chybě například neodvedete daň v plné výši, může po vás finanční úřad následně požadovat penále.

Podávání přiznání k dani z příjmů nebo k DPH je příjemnější, když máte po ruce šikovný ekonomický systém typu Money. Ten vám například vůbec neumožní podat dodatečné přiznání, pokud nemáte podané řádné nebo opravné, upozorňuje vás na všechny lhůty a vyplňování formulářů je díky intuitivnímu průvodci jednodušší.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

blank Ano
blank Ne
blank

Sledujte podobné články na naší

Facebookové stránce

Komunita samostatných účetních

Přidejte se zdarma

Přidejte se
do největší komunity samostatných účetních

blankVýhody
blank