Podnikání / Start podnikání/Jak si založit živnost a získat živnostenský list krok za krokem
Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50% končí za:
dnů
hod.
min.
Akce -50 %

Jak si založit živnost a získat živnostenský list krok za krokem

Jak si založit živnost a získat živnostenský list krok za krokem
Seyfor, a. s.
19. 03. 2024
Doba čtení7 minut čtení
Líbilo se174
Aktualizováno pro rok 2024: 26. 06. 2024
Jak si založit živnost a získat živnostenský list krok za krokem

Možná máte v hlavě jasný podnikatelský plán, možná teprve přemýšlíte, že opustíte zaměstnání a budete pracovat na sebe. V každém případě se ale nejdřív musíte vypořádat s povinnou administrativou. Přečtěte si našeho průvodce a udělejte si jasno v tom, co je potřeba k založení živnosti – zjistíte, že to není tak složité.

Co je to živnost a kdo může podnikat na „živnosťák”

Podle Zákona o živnostenském podnikání je to:

„Soustavná činnost provozovaná samostatně vlastním jménem, na vlastní zodpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených živnostenským zákonem.”

Jinými slovy je to kterýkoliv podnikatel od elektrikáře po konzultanta, který podniká na živnostenský list a splnil následující podmínky k založení živnosti:

 • dovršil věk 18 let (pokud jste mladší, potřebujete odpovědného zástupce, kterého vám ustanoví rodiče, a souhlas soudu),
 • je způsobilý k právním úkonům (dokládá se občanským průkazem),
 • je bezúhonný (dokládá se výpisem z rejstříku trestů),
 • splňuje kvalifikační požadavky kladené na daný druh podnikání (viz typ živnosti níže).

První kroky povedou na živnostenský úřad

Vydat se můžete na kterýkoliv živnostenský úřad, bez ohledu na to, kde bydlíte. S sebou si nezapomeňte:

 • doklad totožnosti (občanský průkaz),
 • 1 000 Kč na poplatek za založení živnosti.

Výpis z rejstříku trestů nosit nemusíte, úřad si ho obstará sám.

Na úřadě vyplníte Jednotný registrační formulář. Oproti minulosti je tento formulář skutečně jediným, který musíte vyplnit. Takže už nemusíte oběhávat další úřady.

Živnost si založíte i bez fyzické návštěvy úřadu. Stačí, když vyplníte jednotný registrační formulář a pak ho v téže aplikaci elektronicky odešlete na podatelnu živnostenského úřadu nebo do datové schránky úřadu.

V případě elektronického podání platíte jen 800 Kč. Abyste mohli formulář v aplikaci od Ministerstva průmyslu a obchodu vyplnit, musíte se nejdříve přihlásit, např. bankovní identitou, eObčankou nebo mobilním klíčem eGovernmentu.

Na stránce vašeho živnostenského úřadu najdete konkrétní informace ohledně elektronického podání na tento úřad (např. číslo datové schránky).

Při vyplňování formuláře k založení živnosti vás pravděpodobně napadne několik otázek. Zde jsou odpovědi na ty nejčastější.

1) Jaký typ živnosti potřebuji k založení podnikání?

Volná – musíte splnit jen výše uvedené všeobecné podmínky. Patří sem například výroba textilií, zprostředkování obchodu a služeb nebo marketingová a poradenská činnost.

Vázaná – musíte prokázat odbornou způsobilost k dané činnosti. Patří sem například účetní, majitelé autoškol ale i horští průvodci nebo maséři.

Řemeslná – máte povinnost doložit výuční list, maturitu v oboru, diplom nebo šestiletou praxi v oboru. Patří sem například pekaři, kováři a kadeřnice.

Koncesovaná – podmínkou k jejímu založení je prokázání odborné způsobilosti a povolení příslušného orgánu státní správy. Patří sem například provozování nákladní dopravy, cestovní kanceláře nebo pohřební služby.

2) Jaké mám zvolit místo podnikání (sídlo)?

Většina živnostníků volí jako místo podnikání své bydliště. Pokud jste v pronájmu, potřebujete souhlas majitele budovy. Toto si s majitelem vyřiďte předem a jděte na živnostenský úřad už s podepsaným souhlasem.

3) Jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním?

Jednotný registrační formulář to velmi zjednodušil. Jeho vyplněním se automaticky registrujete jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) na Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) i na své zdravotní pojišťovně.

OSSZ vám následně oznámí, kdy a jak platit zálohy na sociální pojištění. Jejich výše se vypočítá podle toho, jestli je podnikání na OSVČ vaším hlavním nebo vedlejším příjmem.

Minimální zálohy pro rok 2024 na sociálním pojištění jsou:

 • OSVČ hlavní: 3 852 Kč
 • OSVČ vedlejší: 1 413 Kč

Jako OSVČ vedlejší nemusíte první rok platit zálohy vůbec. A pokud váš roční zisk (příjmy mínus výdaje) nepřekročí takzvanou rozhodnou částku (pro rok 2024 je to 105 520 Kč), nemusíte žádné sociální pojištění platit.

Zjistěte si i číslo účtu své zdravotní pojišťovny. Na něj budete posílat zálohové platby na zdravotní pojištění. Minimum pro rok 2024 je 2 968 Kč.

Vedlejší OSVČ nemusí platit zdravotní pojištění průběžně, ale doplatí ho až zpětně po podání přehledu na zdravotní pojišťovnu. Nemají stanovenou fixní minimální zálohu, částka se počítá až z jejich daňového základu.

Zvažte také, jestli si chcete jako hlavní OSVČ platit nemocenské pojištění. Není to vaše zákonná povinnost. V případě, že si ho platit chcete, minimální výše je 216 Kč měsíčně a odvádí se také na účet OSSZ.

4) Jak je to s daněmi?

Jako nová OSVČ se nemusíte registrovat na finančním úřadě (tato novinka platí od roku 2024). Přiznání k dani z příjmů fyzických osob pak podáváte jednou za rok a zároveň s ním platíte vzniklou daň.

Daňové přiznání jako OSVČ nemůžete podávat klasicky na papíru, ale pouze elektronicky. Nejčastěji ho podnikatelé podávají přes datovou schránku, kterou jim stát automaticky zřídí při založení živnosti.

Daňové přiznání jako OSVČ podáváte do 2. května. V případě, že vám přiznání chystá daňový poradce, může ho odevzdat až 1. července. Pokud tato data připadají na víkend či svátek, lhůta se posouvá na následující pracovní den.

Začínající podnikatelé za první rok podnikání díky daňovým slevám často neplatí žádné daně.

Můžete se zároveň dobrovolně přihlásit jako plátce DPH – povinně to musíte udělat, jakmile vaše tržby za uplynulých 12 měsíců překročí 2 miliony korun. Finanční úřad vám přidělí daňové identifikační číslo (DIČ), které slouží pro komunikaci s úřadem.

5) Jak funguje paušální daň a kdy se vyplatí?

Jestliže se jako živnostník přihlásíte k paušální dani, jedinou měsíční platbou (v roce 2024 činí 7 498–27 129 Kč, liší se dle pásem) vyřešíte všechny své povinnosti vůči úřadům. V paušální dani je zahrnuta:

 • záloha na zdravotní pojištění,
 • záloha na sociální pojištění
 • i daň z příjmů.

Výhodou je, že v paušálním režimu nemusíte podávat daňové přiznání ani přehledy pro pojišťovny.

Nevýhodou paušálního režimu naopak je, že si nemůžete uplatnit daňové slevy či požádat finanční úřad o vyplacení daňového bonusu na děti.

TIP: Přečtěte si, jaké podmínky musíte splnit pro vstup do paušálního režimu.

6) Musím si vést účetnictví?

Podvojné účetnictví si musíte vést pouze v případě, že vaše příjmy přesáhnou za zdaňovací období 25 milionů korun nebo pokud jste jako podnikatelé zapsáni v obchodním rejstříku. Pokud ne, stačí vám pouze daňová evidence nebo evidence příjmů. To zvládnete i bez znalosti účetnictví. Archivujte si všechny příjmové i výdajové doklady (v případě, že uplatňujete skutečné výdaje při daňovém přiznání) – ty pak slouží jako podklad pro vaše daňové přiznání.

TIP: I když nemusíte vést učetnictví, udržujte si přehled o svých podnikatelských výdajích. Ať víte, kolik vaše podnikání stojí a jestli vám dost vydělává.

Začněte podnikání bez omylů - získejte tipy z našeho blogu

Přihlaste se k e-mailovému seriálu a získejte to nejlepší z blogu Money.cz. info

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

A máte hotovo

Po vyřízení všech náležitostí vám úřad přidělí identifikační číslo (IČ) a výpis z živnostenského rejstříku. Samostatný živnostenský list už dnes na úřadě nedostanete. Jako doklad o vašem podnikání slouží právě výpis z rejstříku.

TIP: Přečtěte si, jaké povinnosti OSVČ se vás týkají po založení živnosti.

Kdy se vyplatí založit firmu

Začít podnikat jako fyzická osoba pro vás nemusí vždy být ta nejlepší volba. Právnická osoba (nejčastěji s. r. o.) je pro vás výhodnější například tehdy, pokud:

 • zakládáte velmi rizikové podnikání,
 • firmu jednou chcete prodat,
 • nechcete vystupovat pod svým jméném,
 • se do podnikání pouštíte společně s dalšími zakladateli.

TIP: Stále netušíte, která forma podnikání je pro vás lepší? Podívejte se na příklady založení živnosti a s.r.o.

Přečtěte si další podrobné články na téma OSVČ:

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50%
platí pouze
do 2.8.2024
Money S3 -50%
Zavřít reklamu
Money S3 v akci se slevou 50%
Akce platí pouze do 31.7.2023.