Od tvůrců úspěšného účetního programu

Daně / Daň z příjmů fyzických osob/Velký přehled slev na dani, které uplatníte v roce 2020

Velký přehled slev na dani, které uplatníte v roce 2020

Velký přehled slev na dani, které uplatníte v roce 2020
Velký přehled slev na dani, které uplatníte v roce 2020

Díky slevám na dani můžete ušetřit pěkných pár tisíc korun. Finanční úřad vám vrátí peníze třeba za dítě ve školce nebo za manžela či manželku v domácnosti. Čtěte, na které roční i měsíční slevy máte nárok a jaké podmínky pro to musíte splnit.

O slevy na dani mohou žádat kromě zaměstnanců také OSVČ, studenti, pracující starobní důchodci nebo třeba lidé v invalidním důchodu.

Slevy na dani uplatňujete:

  • měsíčně,
  • ročně v daňovém přiznání
  • nebo v ročním zúčtování daně u zaměstnavatele (obdoba daňového přiznání, které je určené pro zaměstnance).

Přečtěte si podrobnosti o daňovém přiznání vs. ročním zúčtování >>

Aby za vás slevy uplatnil zaměstnavatel, musíte podepsat tzv. prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti (známější jako růžový formulář). Prohlášení podepište jen u jednoho zaměstnavatele – nesmíte ho v jednom měsíci podepsat na více místech. Do prohlášení uvádíte rovnou i své nároky na slevy z daní.

V tomto článku popisujeme slevy na dani, které si můžete uplatnit v daňovém přiznání v roce 2020. Poslední zmíněnou slevu (na EET) uplatníte až o rok později – tedy v přiznání na jaře 2021.

Základní sleva na poplatníka

Na slevu na poplatníka ve výši 24 840 korun na rok nebo 2 070 Kč měsíčně mají nárok všichni zaměstnanci, podnikatelé, pracující důchodci či matky na mateřské dovolené, kteří měli alespoň část roku zdanitelné příjmy – tedy pracovali a platili daně. Důležité je, že pokud máte více zaměstnání, můžete o slevu požádat jen u jednoho zaměstnavatele.

Odebírejte účetní a daňové novinky srozumitelně a včas

Zadejte váš e-mail a naše účetní a daňové tipy vám budou chodit přímo do e-mailu. info

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

Sleva na dítě

Nárok na slevu na dítě mají kromě zaměstnanců i OSVČ, kteří splní limit minimálních zdanitelných výdajů (šestinásobek minimální mzdy). Ten pro daňové přiznání v roce 2020 činí 87 600 Kč.

Platí, že slevu můžete získat na dítě do 18 let, které s vámi žije ve společně hospodařící domácnosti, nebo na dítě do 26 let, které studuje.

Nárok na slevu na dítě má vždy jeden z rodičů. Platí to i tehdy, pokud máte dítě ve střídavé péči. Jestliže se v tomto případě nedohodnete, kdo slevu uplatní, rozhodne to za vás soud.

Sleva na dítě je odstupňovaná podle toho, kolik dětí máte a na kolik dětí slevu uplatňujete.

sleva na sleva měsíčně v Kč sleva ročně v Kč
jedno dítě 1 267 15 204
dvě děti 1 617 19 404
tři a více dětí 2 017 24 204

Pokud má vaše dítě průkaz ZTP/P, máte nárok na dvojnásobnou slevu na dani. Číslo v tabulce se vám tedy násobí dvěma.

Zajímavost: Pokud je součet vašich daňových slev vyšší než vypočtená daň, dostáváte se do stavu tzv. záporné daně. Stát dříve záporné daně vyplácel, dnes už to dělá pouze v případě slevy na dítě. Jestliže tedy uplatňujete slevu na dítě a vaše daň je po odečtení všech slev záporná, stát vám příslušnou částku vyplatí jako daňový bonus. Platí to však jen v případě, že splníte podmínku minimálního ročního příjmu ve výši šestinásobku minimální mzdy, který pro daňové přiznání v roce 2020 činí 87 600 Kč.

Přečtěte si, jak to bude s daňovým zvýhodněním, když se vaše dítě vdá nebo ožení >>

Sleva na studenta

Pokud je vám do 26 let a studujete, případně je vám do 28 let a jste na doktorském studiu, máte nárok na roční slevu na dani ve výši 4 020 Kč ročně nebo 335 Kč měsíčně.

Tip: Slevu uplatníte naposledy v měsíci, kdy jste dosáhli věku 26 let (nebo 28 let v případě, že jste na doktorském studiu).

Přečtěte si také, jak je to s placením daní a pojištění, pokud při studiu podnikáte >>

Sleva na umístění v předškolním zařízení (tzv. školkovné)

Pokud chodí vaše dítě do státní či veřejné školky nebo do registrované dětské skupiny, máte nárok až na slevu ve výši 13 350 Kč za rok 2019.

Tuto slevu může uplatnit zaměstnanec či OSVČ a vždy pouze jeden z rodičů. Ten také musí s dítětem bydlet v jedné domácnosti.

Sleva na manžela či manželku

Sleva na manžela či manželku nebo registrovaného partnera či partnerku vychází na 24 840 Kč za rok, v případě ZTP/P se částka dvojnásobně zvyšuje. Tuto slevu můžete uplatnit pouze jednou ročně na základě daňového přiznání nebo ročního zúčtování daní.

Pokud chcete slevu získat, musíte splnit několik podmínek.

  • Žijete ve společné domácnosti.
  • Jste sezdaní nebo v registrovaném partnerství.
  • Váš protějšek má maximální roční příjem do 68 tisíc korun.

Sleva na dani se tak týká typicky maminek na rodičovské dovolené. Rodičovský příspěvek, sociální dávky nebo například školní stipendium se do částky 68 tisíc nezapočítávají. Za příjem se typicky v tomto případě považuje hrubá mzda, hrubé příjmy z podnikání či starobní a invalidní důchod.

Tip: I když lze slevu uplatnit pouze ročně, neznamená to, že musíte být manželé po celé zdaňovací období. Pokud jste se vzali například v červnu, máte nárok na slevu na dani od července do prosince 2019.

Sleva na dani pro invalidní důchodce

Invalidní důchodci si mohou přivydělávat v zaměstnání nebo jako OSVČ. V tom případě si mohou podle stupně invalidity požádat o slevu na dani.

stupeň invalidity sleva měsíčně v Kč sleva ročně v Kč
1. a 2. 210 2 520
3. 420 5 040

Sleva na držitele průkazu ZTP/P

Držitelé průkazu ZTP/P mají nárok na slevu ve výši 16 140 Kč ročně nebo 1 345 Kč měsíčně.

Tip: Ke slevě na ZTP/P máte samozřejmě nárok i na slevu na poplatníka a pokud jste v invalidním důchodu, náleží vám i tato sleva.

Sleva na EET

Pokud spadáte do 3. a 4. vlny a začínáte od 1. května 2020 evidovat své tržby, máte nárok na jednorázovou slevu na dani ve výši až 5 tisíc Kč. Tato sleva je určená na nákup pokladního zařízení a požádáte si o ni v daňovém přiznání za rok 2020 – tedy až na jaře 2021. Slevu na dani na EET mohou získat pouze OSVČ, nikoliv právnické osoby.

Podívejte se na příklady výpočtu výše slevy na EET >>
Nejistá budoucnost slev na dani

Slevy na dani znamenají pro Čechy roční úsporu kolem 300 miliard korun. Každý daňový poplatník peníze navíc uvítá, i přesto, že slevy na dani dlouhodobě stagnují a nekopírují růst mezd a platů.

Politická debata o slevách na dani se ovšem netýká jejich zvýšení, ale naopak zrušení. To zmínil například prezident Miloš Zeman. Podle ministryně financí Aleny Schillerové je ovšem zrušení slev nereálné.

Více článků o daních a účetnictví si přečtete zde.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne

Sledujte podobné články na naší

Facebookové stránce
Nejbližší webináře

Legislativní novinky pro účetní
a podnikatele.

Spokojení nebo zdarma
Ukázat všechny