Od tvůrců úspěšného účetního programu

Daně / Správa daně/2021: daňové přiznání můžete podat až do 1. května. Ale jen elektronicky

2021: daňové přiznání můžete podat až do 1. května. Ale jen elektronicky

2021: daňové přiznání můžete podat až do 1. května. Ale jen elektronicky
2021: daňové přiznání můžete podat až do 1. května. Ale jen elektronicky

Tisíce podnikatelů si každý rok v diářích vyznačí datum, do kterého musí odevzdat daňové přiznání. V roce 2021 tento termín připadá na 1. dubna. Pokud ale přiznání podají elektronicky, stačí, když ho odevzdají o měsíc později.

Obsah

  Novinka platí od 1. ledna 2021 a je součástí novely daňového řádu. Ta mimo jiné zavádí tzv. on-line finanční úřad. Úředníci chtějí poplatníky motivovat k elektronické komunikaci, a proto prodloužili lhůtu pro podání elektronických přiznání o jeden měsíc.

  Změny lhůt pro podání daňového přiznání

  V minulosti museli poplatníci odevzdat daňové přiznání do konce března či začátku dubna. Přesné datum se každý rok trochu lišilo a bylo stejné pro fyzická i elektronická podání.

  Pokud v roce 2021 podáváte papírové daňové přiznání, musíte ho odevzdat do 1. dubna. Jestliže ho však podáte elektronicky, lhůta se vám prodlouží až do 1. května. Daňový poradce může přiznání svých klientů odevzdat do 1. července – tento termín zůstává.

  Jak podat daňové přiznání elektronicky

  Pokud chcete daňové přiznání odeslat elektronicky, vyplňte ho přes Daňový portál. Poté máte dvě možnosti:

  • Podepíšete ho elektronickým podpisem a odešlete.
  • Formulář podáte přes datovou schránku (podívejte se, jak si ji založit).

  Detaily ke způsobům elektronického podání najdete na webu finanční správy.

  Jestli používáte účetní program jako Money S3, který umí elektronicky komunikovat s úřady, stačí, když daňové přiznání vyplníte v účetním programu a odešlete

  Rozšíření daňových informačních schránek

  Další možností, jak daňové přiznání podat elektronicky, je daňová informační schránka (DIS). Kromě podání přiznání v ní podnikatelé například najdou informace, kdy mají splatnost záloh na daně.

  Finanční úřad dříve DIS zakládal na požádání. Od ledna 2021 bude mít DIS dle novely každý daňový subjekt. Nemusí ji však povinně používat. Pokud se do ní nepřihlásí, schránka zůstane neaktivní.

  Do DIS se můžete přihlásit z Daňového portálu. Před prvním přihlášením vyplňte elektronickou Přihlášku k nahlížení do daňové informační schránky.

  blank

  Plná moc pro daňového poradce

  Necháváte si přiznání zpracovávat poradcem? V minulosti jste museli podepsat plnou moc, kterou poradce doručil na finanční úřad. Díky tomu úředníci věděli, že vám zatím nemají počítat sankce za prodlení.

  Nově úřad plnou moc nepožaduje. Stačí, když daňový poradce podá vaše přiznání do 1. července.

  S elektronickým přiznáním máte nižší pokutu

  Představte si, že na daňové přiznání zapomenete a podáte ho až v srpnu. O výši pokuty z prodlení v takovém případě rozhoduje, jakým způsobem přiznání podáte.

  Jestliže papírově, pokuta se vám počítá od 2. dubna. Pokud elektronicky, tak od 2. května. A vůbec nejvýhodnější je, když vaše opožděné přiznání podá poradce, protože sankce se počítá až od 2. července.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  blank Ano
  blank Ne
  blank

  Sledujte podobné články na naší

  Facebookové stránce

  Komunita samostatných účetních

  Přidejte se zdarma

  Přidejte se
  do největší komunity samostatných účetních

  blankVýhody
  blank