Daně / Správa daně/Opravné vs. dodatečné daňové přiznání. Víte, v čem přesně je rozdíl?
Novinky a špeky v daních
Nabídka webinářů

Opravné vs. dodatečné daňové přiznání. Víte, v čem přesně je rozdíl?

Opravné vs. dodatečné daňové přiznání. Víte, v čem přesně je rozdíl?
Seyfor, a. s.
17. 12. 2019
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se130
Aktualizováno: 22. 02. 2023
Opravné vs. dodatečné daňové přiznání. Víte, v čem přesně je rozdíl?

Každý, kdo je povinen podávat daňové přiznání (ať už kvůli dani z příjmu nebo kvůli DPH), má možnost za jedno zdaňovací období podat řádné, opravné a dodatečné přiznání. Řádné přiznání je vždycky to první, které podáte, opravná a dodatečná přiznání už mají své podmínky a specifika. Pojďme si je vysvětlit.

Opravné přiznání: když chcete ještě v termínu napravit chybu

Opravné daňové přiznání podáváte v případě, že jste v řádném přiznání udělali chybu, přišli jste na ni, a ještě v termínu chcete tuto chybu napravit. Důležité je vědět, že opravným daňovým přiznáním se zcela nahrazuje přiznání řádné. To znamená, že jakmile podáte opravné daňové přiznání, to řádné „zaniká“ a úřady berou v potaz pouze přiznání opravné.

Připomínáme, že opravné daňové přiznání můžete podat pouze v termínu, do kterého jste měli odevzdat přiznání řádné. U přiznání k dani z příjmu za předchozí rok je to do konce března (případně do konce června, pokud máte ohlášeného daňového poradce), u přiznání k DPH do 25. dne v následujícím měsíci po skončení vašeho zdaňovacího období (měsíce nebo čtvrtletí).

Opravných daňových přiznání můžete teoreticky podat nekonečně mnoho, takže když uděláte chybu i v opravném přiznání, můžete si ho znovu opravit. Vždy ale musíte splnit podmínku, že přiznání podáváte ještě v termínu. Úřady pak berou v potaz vždy poslední podané opravné přiznání – tedy to nejnovější.

Odebírejte účetní a daňové novinky srozumitelně a včas

Zadejte váš e-mail a naše účetní a daňové tipy vám budou chodit přímo do e-mailu. info

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

Dodatečné přiznání: když napravujete chybu po termínu

Pokud ve svém řádném nebo opravném daňovém přiznání najdete chybu, ale už vypršel řádný termín pro podání, musíte podat přiznání dodatečné. Důležité je vědět, že dodatečné přiznání není plnohodnotné přiznání, ale obsahuje pouze rozdíly mezi řádným (případně opravným) a dodatečným přiznáním.

Dodatečné přiznání tak nenahrazuje řádné nebo opravné, ale pouze jej doplňuje. Úřady po jeho podání berou v potaz jak vaše původní daňové přiznání, tak i to dodatečné. Z toho vyplývá, že dodatečné přiznání nemůžete podat, pokud nemáte podané řádné nebo opravné přiznání.

Rozhodně platí, že pokud ve svém daňovém přiznání po termínu najdete chybu, je lepší dobrovolně podat dodatečné přiznání než pasivně čekat na výzvu od finančního úřadu. Pokud totiž kvůli chybě například neodvedete daň v plné výši, může po vás finanční úřad následně požadovat penále.

Podávání přiznání k dani z příjmů nebo k DPH je příjemnější, když máte po ruce šikovný program na daňové přiznání typu Money. Ten vám například vůbec neumožní podat dodatečné přiznání, pokud nemáte podané řádné nebo opravné, upozorňuje vás na všechny lhůty a vyplňování formulářů je díky intuitivnímu průvodci jednodušší.

TIP: Nevíte si rady? Přečtěte si podrobný článek o daňovým přiznání krok za krokem.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Aktuální webináře
Konsolidační balíček a jeho dopady na DPH
záznam
Vliv konsolidačního balíčku na OSVČ, zaměstnance a podnikatele od ledna 2024
záznam
Daň z příjmů fyz. osob a ukázka sestavení daňového přiznání
záznam
Všechny webináře
Zavřít reklamu
Novinky a špeky v daních