Daně / Daň z příjmů fyzických osob/9 nejčastějších chyb v daňovém přiznání a jak se jim vyhnout
Novinky a špeky v daních
Nabídka webinářů

9 nejčastějších chyb v daňovém přiznání a jak se jim vyhnout

9 nejčastějších chyb v daňovém přiznání a jak se jim vyhnout
Seyfor, a. s.
08. 08. 2022
Doba čtení6 minut čtení
Líbilo se7
Aktualizováno: 20. 02. 2023
9 nejčastějších chyb v daňovém přiznání a jak se jim vyhnout

Obsah

  Přiznání k dani z příjmu fyzických osob bývá pro podnikatele noční můrou. Není se ale čeho bát. Pokud nevystavujete stovky nebo tisíce faktur ročně, vyplnění daňového přiznání vám zabere maximálně pár hodin. Vyvarujte se ale nejčastějších chyb, které podnikatelé při vyplňování formulářů dělají. Které to jsou?

  1) Uveďte všechny zdanitelné příjmy

  Máte-li povinnost odevzdat daňové přiznání, musíte do něj uvést všechny příjmy. Takže i pokud jste zaměstnanec a podnikáním si pouze přivyděláváte, nebo máte například příjmy z pronájmu, musíte uvést nejen tyto příjmy, ale i příjmy ze zaměstnání.

  A to i v případě, že jste během roku z této částky odvedli zálohové platby daně z příjmu. Tyto zálohy do daňového přiznání uvedete také, sníží se o ně vypočtená daň, která vám z přiznání vyplyne. K přiznání v takovém případě potřebujete také potvrzení zaměstnavatele o zdanitelných příjmech.

  2) Využijte slevu na studenta poměrně

  Poplatník, který se soustavně připravuje na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem, může, a to až do dovršení věku 26 let, případně do 28 let věku u prezenční formy doktorského studia na vysoké škole, využít slevu na studium ve výši 4 020 Kč.

  Jestli jste část roku, za který podáváte daňové přiznání, měli status studenta a poté jste zahájili samostatně výdělečnou činnost, uplatníte slevu na studenta – 335 Kč za každý měsíc. Zároveň máte nárok i na všeobecnou slevu na poplatníka ve výši 30 840 Kč za rok. Přitom platí, že:

  • Slevu na studenta uplatníte jen za ty měsíce, ve kterých jste měli status studenta.
  • Slevu na poplatníka uplatníte vždy za celý kalendářní rok v plné výši.

  Pokud například studujete od ledna do června a v červenci se z vás stane OSVČ, uplatníte za daný rok slevu na studenta ve výši 2 010 Kč (6 × 335 Kč) a slevu na poplatníka ve výši 30 840 Kč.

  3) Správně vypočtěte slevy na dítě nebo partnera

  Slevu na manželku nebo na manžela ve výši 24 840 Kč můžete uplatnit, pouze pokud její nebo jeho rozhodné příjmy v daném roce nepřesáhly 68 000 Kč (včetně nemocenských dávek, podpory v nezaměstnanosti nebo peněžité pomoci v mateřství, tzv. mateřské. Do těchto příjmů se nepočítá rodičovský příspěvek).

  Tato sleva se vypočítává poměrně podle toho, po jaké období v roce manželství trvalo. Takže pokud jste například vstoupili do manželství 18. června, nárok na slevu vám vzniká 1. července a uplatníte tak slevu 6 × 2 070 Kč – tedy 12 420 Kč.

  Slevy na dítě se liší v roce 2022 podle celkového počtu dětí, které vyživujete.

  1. Sleva na první dítě je 15 204 Kč ročně.
  2. Na druhé 22 320 Kč
  3. a na třetí a každé další 27 840 Kč.

  V případě slevy na dítě vám sleva náleží už za měsíc, kdy se dítě narodilo. Takže pokud se narodí 18. června, uplatníte za daný rok slevu 7 × 1267 Kč (v případě, že se jedná o jediné dítě).

  Pozor – nárok na slevu na dítě má pouze jeden z rodičů, který s ním žije ve společné domácnosti. Častou chybou je, že si slevu v přiznání nárokují oba rodiče.

  4) Nezapomeňte na limit paušálních výdajů

  Uplatňujete-li paušální výdaje, maximálním příjmem, ze kterého se paušál vypočítá, jsou 2 miliony korun. Jestli máte výrazně vyšší příjmy, vyplatí se vám uplatnit reálné výdaje. Maximální paušální výdaje, které můžete uplatnit jsou tedy:

  • 1 600 000 Kč pro 80% paušál (zemědělství a řemeslná činnost),
  • 1 200 000 Kč pro 60% paušál (platí pro většinu živností),
  • 800 000 Kč v případě 40% paušálu (autorství, podnikání dle zvláštních předpisů – například lékaři, daňoví poradci, advokáti),
  • 600 000 Kč u 30% paušálu (pronájem).

  5) Nezapomeňte na daňové přílohy

  Pokud v daňovém přiznání uplatňujete například odpočet úroků z úvěru na bydlení, odpočet penzijního spoření, darů nebo životního pojištění, musíte jako přílohu k daňovému přiznání přiložit doklady, které prokážou, že na ně máte nárok (například darovací smlouvu, potvrzení banky, pojišťovny nebo penzijní společnosti).

  6) Uveďte žádost o vratku

  V případě, že vám z daňovém přiznání vyplyne nárok na vrácení daně, musíte vyplnit žádost o vrácení přeplatku na dani z příjmu fyzických osob. Najdete ji v rámečku na poslední stránce formuláře daňového přiznání.

  Zároveň si na finančním úřadu registrujte účet, na který budete chtít přeplatek obdržet. S daňovým přiznáním jednoduše podejte i vyplněný registrační formulář, kterým svůj bankovní účet zaregistrujete na finančním úřadě.

  Odebírejte účetní a daňové novinky srozumitelně a včas

  Zadejte váš e-mail a naše účetní a daňové tipy vám budou chodit přímo do e-mailu. info

  Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

  7) Zdaňte zrušená pojištění

  Jestli jste zrušili životní pojištění před splněním zákonných podmínek (pojištění alespoň 60 měsíců a věk alespoň 60 let), musíte v daňovém přiznání zdanit výhody, které vám z pojištění plynuly v minulých letech.

  V Příloze č. 2 v části Ostatní příjmy musíte uvést zaplacené životní pojištění z minulých let, o které jste si za tato období snižovali základ daně (až 10 let zpětně). Zdanit musíte rovněž příspěvek zaměstnavatele, který jste v minulosti na životní pojistku čerpali od 1. ledna 2015.

  Stejný postup musíte provést, pokud jste zrušili penzijní pojištění.

  8) Vyplňte své kontaktní údaje

  Na první stránce daňového přiznání vyplňte své telefonní číslo a e-mail. V případě, že úředníci ve vašem formuláři najdou chyby, mohou vás tak snadno kontaktovat a zjednat nápravu bez úředních dopisů.

  9) Nezapomeňte se podepsat

  Formulář musíte podepsat, jinak je neplatný. V případě, že daňové přiznání podáváte on-line, potřebujete elektronický podpis, nebo datovou schránku. Oboje nahrazuje funkci ručního podpisu.

  Už jste přiznání k dani podali a objevili jste v něm chybu? Nic se neděje. Jednoduše ho podejte znovu. V případě, že tak učiníte v řádném termínu, zaškrtněte ve formuláři kolonku opravné daňové přiznání. Pokud už je po termínu, zaškrtněte dodatečné daňové přiznání.

  A jestli si nevíte rady s podklady pro daňové přiznání, fakturujte v on-line a podklady získáte na pár kliknutí. Drobným podnikatelům s podklady pomůže fakturační služba iDoklad, pro ty větší a firmy je tady daňová evidence v ekonomickém systému Money S3.

  Návod: Jak vyplnit daňové přiznání

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Aktuální webináře
  Konsolidační balíček a jeho dopady na DPH
  záznam
  Vliv konsolidačního balíčku na OSVČ, zaměstnance a podnikatele od ledna 2024
  záznam
  Daň z příjmů fyz. osob a ukázka sestavení daňového přiznání
  záznam
  Všechny webináře
  Zavřít reklamu
  Novinky a špeky v daních