Od tvůrců úspěšného účetního programu

Podnikání / Start podnikání/OSVČ hlavní a vedlejší. V čem jsou rozdíly a jak poznáte, kam patříte vy

OSVČ hlavní a vedlejší. V čem jsou rozdíly a jak poznáte, kam patříte vy

OSVČ hlavní a vedlejší. V čem jsou rozdíly a jak poznáte, kam patříte vy
OSVČ hlavní a vedlejší. V čem jsou rozdíly a jak poznáte, kam patříte vy

Jakožto osoba samostatně výdělečně činná můžete být vedení jako OSVČ hlavní, nebo OSVČ vedlejší. Výhodnější je mít podnikání jako vedlejší činnost, protože pak platíte menší poplatky na sociální i zdravotní pojištění a navíc se v některých případech vyhnete placení záloh. Zákon vám ale přesně stanovuje, za jakých podmínek můžete činnost vykonávat jako vedlejší.

Obsah

  Hlavní činnost

  Jako OSVČ hlavní jste podnikatelé na „plný úvazek“. Živnost je vaší hlavní pracovní náplní a hned od prvního měsíce podnikání musíte platit alespoň minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Platí přitom, že

  • na sociálním pojištění platíte nejméně 2 544 Kč měsíčně (od roku 2021 to bude 2 588 Kč),
  • na zdravotním pojištění platíte nejméně 2 352 Kč měsíčně (od roku 2021 to bude 2 393 Kč).

  Jen na zálohách tak letos ročně zaplatíte minimálně 58 752 Kč, v příštím roce (2021) to bude 59 772 Kč. Toto jsou nejnižší zálohy, které musíte odvést vždy a nikdo vám je nevrátí. I kdybyste v daném roce neměli žádný zisk nebo byli ve ztrátě.

  Při podávání ročních přehledů na správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu si pak ve formulářích spočítáte skutečnou výši pojistného. Sazba sociálního pojištění je 29,2 % z vyměřovacího základu, tedy 14,6 % ze zisku. Sazba zdravotního pojištění je 13,5 % z vyměřovacího základu, tedy 6,75 % ze zisku.

  Pokud máte nedoplatek, dlužné částky doplatíte a úřad vám vyměří novou výši zálohy pro další kalendářní rok. Jestliže máte přeplatek, nedostanete nic a dál platíte minimální zálohy. Přeplatky se vrací jen v případě, že platíte vyšší než minimální zálohy (a pouze do jejich výše).

  Jako OSVČ platíte také daň z příjmu. Tu vypočítáte jako 15 % ze zisku a odečtete všechny daňové slevy a zvýhodnění. U daně nicméně nejste povinni platit zálohy, pokud nechcete – daň doplatíte vždy za předchozí rok zpětně. Pokud nemáte žádný nebo nízký zisk, daň vám vyjde nulová (případně záporná) a nic neplatíte.

  Dobrá zpráva je, že od nového roku pro vás stát nachystal novinku. Jestliže máte roční obrat do jednoho milionu Kč, můžete se od roku 2021 přihlásit k paušální dani. Spočítejte si, zda to pro vás nebude výhodnější – podle odhadů je v Česku asi 120 000 živnostníků, kterým se paušální daň vyplatí více než placení záloh. Navíc nemusíte každý rok odevzdávat přehledy ani daňové přiznání.

  Přemýšlíte o podnikání?

  Zadejte váš e-mail a získejte účetní a daňové tipy pro začátek vašeho podnikání. info

  Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

  Vedlejší činnost

  OSVČ vykonávající činnost jako vedlejší to mají jednodušší – nemusí totiž platit zálohy a jejich poplatky jsou obecně nižší, protože vždy platí ze skutečně dosaženého zisku a nevztahuje se na ně povinnost platit alespoň do výše minimálních záloh. Abyste ale mohli podnikat jako OSVČ vedlejší, musíte splnit několik podmínek, které mají navíc zdravotní pojišťovny a správa sociálního zabezpečení odlišné.

  V každém případě platí, že vedlejší činnost můžete provozovat, pokud splníte alespoň jednu z těchto podmínek

  • jste student do 26 let,
  • jste zaměstnaní a zaměstnavatel za vás odvádí pojistné (alespoň z minimální mzdy),
  • pobíráte rodičovský příspěvek,
  • pobíráte mateřskou z nemocenského pojištění zaměstnanců,
  • jste starobní nebo invalidní důchodce.

  Z pohledu správy sociálního zabezpečení můžete být vedlejší OSVČ také v případě, že pečujete o osobu mladší 10 let, která je závislá na péči jiné osoby ve stupni I (lehká závislost), nebo pečujete o osobu, která je závislá na péči jiné osoby ve stupni II, III nebo IV bez ohledu na věk, jestliže je zároveň osobou blízkou anebo žijete ve společné domácnosti.

  Z pohledu zdravotní pojišťovny můžete být vedlejší OSVČ také v případě, že jste osoba, která celodenně pečuje alespoň o jedno dítě do 7 let nebo o dvě děti do 15 let. Platí, že dítě nesmí být ve školce více než čtyři hodiny denně a školák nesmí chodit do družiny.

  blank
  Jestliže jste na mateřské, rodičovské nebo pečujete o dítě do 7 let, a u toho podnikáte, jste OSVČ vedlejší.

  Jako OSVČ vedlejší v prvním roce neplatíte zálohy na sociální ani zdravotní pojištění – pojistné doplácíte až po podání prvních přehledů.

  V případě zdravotního pojištění platíte 6,75 % ze zisku. Po podání přehledu vám pak zdravotní pojišťovna vyměří zálohy na další rok.

  Také u sociálního pojištění platíte stejně jako OSVČ hlavní, tedy 14,6 % ze zisku. Ale pokud máte nízký zisk, neplatíte nic. Pro rok 2020 je rozhodnou částkou zisk 83 603 Kč (v roce 2021 bude 85 059 Kč). Je pro vás tedy výhodné tento zisk nepřekročit. Dávejte jen pozor na to, že pokud podnikáte pouze část roku, rozhodná částka se poměrně snižuje.

  Daně platíte stejně jako OSVČ hlavní, tedy 15 % ze zisku sníženého o daňové slevy a zvýhodnění.

  Nezapomeňte se nahlásit

  Ať už jste OSVČ hlavní nebo vedlejší, vždy se po založení živnosti ohlaste na příslušných úřadech – tedy na finančním úřadě, správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Více o tomto tématu jsme psali v Průvodci založením živnosti.

  Jestliže jste OSVČ vedlejší, musíte také doložit příslušné doklady, kterými svůj nárok na vedlejší činnost doložíte. Co všechno musíte nebo nemusíte dokládat, je více rozepsané na stránkách české správy sociálního zabezpečení.

  Nezapomeňte si podnikání také usnadnit. Pro všechny OSVČ je skvělá fakturační služba iDoklad, která je v základní verzi zdarma a uděláte si s ní přehled ve všech dokladech i fakturách.

  A pokud k podnikání potřebujete i základní skladové hospodářství, vyzkoušejte účetní systém Money S3.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  blank Ano
  blank Ne
  blank

  Sledujte podobné články na naší

  Facebookové stránce

  Komunita samostatných účetních

  Přidejte se zdarma

  Přidejte se
  do největší komunity samostatných účetních

  blankVýhody
  blank