Od tvůrců úspěšného účetního programu

Daně / Daň z příjmů fyzických osob/Kdo musí podávat daňové přiznání: zaměstnanci, studenti, matky i důchodci

Kdo musí podávat daňové přiznání: zaměstnanci, studenti, matky i důchodci

Kdo musí podávat daňové přiznání: zaměstnanci, studenti, matky i důchodci
Kdo musí podávat daňové přiznání: zaměstnanci, studenti, matky i důchodci

Obsah

  Přiznání k dani z příjmů se netýká jen podnikatelů, ale i některých zaměstnanců, kteří to ale často nevědí. Jestli jste v loňském roce pracovali u jediného zaměstnavatele a neměli žádné další příjmy, daňové přiznání podávat nemusíte. Jinak ale tuto povinnost mohou mít studenti, matky na rodičovské dovolené i důchodců. A někdy se dokonce vyplatí ho podat, i když nemusíte.

  Kdy máte povinnost podat daňové přiznání

  Začněme obecně. Daňové přiznání musíte podle zákona § 38 písm. g zákona o daních z příjmů podat, pokud vaše roční příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání), které jsou předmětem daně, za uplynulý rok přesáhly 50 000 Kč.

  Platí ale několik výjimek. I v případě, že vaše příjmy od roku 2023 nepřesáhly částku 50 000 Kč), musíte podat daňové přiznání (i když vám z něj nevyplyne k zaplacení žádná daň) v případech, kdy máte:

  1. příjmy osvobozené od daně,
  2. příjmy, ze kterých se daň vybírá srážkou podle zvláštní sazby 
  3. nebo příjmy ze zahraničí zdaňované zvláštní sazbou.

  Povinnost podat daňové přiznání máte, i když vykážete daňovou ztrátu (například u příjmu z pronájmů). Ztrátu uvedete v přiznání k dani z příjmů fyzických osob se záporným znaménkem na řádku 42.

  Pro potřeby daňového přiznání byste si měli evidovat všechny příjmy. Základem je totiž jejich součet za uplynulý rok. Hodí se proto používat vhodnou aplikaci, kde máte všechny faktury pohromadě. V iDokladu si můžete vést evidenci faktur do 5 klientů zdarma. V pokročilejší placené verzi pak zvládnete nachystat i daňové přiznání, které snadno nahrajete přímo na daňový portál finanční správy.

  Přečtěte si, jak vyplnit daňové přiznání.

  Zrušení solidární daně: zdanění nadprůměrných příjmů

  Solidární daň byla v roce 2021 zrušena, ale nahradila ji 23% daň z příjmů. Jakmile při podnikání dosáhnete vyššího ročního zisku než 48násobek průměrné mzdy (1 867 728 Kč pro rok 2022, 1 935 552 Kč pro rok 2023), tak částku přesahující tento limit daníte 23 %.

  Pozor – do limitu se započítávají dílčí základy daně všech vašich příjmů, tedy i příjmů ze zaměstnání, z nájmu, z jednorázového prodeje majetku nebo prodeje podílu ve firmě.

  Odebírejte účetní a daňové novinky srozumitelně a včas

  Zadejte váš e-mail a naše účetní a daňové tipy vám budou chodit přímo do e-mailu. info

  Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

  Kdy nemáte povinnost odevzdat daňové přiznání

  Pojďme si ukázat další případy, kdy formulář s daňovým přiznáním vyplňovat nemusíte:

  1. Máte příjmy ze závislé činnosti pouze u jednoho zaměstnavatele za daný rok. (Přiznání za vás vyplní a odevzdá zaměstnavatel.)
  2. Byli jste zaměstnaní u více zaměstnavatelů postupně (v rámci jednoho měsíce jste neměli dva a více příjmů současně), ale u všech jste podali prohlášení k dani a zároveň jste neuplatňovali odečet úroků z hypotečního úvěru.
  3. Vaše příjmy z podnikání, z kapitálového majetku, pronájmu a ostatní příjmy podléhající dani z příjmů fyzických osob nepřevyšují 6 000 Kč (od roku 2023 částku 20 000 Kč).
  4. Vaše příjmy ze závislé činnosti pocházejí pouze ze zahraničí a jsou vyjmuty ze zdanění na základě mezinárodních smluv o zamezení dvojímu zdanění.
  5. Pokud jste za uplynulý rok čerpali příjmy pouze z nemocenské, sociálních dávek nebo podpory v nezaměstnanosti. 
  6. Daňové přiznání nepodáváte ani za příjmy zdaněné konečnou srážkovou daní, například příjmy z dohod o provedení práce do 10 000 Kč měsíčně bez podepsaného prohlášení k dani nebo příjmů z autorských honorářů do 10 000 Kč, včetně, měsíčně u téhož plátce.
  TIP: Daňové přiznání se vás netýká? Ale možná se vám vyplatí

  Pokud jste v minulém roce byli zaměstnaní jen část roku a zbytek času jste strávili v evidenci úřadu práce nebo například na mateřské, podejte si daňové přiznání. Během roku totiž uplatňujete základní slevu na poplatníka 2570 Kč měsíčně. V měsících, ve kterých jste ale byli například na pracovním úřadě, tuto slevu nečerpáte. Díky podání přiznání k dani z příjmu můžete tuto slevu získat v plné výši za všechny měsíce.

  Zaměstnanci to mají jednodušší

  Pokud si jako zaměstnanci podáváte daňové přiznání sami, musíte požádat všechny své loňské zaměstnavatele o potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti za uplynulý rok. Toto potvrzení pak máte povinnost přiložit k daňovému přiznání.

  TIP: Přečtěte si kompletní návod, jak na daňové přiznání v roce 2021.

  V přiznání uvedete všechny své zdanitelné příjmy, včetně těch, u kterých jste odvedli zálohovou daň. V případě, že podáváte daňové přiznání pouze za příjmy ze závislé činnosti, můžete použít zkrácený formulář na dvě stránky.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne

  Sledujte podobné články na naší

  Facebookové stránce
  Nejbližší webináře

  Legislativní novinky pro účetní
  a podnikatele.

  Spokojení nebo zdarma
  Ukázat všechny