Daně / Daň z příjmů fyzických osob/Kdo musí podávat daňové přiznání: zaměstnanci, studenti, matky i důchodci
Novinky a špeky v daních
Nabídka webinářů

Kdo musí podávat daňové přiznání: zaměstnanci, studenti, matky i důchodci

Kdo musí podávat daňové přiznání: zaměstnanci, studenti, matky i důchodci
Seyfor, a. s.
02. 03. 2023
Doba čtení5 minut čtení
Líbilo se16
Kdo musí podávat daňové přiznání: zaměstnanci, studenti, matky i důchodci

Obsah

    Přiznání k dani z příjmů se netýká jen podnikatelů, ale i některých zaměstnanců, kteří to ale často nevědí. Jestli jste v loňském roce pracovali u jediného zaměstnavatele a neměli žádné další příjmy, daňové přiznání podávat nemusíte. Jinak ale tuto povinnost mohou mít studenti, matky na rodičovské dovolené i důchodci. A někdy se dokonce vyplatí ho podat, i když nemusíte.

    Kdo má povinnost podat daňové přiznání za rok 2022

    Daňové přiznání za rok 2022 podáváte na jaře 2023. Podle zákona o daních z příjmů, § 38g, musíte přiznání podat, pokud vaše roční příjmy podléhající dani z příjmů fyzických osob za uplynulý rok (tj. 2022) přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. 

    Daňové přiznání musíte podat i v případě, že vaše roční příjmy podléhající dani z příjmů nepřesáhly 15 000 Kč, ale vykazuje daňovou ztrátu. Ztrátu uvedete v přiznání k dani z příjmů fyzických osob se záporným znaménkem na řádku 42.

    Další specifické případy, kdy musíte podat daňové přiznání, najdete v § 38g (verze platná pro přiznání za rok 2022).

    Pro potřeby daňového přiznání byste si měli evidovat všechny příjmy. Základem je totiž jejich součet za uplynulý rok. Hodí se proto používat vhodnou aplikaci, kde máte všechny faktury pohromadě. V iDokladu si můžete vést evidenci faktur do 5 klientů zdarma. V pokročilejší placené verzi pak zvládnete nachystat i daňové přiznání, které snadno nahrajete přímo na daňový portál finanční správy.

    Přečtěte si, jak vyplnit daňové přiznání.

    Kdo má povinnost podat daňové přiznání za rok 2023

    Pro následující rok se limity mění. Pokud jste měli v roce 2023 celkové zdanitelné příjmy nižší než 50 tisíc, nemusíte na jaře 2024 podávat daňové přiznání. To stejné platí, jestliže jste byli zaměstnaní a k tomu si navíc vydělali maximálně 20 tisíc.

    Zrušení solidární daně: zdanění nadprůměrných příjmů

    Solidární daň byla v roce 2021 zrušena, ale nahradila ji 23% daň z příjmů. Jakmile při podnikání dosáhnete vyššího ročního zisku než 48násobek průměrné mzdy (1 867 728 Kč pro rok 2022, 1 935 552 Kč pro rok 2023), tak částku přesahující tento limit daníte 23 %.

    Pozor – do limitu se započítávají dílčí základy daně všech vašich příjmů, tedy i příjmů ze zaměstnání, z nájmu, z jednorázového prodeje majetku nebo prodeje podílu ve firmě.

    Odebírejte účetní a daňové novinky srozumitelně a včas

    Zadejte váš e-mail a naše účetní a daňové tipy vám budou chodit přímo do e-mailu. info

    Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

    Kdo nemá povinnost odevzdat daňové přiznání

    Pojďme si ukázat další případy, kdy formulář s daňovým přiznáním vyplňovat nemusíte:

    1. Máte příjmy ze závislé činnosti pouze u jednoho zaměstnavatele za daný rok. (Přiznání, respektive roční zúčtování daně, za vás vyplní a odevzdá zaměstnavatel.)
    2. Byli jste zaměstnaní u více zaměstnavatelů postupně (v rámci jednoho měsíce jste neměli dva a více příjmů současně), ale u všech jste podali prohlášení k dani a zároveň jste neuplatňovali odečet úroků z hypotečního úvěru.
    3. Vaše příjmy z podnikání, z kapitálového majetku, pronájmu a ostatní příjmy podléhající dani z příjmů fyzických osob za rok 2022 nepřevyšují 6 000 Kč (od roku 2023 částku 20 000 Kč).
    4. Vaše příjmy ze závislé činnosti pocházejí pouze ze zahraničí a jsou vyjmuty ze zdanění na základě mezinárodních smluv o zamezení dvojímu zdanění.
    5. Pokud jste za uplynulý rok čerpali příjmy pouze z nemocenské, sociálních dávek nebo podpory v nezaměstnanosti. 
    6. Daňové přiznání nepodáváte ani za příjmy zdaněné konečnou srážkovou daní, například příjmy z dohod o provedení práce do 10 000 Kč měsíčně bez podepsaného prohlášení k dani nebo příjmů z autorských honorářů do 10 000 Kč, včetně, měsíčně u téhož plátce.
    TIP: Daňové přiznání se vás netýká? Ale možná se vám vyplatí 

    Pokud jste v minulém roce byli zaměstnaní jen část roku a zbytek času jste strávili v evidenci úřadu práce nebo například na mateřské, podejte si daňové přiznání. Během roku totiž uplatňujete základní slevu na poplatníka 2570 Kč měsíčně. V měsících, ve kterých jste ale byli například na pracovním úřadě, tuto slevu nečerpáte. Díky podání přiznání k dani z příjmu můžete tuto slevu získat v plné výši za všechny měsíce.

    Zaměstnanci to mají jednodušší

    Pokud si jako zaměstnanci podáváte daňové přiznání sami, musíte požádat všechny své loňské zaměstnavatele o potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti za uplynulý rok. Toto potvrzení pak máte povinnost přiložit k daňovému přiznání.

    TIP: Přečtěte si kompletní návod, jak na daňové přiznání 2023 za rok 2022.

    V přiznání uvedete všechny své zdanitelné příjmy, včetně těch, u kterých jste odvedli zálohovou daň. V případě, že podáváte daňové přiznání pouze za příjmy ze závislé činnosti, můžete použít zkrácený formulář na dvě stránky.

    Nenašli jste, co jste hledali? Přečtěte si další podrobné články o daňovém přiznání.

    Byly informace v článku užitečné?

    Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

    Ano
    Ne
    Vyzkoušejte si účetní program Money S3

    Vyzkoušejte si účetní program
    Money S3

    Zdarma a se všemi funkcemi

    Aktuální webináře
    Dlouhodobý majetek v účetnictví a dani z příjmů
    14. 09. 2023
    Novinky v DPH 2023
    záznam
    Daň z příjmů fyz. osob a ukázka sestavení daňového přiznání
    záznam
    Všechny webináře
    Zavřít reklamu
    Novinky a špeky v daních