Daně / Daň z příjmů fyzických osob/Pronajímáte byt? Zjistěte, jak správně platit daně a jaké hrozí pokuty
Novinky a špeky v daních
Nabídka webinářů

Pronajímáte byt? Zjistěte, jak správně platit daně a jaké hrozí pokuty

Pronajímáte byt? Zjistěte, jak správně platit daně a jaké hrozí pokuty
Seyfor, a. s.
20. 01. 2023
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se22
Aktualizováno pro rok 2024: 21. 12. 2023
Pronajímáte byt? Zjistěte, jak správně platit daně a jaké hrozí pokuty

Vlastníte-li byt, ve kterém nebydlíte, poslouží vám pasivní příjmy z pronájmu jako skvělý přivýdělek. Pamatujte ale, že i na pronájem bytu se vztahuje daň z příjmů a při pronajímání načerno vám hrozí pokuty. Poradíme vám, jak správně platit daň z pronájmu a pokutám se vyhnout.

Výhodou pronájmu bytu je, že příjmy z něj nepodléhají odvodům sociálního a zdravotního pojištění a ani na něj nepotřebujete živnostenské oprávnění.

Pokud jste však zaměstnanec, pronajímáte nemovitost a z pronájmu máte příjmy vyšší než 20 000 Kč, musíte podat daňové přiznání. Například když jste zaměstnaní na HPP a běžně za vás podává zaměstnavatel roční zúčtování daně, s pronájmem bytu už si musíte daně vyřídit sami. Příjmy z pronájmu uvedete v daňovém přiznání do přílohy číslo dvě a sazba daně je jako u každé daně z příjmu 15 % (resp. od roku 2021 od hranice 48-násobku průměrné mzdy 23 % a od roku 2024 činí hranice 36-násobek průměrné mzdy).

Jestliže realizujete příjem za kalendářní rok 2023 (nebo 2024) roční příjem vyšší než 50 000 Kč, musíte podat daňové přiznání. Pokud jste zaměstnanci a generujete příjmy z dalších dílčích daňových základů (samostatná činnost, kapitálový majetek, příjmy z nájmu, ostaní příjmy) vyšší než 20 000 Kč (za kalendářní rok 2023 nebo rok 2024), musíte rovněž podat daňové přiznání.

Daní se služby a energie?

V nájemní smlouvě uveďte zvlášť nájemné a úhrady spojené s užíváním bytu, jako jsou služby nebo energie. Vyúčtování plateb za služby, energie a další náklady nespadá do ceny nájmu ani do vašich příjmů nebo výdajů. Ale aby to tak bylo, musíte splnit několik podmínek. Jednou z nich je, že musíte nájemníkovi vystavit vyúčtování energií.

Jaké výdaje můžete uplatnit?

Výdaje plynoucí z pronájmu bytu můžete v daňovém přiznání jako fyzická osoba uplatnit ve skutečné výši, nebo 30% výdajovým paušálem. Maximálně však můžete s 30% výdajovým paušálem odečíst 300 000 Kč.

Spočítejte si, která varianta se vám víc vyplatí. Výdajový paušál vás zbaví složitého počítání a evidence každého nákladu, ale je možné, že po zdanění skutečné výše výdajů ušetříte na dani víc. Využijte proto daňovou kalkulačku nebo se poraďte s daňovým poradcem.

Od příjmů z nájemného můžete odečíst všechny výdaje spojené s údržbou pronájmu, například opravy v bytě, nové vybavení nebo výdaje spojené se změnou nájemníka.

Odebírejte účetní a daňové novinky srozumitelně a včas

Zadejte váš e-mail a naše účetní a daňové tipy vám budou chodit přímo do e-mailu. info

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

Co když pronajímáte byt jako právnická osoba

Je-li pronajímaný byt součástí vašeho obchodního majetku, příjmy z něj daníte jako příjmy z podnikání. Samozřejmě pak musíte mít živnostenský list, vést účetnictví nebo daňovou evidenci a odvádět sociální a zdravotní pojištění. Výhodami oproti pronájmu jako fyzická osoba jsou:

  • můžete uplatnit 60% výdajový paušál a odepsat si tak z daní až 600 000 Kč,
  • můžete si postupně odepsat náklady na pořízení nemovitosti v plné výši.

Jaké hrozí při pronájmu bytu pokuty?

Pokud daň nezaplatíte nejpozději v den splatnosti, tedy 31. března, vznikne vám dluh a kromě samotné daně zaplatíte i úroky z prodlení.

Přijde-li k vám kontrola z finančního úřadu a zjistí, že jste nepodali daňové přiznání a nezaplatili daň z pronájmu, kromě samotné daně a penále zaplatíte také pokutu za nepřiznání daně z pronájmu bytu. Ve výši 20 % z vyměřené nezaplacené daně.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Aktuální webináře
Konsolidační balíček a jeho dopady na DPH
záznam
Vliv konsolidačního balíčku na OSVČ, zaměstnance a podnikatele od ledna 2024
záznam
Daň z příjmů fyz. osob a ukázka sestavení daňového přiznání
záznam
Všechny webináře
Zavřít reklamu
Novinky a špeky v daních