Daně / Daň z příjmů fyzických osob/Nezdanitelné položky v roce 2024: snižte si daňový základ a ušetřete
Objevte i vy
nová online
školení
Vybrat školení

Nezdanitelné položky v roce 2024: snižte si daňový základ a ušetřete

Nezdanitelné položky v roce 2024: snižte si daňový základ a ušetřete
Seyfor, a. s.
20. 01. 2023
Doba čtení4 minuty čtení
Líbilo se88
Aktualizováno pro rok 2024: 21. 12. 2023
Nezdanitelné položky v roce 2024: snižte si daňový základ a ušetřete

Díky takzvaným nezdanitelným položkám si jednoduše snížíte základ daně z příjmu. Ve výsledku tak státu na daních zaplatíte méně a legálně ušetříte třeba i několik tisíc korun. V článku najdete kompletní přehled nezdanitelných položek a zjistíte, jak je doložit i kolik ušetříte.

Nezdanitelné části základu daně mohou uplatnit zaměstnanci i OSVČ. Zaměstnanci je uplatňují v ročním zúčtování a OSVČ v daňovém přiznání.

Abyste jako zaměstnanci nezdanitelné položky využili, vyplňte u zaměstnavatele příslušné kolonky v růžovém formuláři Prohlášení k dani. S tím vám pomůže zaměstnavatel nebo mzdová účetní.

Ať už jste zaměstnanec nebo OSVČ, musíte nárok na uplatnění nezdanitelné položky doložit patřičným dokumentem. Nyní si projdeme všechny nezdanitelné položky a dokumenty, které k nim potřebujete.

1. Úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření

Pokud jste si pořídili dům nebo byt k vlastnímu bydlení a pravidelně splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, můžete si ze základu daně odečíst až 300 000 Kč. Vlastníte-li nemovitost pro účely podnikání nebo ji pronajímáte, základ daně si tímto způsobem snížit nemůžete.

Odečíst si můžete pouze zaplacené úroky, nikoliv celé splátky. Na dani tak skutečně ušetříte 15 % ze zaplacených úroků. Pokud jste za předchozí rok zaplatili na úrocích z hypotéky třeba 200 000 Kč, na daních ušetříte 30 000 Kč.

K prokázání tohoto odpočtu přiložte k daňovému přiznání nebo ročnímu zúčtování potvrzení o výši zaplacených úroků od banky nebo stavební spořitelny. Banky i spořitelny ho posílají automaticky, takže si o něj nemusíte říkat.

2. Odpočet za penzijní připojištění

Máte-li sjednané penzijko se státním příspěvkem, můžete si od základu daně odečíst zaplacené pojistné za uplynulý rok. Maximálně si odečtete až 24 000 Kč.

Od každého zaplaceného měsíčního příspěvku odečtete 1 000 Kč a zbytek si snížíte ze základu. Abyste si tedy za penzijko něco odečetli, musí být vaše měsíční poplatky vyšší než 1 000 Kč.

Jako potvrzení vám poslouží potvrzení o výši vkladů od penzijního fondu, které vám přijde automaticky poštou.

3. Odpočet za soukromé životní pojištění

Pokud máte sjednané pojištění proti nepříjemným životním situacím, můžete si základ daně snížit o pravidelné platby – stejně jako u penzijka si z daně odečtete až 24 000 Kč. Každá zaplacená tisícovka vám ve výsledku ušetří 150 Kč, takže pokud platíte měsíční pojistné 2 000 Kč a více, ušetříte na dani za předchozí rok 3 600 Kč.

Odpočet doložte potvrzením o výši vkladů na životní pojištění. Pojišťovny je obvykle posílají automaticky.

4. Dary neboli bezúplatné plnění

Pokud poskytnete dar na veřejně prospěšné účely (například pro útulky, školy nebo zdravotnictví), můžete si ze základu daně odečíst jeho hodnotu.

Hodnota daru, který chcete odečíst, musí činit alespoň 1000 Kč nebo přesáhnout 2 % ze základu daně. Stačí splnit jen jednu z těchto podmínek. Za dary si odečtete maximálně 30 % ze svého základu daně.

Pro uplatnění tohoto odpočtu doložte jakékoliv potvrzení o daru, nejčastěji se využívá darovací smlouva.

Za dar se považuje i darování krve. Jeden odběr je pro účely odpočtu z daně naceněn na 3 000 Kč.

5. Odborové příspěvky

Pokud jste členy odborové organizace, které platíte pravidelné příspěvky, můžete si odečíst částku do výše 1,5 % zdanitelných příjmů ze zaměstnání nebo v absolutní hodnotě až 3 000 Kč za rok. Musí se jednat o skutečně zaplacené příspěvky v období od ledna do prosince.

K uplatnění potřebujete potvrzení o zaplacení příspěvku.

Tato nezdanitelná část základu daně bude od roku 2024 zcela zrušena.

6. Příspěvek na vzdělávání

Od základu daně si můžete odečíst také platby za zkoušky profesní kvalifikace, které jste si sami zaplatili (neplatil vám je zaměstnavatel). Odpočet uplatníte pouze na zkoušky, které spadají do profesní kvalifikace zveřejněné v Národní soustavě kvalifikací. Nevztahuje se tedy na zájmové kurzy, jazykové kurzy ani rekvalifikační kurzy. Odečíst si můžete pouze náklady za zkoušku, nikoliv za samotný kurz.

Ve většině případů si odečtete maximálně 10 000 Kč za rok. Lidé se zdravotním postižením si mohou odečíst 13 000 Kč za rok a lidé s těžším zdravotním postižením 15 000 Kč.

Jako potvrzení vám stačí doklad o zaplacení, na kterém je uvedené vaše jméno a popis vzdělání.

Tato nezdanitelná část základu daně bude od roku 2024 zcela zrušena.

Kompletní přehled nezdanitelných položek

Druh odpočtu Maximální odpočet ze základu daně
Úroky z hypotečního úvěru a úvěru ze stavebního spoření 300 000 Kč
Penzijní připojištění 24 000 Kč
Soukromé životní pojištění 24 000 Kč
Dary 30 % ze základu daně
Odborové příspěvky (od roku 2024 bude zcela zrušeno) 1,5 % zdanitelných příjmů nebo 3 000 Kč
Platby za zkoušky (od roku 2024 bude zcela zrušeno) 10 000 Kč, pro ZTP 13 000 nebo 15 000 Kč

Přečtěte si také nejčastější chyby při vyplňování daňového přiznání.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Objevte i vy
nová online
školení
Vybrat školení
Zavřít reklamu
Objevte si vy nová online školení