Podnikání / Start podnikání/Hlavní a vedlejší činnost OSVČ: v čem jsou hlavní rozdíly?
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

Hlavní a vedlejší činnost OSVČ: v čem jsou hlavní rozdíly?

Hlavní a vedlejší činnost OSVČ: v čem jsou hlavní rozdíly?
Solitea, a.s.
21. 11. 2020
Doba čtení7 minut čtení
Líbilo se22
Hlavní a vedlejší činnost OSVČ: v čem jsou hlavní rozdíly?

Obsah

    Jakožto osoba samostatně výdělečně činná můžete být vedení jako OSVČ hlavní, nebo OSVČ vedlejší. Výhodnější je mít podnikání jako vedlejší činnost, protože pak platíte menší poplatky na sociální i zdravotní pojištění a navíc se v některých případech vyhnete placení záloh. Zákon vám ale přesně stanovuje, za jakých podmínek můžete činnost vykonávat jako vedlejší.

    Podnikání na živnost hlavní

    Jako OSVČ hlavní jste podnikatelé na „plný úvazek“. Živnost je vaší hlavní pracovní náplní a hned od prvního měsíce podnikání musíte platit alespoň minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Platí přitom, že

    • na sociálním pojištění platíte nejméně 2 544 Kč měsíčně (od roku 2021 to bude 2 588 Kč),
    • na zdravotním pojištění platíte nejméně 2 352 Kč měsíčně (od roku 2021 to bude 2 393 Kč).

    Jen na zálohách tak letos ročně zaplatíte minimálně 58 752 Kč, v příštím roce (2021) to bude 59 772 Kč. Toto jsou nejnižší zálohy, které musíte odvést vždy a nikdo vám je nevrátí. I kdybyste v daném roce neměli žádný zisk nebo byli ve ztrátě.

    Při podávání ročních přehledů na správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu si pak ve formulářích spočítáte skutečnou výši pojistného. Sazba sociálního pojištění je 29,2 % z vyměřovacího základu, tedy 14,6 % ze zisku. Sazba zdravotního pojištění je 13,5 % z vyměřovacího základu, tedy 6,75 % ze zisku.

    Pokud máte nedoplatek, dlužné částky doplatíte a úřad vám vyměří novou výši zálohy pro další kalendářní rok. Jestliže máte přeplatek, nedostanete nic a dál platíte minimální zálohy. Přeplatky se vrací jen v případě, že platíte vyšší než minimální zálohy (a pouze do jejich výše).

    Jako OSVČ platíte také daň z příjmu. Tu vypočítáte jako 15 % ze zisku a odečtete všechny daňové slevy a zvýhodnění. U daně nicméně nejste povinni platit zálohy, pokud nechcete – daň doplatíte vždy za předchozí rok zpětně. Pokud nemáte žádný nebo nízký zisk, daň vám vyjde nulová (případně záporná) a nic neplatíte.

    Dobrá zpráva je, že od nového roku pro vás stát nachystal novinku. Jestliže máte roční obrat do jednoho milionu Kč, můžete se od roku 2021 přihlásit k paušální dani. Spočítejte si, zda to pro vás nebude výhodnější – podle odhadů je v Česku asi 120 000 živnostníků, kterým se paušální daň vyplatí více než placení záloh. Navíc nemusíte každý rok odevzdávat přehledy ani daňové přiznání.

    Přemýšlíte o podnikání?

    Zadejte váš e-mail a získejte účetní a daňové tipy pro začátek vašeho podnikání. info

    Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

    Podnikání na živnost vedlejší

    OSVČ vykonávající činnost jako vedlejší to mají jednodušší – nemusí totiž platit zálohy a jejich poplatky jsou obecně nižší, protože vždy platí ze skutečně dosaženého zisku a nevztahuje se na ně povinnost platit alespoň do výše minimálních záloh. Abyste ale mohli podnikat jako OSVČ vedlejší, musíte splnit několik podmínek, které mají navíc zdravotní pojišťovny a správa sociálního zabezpečení odlišné.

    V každém případě platí, že vedlejší činnost můžete provozovat, pokud splníte alespoň jednu z těchto podmínek

    • jste student do 26 let,
    • jste zaměstnaní a zaměstnavatel za vás odvádí pojistné (alespoň z minimální mzdy),
    • pobíráte rodičovský příspěvek,
    • pobíráte mateřskou z nemocenského pojištění zaměstnanců,
    • jste starobní nebo invalidní důchodce.

    Z pohledu správy sociálního zabezpečení můžete být vedlejší OSVČ také v případě, že pečujete o osobu mladší 10 let, která je závislá na péči jiné osoby ve stupni I (lehká závislost), nebo pečujete o osobu, která je závislá na péči jiné osoby ve stupni II, III nebo IV bez ohledu na věk, jestliže je zároveň osobou blízkou anebo žijete ve společné domácnosti.

    Z pohledu zdravotní pojišťovny můžete být vedlejší OSVČ také v případě, že jste osoba, která celodenně pečuje alespoň o jedno dítě do 7 let nebo o dvě děti do 15 let. Platí, že dítě nesmí být ve školce více než čtyři hodiny denně a školák nesmí chodit do družiny.

    Jestliže jste na mateřské, rodičovské nebo pečujete o dítě do 7 let, a u toho podnikáte, jste OSVČ vedlejší.

    Jako OSVČ vedlejší v prvním roce neplatíte zálohy na sociální ani zdravotní pojištění – pojistné doplácíte až po podání prvních přehledů.

    V případě zdravotního pojištění platíte 6,75 % ze zisku. Po podání přehledu vám pak zdravotní pojišťovna vyměří zálohy na další rok.

    Také u sociálního pojištění platíte stejně jako OSVČ hlavní, tedy 14,6 % ze zisku. Ale pokud máte nízký zisk, neplatíte nic. Pro rok 2020 je rozhodnou částkou zisk 83 603 Kč (v roce 2021 bude 85 059 Kč). Je pro vás tedy výhodné tento zisk nepřekročit. Dávejte jen pozor na to, že pokud podnikáte pouze část roku, rozhodná částka se poměrně snižuje.

    Daně platíte stejně jako OSVČ hlavní, tedy 15 % ze zisku sníženého o daňové slevy a zvýhodnění.

    Registrace OSVČ

    Ať už jste OSVČ hlavní nebo vedlejší, vždy se po založení živnosti ohlaste na příslušných úřadech – tedy na finančním úřadě, správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Více o tomto tématu jsme psali v Průvodci založením živnosti.

    Jestliže jste OSVČ vedlejší, musíte také doložit příslušné doklady, kterými svůj nárok na vedlejší činnost doložíte. Co všechno musíte nebo nemusíte dokládat, je více rozepsané na stránkách české správy sociálního zabezpečení.

     

    Nezapomeňte si podnikání také usnadnit. Pro všechny OSVČ je skvělá fakturační služba iDoklad, která je v základní verzi zdarma a uděláte si s ní přehled ve všech dokladech i fakturách.

    A pokud k podnikání potřebujete i základní skladové hospodářství, vyzkoušejte účetní systém Money S3.

    Kompenzační bonus OSVČ se vrací: nová podpora pro živnostníky

    Pokud jste kvůli další vlně koronaviru přišli o část tržeb, můžete zažádat o podporu od státu. Vláda totiž na konci listopadu 2021 schválila nový zákon o kompenzačním bonusu. Přestože se ještě čeká na schválení od senátu a prezidenta, hlavní podmínky jsou již známy. O příspěvek následně požádáte zpětně.

    Podmínky k získání příspěvku pro OSVČ

    Pokud vám tržby za bonusové období (prosinec 2021 a leden 2022) poklesly o 30 % v porovnání s průměrem za libovolné tři po sobě jdoucí měsíce od června do října 2021, získáte jako OSVČ 1 000 Kč denně.

    První bonusové období trvá od 22. listopadu do 31. prosince 2021  a druhé od 1. ledna do 31. ledna 2022.

    O kompenzační bonus za obě bonusová období můžete zažádat, pokud jste jako OSVČ měli: 

    • 22. listopadu 2021 aktivní živnostenské oprávnění
    • nebo jste činnost přerušili po 22. listopadu 2020 nejdéle na jeden rok (tato podmínka zohledňuje sezónní podnikatele).

    A současně nesmíte být nespolehlivou osobou nebo nespolehlivým plátcem.

    Při splnění všech podmínek se mohou o příspěvek ucházet OSVČ podnikající na činnost hlavní i vedlejší.

    Jak a kdy o kompenzační bonus pro podnikatele zažádat

    Podávání žádostí o poskytnutí kompenzačního bonusu zatím není možné.

    Jakmile návrh zákona projde legislativním procesem, žádost podáte stejným způsobem jako u předchozích verzí bonusů.

    Žádost vyplníte prostřednictvím aktualizované webové aplikace nebo ji po vytištění vypíšete ručně a následně ji podáte na finanční úřad:

    • e-mailem,
    • datovou schránkou,
    • poštou,
    • osobně na podatelně
    • nebo prostřednictvím online finančního úřadu.

    Žádost o kompenzační bonus podejte nejdříve 1. ledna 2022. Jedině tak s jistotou prokážete skutečnou výši tržeb a jejich propad.

    Byly informace v článku užitečné?

    Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

    Ano
    Ne

    Sledujte podobné články na naší

    Facebookové stránce
    Propojte své účetnictví s podnikáním
    Přidejte se k 20 000 uživatelům.
    Vyzkoušet zdarma
    Zavřít reklamu
    Propojte své účetnictví s podnikáním
    Přidejte se k 20 000 uživatelům.