Od tvůrců úspěšného účetního programu

Daně / Daň z příjmů fyzických osob/Pronajímáte byt? Zjistěte, jak správně platit daně a jaké hrozí pokuty

Pronajímáte byt? Zjistěte, jak správně platit daně a jaké hrozí pokuty

Pronajímáte byt? Zjistěte, jak správně platit daně a jaké hrozí pokuty
Pronajímáte byt? Zjistěte, jak správně platit daně a jaké hrozí pokuty

Vlastníte-li byt, ve kterém nebydlíte, poslouží vám pasivní příjmy z pronájmu jako skvělý přivýdělek. Pamatujte ale, že i na pronájem bytu se vztahuje daň z příjmů a při pronajímání načerno vám hrozí pokuty. Poradíme vám, jak správně platit daň z pronájmu a pokutám se vyhnout.

Výhodou pronájmu bytu je, že příjmy z něj nepodléhají odvodům sociálního a zdravotního pojištění a ani na něj nepotřebujete živnostenské oprávnění. A máte-li vysoké příjmy, neplatíte z pronájmu bytu ani 7% solidární daň. Tu platíte pouze z příjmů z podnikání a zaměstnání.

Pokud však pronajímáte nemovitost a z pronájmu máte příjmy vyšší než 6 tisíc korun ročně, musíte podat daňové přiznání. Například když jste zaměstnaní na HPP a běžně za vás podává zaměstnavatel roční zúčtování daně, s pronájmem bytu už si musíte daně vyřídit sami. Příjmy z pronájmu uvedete v daňovém přiznání do přílohy číslo dvě a sazba daně je jako u každé daně z příjmu 15 %.

Daní se služby a energie?

V nájemní smlouvě uveďte zvlášť nájemné a úhrady spojené s užíváním bytu, jako jsou služby nebo energie. Vyúčtování plateb za služby, energie a další náklady nespadá do ceny nájmu ani do vašich příjmu nebo výdajů.

Jaké výdaje můžete uplatnit?

Výdaje plynoucí z pronájmu bytu můžete v daňovém přiznání jako fyzická osoba uplatnit ve skutečné výši, nebo 30% výdajovým paušálem. Maximálně však můžete s 30% výdajovým paušálem odečíst 300 000 Kč.

Spočítejte si, která varianta se vám víc vyplatí. Výdajový paušál vás zbaví složitého počítání a evidence každého nákladu, ale je možné, že po zdanění skutečné výše výdajů ušetříte na dani víc. Využijte proto daňovou kalkulačku nebo se poraďte s daňovým poradcem.

Od příjmů z nájemného můžete odečíst všechny výdaje spojené s údržbou pronájmu, například opravy v bytě, nové vybavení nebo výdaje spojené se změnou nájemníka.

Co když pronajímáte byt jako právnická osoba

Je-li pronajímaný byt součástí vašeho obchodního majetku, příjmy z něj daníte jako příjmy z podnikání. Samozřejmě pak musíte mít živnostenský list, vést účetnictví nebo daňovou evidenci a odvádět sociální a zdravotní pojištění. Výhodami oproti pronájmu jako fyzická osoba jsou:

  • můžete uplatnit 60% výdajový paušál a odepsat si tak z daní až 600 000 Kč,
  • můžete si postupně odepsat náklady na pořízení nemovitosti v plné výši.

Jaké hrozí při pronájmu bytu pokuty?

Pokud daň nezaplatíte nejpozději v den splatnosti, tedy 31. března, vznikne vám dluh a kromě samotné daně zaplatíte i úroky z prodlení.

Přijde-li k vám kontrola z finančního úřadu a zjistí, že jste nepodali daňové přiznání a nezaplatili daň z pronájmu, kromě samotné daně a penále zaplatíte také pokutu za nepřiznání daně z pronájmu bytu. Ve výši 20 % z vyměřené nezaplacené daně.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

blank Ano
blank Ne
blank

Sledujte podobné články na naší

Facebookové stránce

Komunita samostatných účetních

Přidejte se zdarma

Přidejte se
do největší komunity samostatných účetních

blankVýhody
blank