Daně / Daň z příjmů fyzických osob/Velký přehled slev na dani, které uplatníte v roce 2024 za rok 2023
Novinky a špeky v daních
Nabídka webinářů

Velký přehled slev na dani, které uplatníte v roce 2024 za rok 2023

Velký přehled slev na dani, které uplatníte v roce 2024 za rok 2023
Seyfor, a. s.
02. 02. 2023
Doba čtení7 minut čtení
Líbilo se76
Aktualizováno pro rok 2024: 21. 12. 2023
Velký přehled slev na dani, které uplatníte v roce 2024 za rok 2023

Díky slevám na dani můžete ušetřit pěkných pár tisíc korun. Finanční úřad vám vrátí peníze třeba za dítě ve školce nebo za manžela či manželku v domácnosti. Čtěte, na které roční i měsíční slevy máte nárok a jaké podmínky pro to musíte splnit.

O slevy na dani mohou žádat kromě zaměstnanců také OSVČ, studenti, pracující starobní důchodci nebo třeba lidé v invalidním důchodu.

Slevy na dani uplatňujete:

  • měsíčně, pokud to umožňuje zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZDP),
  • ročně v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob,
  • nebo v ročním zúčtování daně u zaměstnavatele (obdoba daňového přiznání, které je určené pro zaměstnance).

Přečtěte si podrobnosti o daňovém přiznání vs. ročním zúčtování >>

Aby za vás slevy uplatnil zaměstnavatel, musíte podepsat tzv. prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti (známější jako růžový formulář). Prohlášení můžete podepsat v rámci jednoho kalendářního měsíce pouze u jednoho zaměstnavatele – nesmíte ho v jednom měsíci podepsat na více místech. Do prohlášení uvádíte rovnou i své nároky na daňové slevy.

V tomto článku popisujeme slevy na dani, které si můžete uplatnit v daňovém přiznání za rok 2023 a 2024..

Základní sleva na poplatníka

Na slevu na poplatníka ve výši 30 840 korun na rok nebo 2 570 Kč měsíčně mají nárok všichni zaměstnanci, podnikatelé, pracující důchodci či matky na mateřské dovolené, kteří měli alespoň část roku zdanitelné příjmy – tedy pracovali a platili daně. Důležité je, že pokud máte více zaměstnání, můžete o „základní“ slevu na poplatníka požádat v rámci jednoho kalendářního měsíce jen u jednoho zaměstnavatele.

Odebírejte účetní a daňové novinky srozumitelně a včas

Zadejte váš e-mail a naše účetní a daňové tipy vám budou chodit přímo do e-mailu. info

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

Sleva na dítě

Nárok na daňový bonus z titulu daňového zvýhodnění na dítě mají kromě zaměstnanců i OSVČ, kteří splní limit minimálních zdanitelných příjmů z dílčího daňového základu § 6 ZDP (příjmy ze závislé činnosti) a § 7 ZDP (příjmy ze samostatné činnosti) – jedná se o šestinásobek minimální mzdy platné k 1. 1. příslušného kalendářního roku. Ten pro daňové přiznání za rok 2022 činí 97 200 Kč (pro daňové přiznání za rok 2023 činí 103 800 Kč).

Platí, že slevu můžete získat na dítě do 18 let, které s vámi žije ve společně hospodařící domácnosti, nebo na dítě do dovršení věku 26 let, které studuje způsobem předepsaným dle ZDP.

Nárok na slevu na dítě má vždy jeden z rodičů. Platí to i tehdy, pokud máte dítě ve střídavé péči. Jestliže se v tomto případě nedohodnete, kdo slevu uplatní, rozhodne to za vás soud.

Daňové zvýhodnění na dítě je odstupňované podle toho, kolik dětí máte a na kolik dětí slevu uplatňujete.

sleva na sleva měsíčně v Kč sleva ročně v Kč
dítě č. 1 1 267 15 204
dítě č. 2 1 860 22 320
dítě č. 3 a další 2 320 27 840

Pokud má vaše dítě průkaz ZTP/P, máte nárok na dvojnásobnou výši daňového zvýhodnění na dítě. Číslo v tabulce se vám tedy násobí dvěma.

Zajímavost: „Záporné daně“, tzv. daňového bonusu, můžete dosáhnout pouze prostřednictvím daňového zvýhodnění na dítě, nikoliv prostřednictvím daňových slev. Stát vám vyplatí daňový bonus, pokud splníte podmínku minimálního ročního příjmu plynoucího z dílčího daňového základu § 6 ZDP (příjmy ze závislé činnosti) a § 7 ZDP (příjmy ze samostatné činnosti) ve výši šestinásobku minimální mzdy platné k 1. 1. příslušného zdaňovacího období (tj. kalendářního roku), který pro daňové přiznání v roce 2022 činí 97 200 Kč (pro daňové přiznání za rok 2023 činí 103 800 Kč).

Přečtěte si, jak to bude s daňovým zvýhodněním, když se vaše dítě vdá nebo ožení >>

Sleva na studenta

Pokud je vám do 26 let a studujete, případně je vám do 28 let a jste na prezenčním doktorském studiu, máte nárok na roční slevu na dani ve výši 4 020 Kč ročně nebo 335 Kč měsíčně. Musí se však jednat o studium splňující zákonné podmínky ZDP.

Tip: Slevu uplatníte naposledy v měsíci, kdy jste dosáhli věku 26 let (nebo 28 let v případě, že jste na prezenčním doktorském studiu).

Tuto slevu lze uplatnit naposledy za kalendářní rok 2023. Od roku 2024 bude tato daňová sleva zcela zrušena.

Přečtěte si také, jak je to s placením daní a pojištění, pokud při studiu podnikáte >>

Sleva na umístění dítěte v předškolním zařízení pečujícím o děti předškolního věku (tzv. školkovné)

Pokud chodí vaše dítě do státní či veřejné školky nebo do registrované dětské skupiny, máte nárok až na slevu ve výši 16 200 Kč za rok 2022 (17 300 za rok 2023).

Tuto slevu může uplatnit každá fyzická osoba, která za zdaňovací období kalendářního roku vygeneruje dostatečnou výši daně z příjmů fyzických osob a vždy pouze jeden z rodičů. Ten také musí s dítětem bydlet v jedné domácnosti.

Tuto slevu lze uplatnit naposledy za kalendářní rok 2023. Od roku 2024 bude tato daňová sleva zcela zrušena.

Sleva na manžela či manželku

Sleva na manžela či manželku nebo registrovaného partnera či partnerku vychází na 24 840 Kč za rok, v případě ZTP/P se částka dvojnásobně zvyšuje. Tuto slevu můžete uplatnit pouze jednou ročně na základě daňového přiznání nebo ročního zúčtování daní.

Pokud chcete slevu získat, musíte splnit několik podmínek:

  • žijete v tzv. společně hospodařící domácnosti,
  • jste manželé nebo registrovaní partneři,
  • váš protějšek má maximální roční příjem do 68 000,- Kč, který je definovaný ZDP.

Sleva na dani se tak týká typicky maminek na rodičovské dovolené. Rodičovský příspěvek, sociální dávky nebo například školní stipendium se do částky 68 000,- Kč nezapočítávají. Za příjem se typicky v tomto případě považuje hrubá mzda, hrubé příjmy z podnikání či starobní a invalidní důchod.

Pro uplatnění této daňové slevy od roku 2024 bude nutné splnit další zpřísňující podmínku, a to že vyživovaný manžel / manželka pečuje o vyživované dítě do tří let věku ve společně hospodařící domácnosti.

Tip: I když lze slevu uplatnit pouze ročně, neznamená to, že musíte být manželé po celé zdaňovací období. Pokud jste se vzali například v červnu, máte nárok na slevu na dani od července do prosince 2023.

Sleva na dani pro invalidní důchodce

Invalidní důchodci si mohou přivydělávat v zaměstnání nebo jako OSVČ. V tom případě mohou podle stupně invalidity uplatnit o slevu na dani – na měsíční bázi v zaměstnání, případně ročně v rámci daňového přiznání. Uplatnění této daňové slevy není vázáno pouze na příjmy ze závislé činnosti nebo příjmy ze samostatné činnosti dle ZDP.

stupeň invalidity sleva měsíčně v Kč sleva ročně v Kč
1. a 2. 210 2 520
3. 420 5 040

Sleva na držitele průkazu ZTP/P

Držitelé průkazu ZTP/P mají nárok na slevu ve výši 16 140 Kč ročně nebo 1 345 Kč měsíčně.

Tip: Ke slevě na ZTP/P máte samozřejmě nárok i na slevu na poplatníka a pokud jste v invalidním důchodu, náleží vám i tato sleva.

Více článků o daních a účetnictví si přečtete zde.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Aktuální webináře
Konsolidační balíček a jeho dopady na DPH
záznam
Vliv konsolidačního balíčku na OSVČ, zaměstnance a podnikatele od ledna 2024
záznam
Daň z příjmů fyz. osob a ukázka sestavení daňového přiznání
záznam
Všechny webináře
Zavřít reklamu
Novinky a špeky v daních