Od tvůrců úspěšného účetního programu

Podnikání / Start podnikání/Podnikání při zaměstnání: jak na založení živnosti vedlejší a jaké máte jako OSVČ povinnosti v roce 2022

Podnikání při zaměstnání: jak na založení živnosti vedlejší a jaké máte jako OSVČ povinnosti v roce 2022

Podnikání při zaměstnání: jak na založení živnosti vedlejší a jaké máte jako OSVČ povinnosti v roce 2022
Podnikání při zaměstnání: jak na založení živnosti vedlejší a jaké máte jako OSVČ povinnosti v roce 2022

Obsah

  V práci máte své jisté, ale každá koruna navíc se hodí. Proč nezačít podnikat při zaměstnání? Přivyděláte si, neriskujete, protože ze zaměstnání máte stálý příjem a třeba budete tak úspěšní, že časem vybudujete svůj vlastní podnik. Začít podnikat jako OSVČ vedlejší je přitom snadné. Přečtěte si, co k tomu potřebujete.

  Ještě než se pustíme do popisování kroků nutných ke startu podnikání, projděte si překážky, které vám mohou stát v cestě:

  1. Chcete podnikat ve stejném oboru jako zaměstnavatel. V takovém případě potřebujete jeho písemný souhlas. Ale pozor, zaměstnavatel může svůj souhlas kdykoliv vzít zpět. Potom musíte své podnikání v co nejkratší době ukončit. Ohled musíte brát i na zaměstnavatele, se kterými jste podepsali konkurenční doložku. V tom případě nesmíte pracovat ve stejném oboru další rok po ukončení činnosti.
  2. Jste státní zaměstnanec. Jste-li na výplatní pásce státní instituce (například Policie, ministerstva, armády atd.), musíte mít souhlas vedoucího úřadu bez ohledu na oblast podnikání.

  Jakmile máte souhlas, můžete se pustit do podnikání. To nejdůležitější, co potřebujete, je nápad. Můžete si otevřít e-shop, využít svého know-how a nabízet služby jako podnikatel na volné noze nebo si přivydělávat třeba pečením dortů.

  Nápad na podnikání za vás nevymyslíme, ale vše ostatní, co pro odstartování svého byznysu potřebujete, najdete v tomto článku.

  Jak na založení živnosti vedlejší

  Vaše první kroky musí směřovat na živnostenský úřad, kde si požádáte o živnostenské oprávnění. Připravte si doklad totožnosti a 1 000 Kč.

  Protože budete podnikat při zaměstnání, vaše živnost bude vedlejším zdrojem příjmů. Z toho plynou výhody jako například nižší odvody na důchodové a zdravotní pojištění.

  Na kterémkoliv živnostenském úřadě vyplníte jednotný registrační formulář, díky kterému se automaticky registrujete jako OSVČ u finančního úřadu, na okresní správě sociálního zabezpečení i na své zdravotní pojišťovně.

  Povinnosti OSVČ na vedlejší činnost – na co si dát pozor

  Musíte odevzdávat daňové přiznání

  Každá OSVČ, vedlejší i hlavní, která má příjmy za rok vyšší než 6 000 Kč, musí podávat daňové přiznání.

  Pro vyplnění formuláře potřebujete znát výši všech svých příjmů z podnikání za uplynulý rok. Evidujte si proto veškeré příjmové doklady. Pro tyto účely vám skvěle poslouží on-line fakturační služba iDoklad, kde máte přehled o všech vydaných fakturách do pěti odběratelů zdarma.

  Kromě příjmů z podnikání musíte do daňového přiznání uvést i příjmy ze zaměstnání. Proto od zaměstnavatele potřebujete potvrzení o příjmech.

  Co se týče nákladů, můžete uplatnit výdaje procentem z příjmů (paušální výdaje), dle typu svého podnikání. Tím pádem si nemusíte vést evidenci svých výdajů, ale vyjádříte je jednoduše procentem z příjmů. Pokud jsou ale vaše náklady spojené s podnikáním vyšší, než vám vyjdou z výpočtu procentem z příjmů, doporučujeme uplatňovat skutečné náklady. Více o paušálních a skutečných výdajích si přečtěte zde.

  Přemýšlíte o podnikání?

  Zadejte váš e-mail a získejte účetní a daňové tipy pro začátek vašeho podnikání. info

  Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

  Platíte důchodové a zdravotní pojištění

  Jako OSVČ musíte odvádět státu důchodové pojištění (někdy se používá nepřesný termín sociální pojištění) a zdravotní pojištění. Jak platby probíhají?

  Důchodové pojištění

  • 1. rok podnikání. Když vykonáváte samostatně výdělečnou činnost jako vedlejší, v prvním roce nemusíte platit měsíční zálohy na důchodové pojištění. Do konce dubna v roce následujícím po prvním roce podnikání odevzdáte přehled o příjmech a výdajích na příslušnou obecní správu sociálního zabezpečení. Pojištění zaplatíte jednorázově podle dosaženého zisku.Pokud se váš hrubý zisk (celkové příjmy ponížené o výdaje) vejde do limitu (pro rok 2022 to je 93 387 Kč), nemáte povinnost platit důchodové pojištění vůbec. V případě, že podnikáte jen část roku, limit se poměrně snižuje o jednu dvanáctinu za každý měsíc, kdy jste nepodnikali.
  • Další roky podnikání. V dalších letech podnikání již budete platit měsíční zálohy, které vám správa sociálního zabezpečení vyměří na základě zisku v uplynulém roce. Minimální výše záloh pro rok 2022 je 1 137 Kč. Každý rok v dubnu pak podáte Přehled, na základě kterého vám bude vyměřený přeplatek či nedoplatek.

  Zdravotní pojištění

  Na zdravotní pojištění nemusíte odvádět zálohy nikdy. Doplatíte ho zároveň s podáním přehledu o příjmech a výdajích na pojišťovnu. Celková částka se vypočítá jako 13,5 % z poloviny dosaženého hrubého zisku za uplynulý rok.

  Podléhá vaše činnost EET?

  Nezapomeňte si také ověřit, jestli vaše podnikatelská činnost podléhá zákonu o elektronické evidenci tržeb. EET podléháte, pokud provozujeme ubytovací, stravovací služby, maloobchod nebo velkoobchod. Evidují se však pouze platby v hotovosti. Jestli nechcete řešit EET, přijímejte jen bezhotovostní platby. Faktura hrazená v hotovosti většinou EET podléhá.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne

  Sledujte podobné články na naší

  Facebookové stránce
  Banner na svobodnaucetni.cz