Od tvůrců úspěšného účetního programu

Daně / Daň z příjmů fyzických osob/Daňové přiznání OSVČ: jaké máte povinnosti při vedlejší činnosti?

Daňové přiznání OSVČ: jaké máte povinnosti při vedlejší činnosti?

Daňové přiznání OSVČ: jaké máte povinnosti při vedlejší činnosti?
Daňové přiznání OSVČ: jaké máte povinnosti při vedlejší činnosti?

Stále častěji si zaměstnanci přivydělávají bokem jako soukromí podnikatelé. Proč nevyužít volný čas po pracovní době efektivně, zvlášť když jste v práci nabrali know-how, které můžete využít i jinde. Nebo když si můžete vydělávat svým koníčkem. Nezapomeňte ale na to, že v takovém případě musíte odevzdat přiznání k dani z příjmu.

V případě, že máte svého zaměstnavatele a jako přivýdělek podnikáte, s největší pravděpodobností své podnikání vedete jako vedlejší činnost. Ale pozor, takto můžete své podnikání vést, jen pokud pobíráte od zaměstnavatele alespoň minimální mzdu (v roce 2018 to bylo 12 200 Kč).

Vedlejší výdělečná činnost má několik výhod.

  1. V prvním roce nemusíte odvádět zálohy na sociálním ani zdravotním pojištění. Odvedete je až po podání prvního přehledu o příjmech a výdajích, který odevzdáte na zdravotní pojišťovnu a ČSSZ. Výše odvodů se odvíjí podle toho, kolik jste si podnikáním vydělali.
  2. Pokud vaše výdělky nepřesáhnou rozhodnou částku (pro rok 2018 je to 71950 Kč), nemusíte sociální pojištění platit ani v dalších letech. To platí v případě, že vedlejší činnost vykonáváte po celý rok. V opačném případě se rozhodná částka poměrně sníží.
  3. V případě, že rozhodnou částku překročíte, musíte platit oboje pojištění (zdravotní i sociální). Nemusíte ale platit pravidelné měsíční zálohy. Pojištění můžete zaplatit až dohromady po odevzdání přehledů, protože se vám vypočítá částka podle vašich příjmů v daném roce.

Jak je to s daňovým přiznáním OSVČ

Daňové přiznání musíte na finanční úřad podat vždy, když vaše příjmy (nikoliv zisk) v uplynulém roce překročí 6 000 Kč. Přiznání k dani za celý rok podáváte, i pokud jste si živnost založili třeba až v prosinci daného roku.

Jako zaměstnanci, kteří si vydělávají samostatně výdělečnou činností, vyplňujete přílohu č. 1 daňového přiznání.

Pokud se ale přiznání nevyhnete, vyplatí se shromažďovat si své faktury na jednom místě. Například ve fakturační službě iDoklad, ze které si i snadno vygenerujete veškeré podklady.

A na závěr jedno upozornění: pokud váš zaměstnavatel podniká ve stejném oboru, ve kterém si chcete zřídit živnost, musíte mít jeho písemný souhlas.

TIP: Přečtěte si, jak vyplnit daňové přiznání.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne

Sledujte podobné články na naší

Facebookové stránce
Banner na svobodnaucetni.cz