Daně / Daň z příjmů fyzických osob/Daňové přiznání zaměstnanec: kdy ho musíte podat?
Novinky a špeky v daních
Nabídka webinářů

Daňové přiznání zaměstnanec: kdy ho musíte podat?

Daňové přiznání zaměstnanec: kdy ho musíte podat?
Seyfor, a. s.
04. 07. 2022
Doba čtení4 minuty čtení
Líbilo se9
Daňové přiznání zaměstnanec: kdy ho musíte podat?

Obvykle za zaměstnance podává roční vyúčtování daně zaměstnavatel. V některých případech ale tato povinnost přechází na zaměstnance a ten pak musí sám podat přiznání k dani z příjmů. Například když měl více příjmů. Podívejte se na příklady, kdy k tomu může dojít.

Aby za vás mohl podat roční vyúčtování daně zaměstnavatel, musíte splňovat tyto podmínky:

  • Jako zaměstnanec jste za celé zúčtovací období (uplynulý rok) pracovali buď:
    • pro jediného zaměstnavatele,
    • nebo nepřerušeně pro více zaměstnavatelů za sebou a u každého jste podepsali prohlášení k dani.
  • Nemáte zdanitelné příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, kapitálového majetku, pronájmu nebo ostatní příjmy vyšší než 6 000 Kč.

V opačném případě se nevyhnete povinnosti odevzdat růžový formulář příslušnému finančnímu úřadu.

V těchto případech stačí zjednodušený dvoustránkový formulář

1. Pracovali jste pro více zaměstnavatelů současně

Pokud jste v některém měsíci roku pracovali pro více zaměstnavatelů současně a v obou případech za vás zaměstnavatel odvedl zálohovou daň z příjmu, máte povinnost podat daňové přiznání.

Toto se týká i dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti. Výjimkou jsou nízké příjmy. U dohod o provedení práce s hrubou měsíční odměnou do 10 000 Kč a dohod o pracovní činnosti s hrubou měsíční odměnou do 2 500 Kč se totiž odvádí srážková daň místo zálohové. Vejdete-li se do těchto částek, nemusíte podávat daňové přiznání.

2. Zrušili jste smlouvu na spoření nebo pojistku

Jakmile ukončíte smlouvu o životním pojištění nebo spoření, na kterou jste v posledních 10 letech alespoň jednou uplatnili daňové odpočty příspěvků na životní pojištění, musíte takzvaně dodanit. Jako příjem v tomto případě do daňového přiznání uvedete celou částku, o kterou jste si v posledních deseti letech snížili daňový základ.

3. Pobíráte vysokou mzdu a musíte zaplatit solidární daň

Je-li váš hrubý roční příjem větší než 48násobek průměrné měsíční mzdy, máte povinnost zaplatit tzv. solidární daň. Pro rok 2018 byla tato rozhodná částka 1 438 992 Kč. Pokud jsou vaše roční příjmy vyšší, zaplatíte 7 % z rozdílu mezi vaším příjmem a touto částkou.

Solidární daň zaplatíte i v případě, že vaše příjmy překročí v některém z měsíců 1/12 rozhodné částky (pro rok 2018 to bylo 119 916 Kč), ale vaše celkové roční příjmy jsou nižší než rozhodná částka 1 438 992 Kč . V takovém případě ale nemusíte podávat daňové přiznání. Požádejte zaměstnavatele o roční zúčtování daně a solidární daň vám stát s největší pravděpodobností vrátí.

A v těchto situacích musíte podat kompletní daňové přiznání

1. Podnikáte při zaměstnání

Pokud si přivyděláváte jako OSVČ vedlejší a máte ze samostatné výdělečné činnosti příjmy vyšší než 6 000 Kč, musíte si podat plnohodnotné přiznání k dani z příjmu.

K daňovému přiznání potřebujete od všech zaměstnavatelů potvrzení o zdanitelných příjmech. O celém postupu si přečtěte více v našem článku.

2. Máte kapitálové příjmy nebo příjmy z pronájmu

Pokud pronajímáte movité i nemovité věci nebo jste v uplynulém roce například prodávali akcie a vznikají vám z těchto aktivit příjmy vyšší než 6 000 Kč, musíte podat daňové přiznání.

Mezi tyto příjmy se počítají i různé druhy investic. Prodáte-li například dům a nesplníte podmínky pro daňové osvobození takového příjmu (nevlastníte dům déle než 5 let), spadá mezi kapitálové příjmy.

O tom, že budete sami podávat daňové přiznání nezapomeňte informovat svého zaměstnavatele. Měl by vám vystavit potvrzení o zdanitelných příjmech, které bude podkladem pro vyplnění daňového formuláře. A jestli se bojíte, že uděláte chybu, projděte si 9 nejčastějších chyb v daňovém přiznání.

Nenašli jste, co jste hledali? Přečtěte si další podrobné články o daňovém přiznání.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Aktuální webináře
Konsolidační balíček a jeho dopady na DPH
10. 01. 2023
Daň z příjmů fyz. osob a ukázka sestavení daňového přiznání
záznam
Daň z příjmů práv. osob a ukázka sestavení daňového přiznání
záznam
Všechny webináře
Zavřít reklamu
Novinky a špeky v daních