Daně / Daň z přidané hodnoty/[Průvodce] Přiznání k dani z přidané hodnoty
Novinky a špeky v daních
Nabídka webinářů

[Průvodce] Přiznání k dani z přidané hodnoty

[Průvodce] Přiznání k dani z přidané hodnoty
Seyfor, a. s.
17. 03. 2023
Doba čtení4 minuty čtení
Líbilo se9
[Průvodce] Přiznání k dani z přidané hodnoty

Obsah

  Přiznání k dani z přidané hodnoty je jedním z nejčastěji vyplňovaných přiznání. Ukážeme, co si ohlídat, ať ho zpracujete správně. Čtěte, kdy dokument potřebujete, jak na elektronický formulář, jaké hlídat termíny a kdo vyplňuje souhrnné a kontrolní hlášení.

  Kdo podává přiznání k dani z přidané hodnoty

  Přiznání k dani z přidané hodnoty povinně podává každý plátce DPH (přesný výčet plátců upravuje § 108 zákona o dani z přidané hodnoty). Formulář musíte podat vždy do 25. dne od konce zdaňovacího období (měsíce nebo čtvrtletí) a ve stejné lhůtě musíte částku uhradit.

  Každý nově registrovaný plátce DPH se automaticky stává měsíčním plátcem. Později můžete přejít na čtvrtletní zdaňovací období (a podávat přiznání k DPH jednou za čtvrtletí) — konkrétně tři roky po registraci a za podmínky, že předchozí kalendářní rok váš obrat nepřesáhl 10 mil. korun a nejste nespolehlivým plátcem.

  Tip: Přečtěte si, jak krok za krokem probíhá registrace k DPH.

  Elektronický formulář: jak vyplnit přiznání k DPH

  Od roku 2016 se přiznání k dani z přidané hodnoty podává jen elektronicky na online finančním úřadu MOJE daně. Pro elektronické daňové přiznání k DPH využijete datovou schránku, od roku 2023 ji povinně vedou všichni podnikatelé.

  Na platformě přejdete na elektronický formulář pro daň z přidané hodnoty, konkrétně zakliknete přiznání k DPH a vyplníte všechny stránky formuláře. Prostředí formuláře vás navede a pokud si nejste jisti, co zadat, poradí nápověda vedle kolonky.

  Podklady pro zpracování přiznání vám snadno vygeneruje chytrý účetní program.

  TIP: Přečtěte si, jak vyplnit přiznání k dani z přidané hodnoty.

  Formulář vyplníte v prostředí online finančního úřadu.

  Podnikatele často zajímá, jestli se částky ve formuláři zaokrouhlují. Ceny se nezaokrouhlují, novela zákona uvádí, že: „se do základu daně nezahrnují částky, které vzniknou zaokrouhlením celkové výše úplaty při dodání zboží nebo poskytnutí služby na celou korunu.“ 

  Termíny pro přiznání k DPH: řádné, opravné, dodatečné přiznání

  Přehled termínů pro podání přiznání k dani z přidané hodnoty:

  1. Řádné daňové přiznání se podává do 25 dnů po skončení zdaňovacího období. Pokud připadá na 25. den víkend, termín se prodlužuje na následující pracovní den.
  2. Opravné daňové přiznání se podává v termínu, do kterého mělo být odevzdáno přiznání řádné (tedy do 25. dne). Podáváte ho poté, co jste řádné daňové přiznání podali, ale zjistili, že je nutné informace upravit nebo doplnit.
  3. Dodatečné daňové přiznání se podává poté, co vyprší lhůta pro podání řádného daňového přiznání. Například, když jsou v podaném přiznání chyby a musíte opravit výše daně.

  Pokuta za pozdní podání přiznání k DPH

  Úroky z prodlení naskakují po pětidenním zpoždění podání přiznání. Sankce za každý den prodlení je 0,05 % ze vypočtené daně (případně jde o 0,01 % daňové ztráty). Maximální výše postihu je 5 % z daně nebo celkem 300 tisíc korun. Formuláře proto vždy podávejte včas nebo s dostatečným předstihem.

  Opozdilce čeká podobný postih i v případě, pokud nezaplatí včas daň.

  Tip: Software na daňové přiznání výrazně usnadní vyplnění daňového přiznání, využijí ho především daňoví poradci a účetní firmy.

  Souhrnné hlášení k DPH

  Souhrnné hlášení slouží ke kontrole pro členské státy Evropské unie (EU). Ověří si, zda-li bylo poskytnuté plnění napříč unií zdaněno. Souhrnné hlášení se tak týká všech plátců DPH, kteří dodávají zboží či poskytují služby do dalšího státu EU.

  Stejně jako přiznání k DPH se podává pouze elektronicky a údaje, které v hlášení uvádíte, vyplňujete také do přiznání.

  Čtěte, jak na souhrnné hlášení k DPH, ať se vyhnete možným chybám.

  Doplňte si mezery v daních a účetnictví

  Přihlaste se k několikadílnému e-mailovému seriálu a získejte to nejlepší z blogu Money.cz. info

  Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

  Kontrolní hlášení k DPH

  Kontrolní hlášení podávají plátci DPH, pokud přijali či uskutečnili daňové plnění v tuzemsku, případně uplatňují nárok na odpočet daně.

  Kontrolní hlášení k DPH nenahrazuje přiznání k DPH – údaje v hlášení musí odpovídat konkrétním řádkům v daňovém přiznání a podáváte ho ve stejném termínu (do 25. dne od skončení zdaňovací období).

  Přečtěte si, jaké údaje patří na kontrolní hlášení k DPH a co všechno byste o něm měli vědět.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Aktuální webináře
  Finanční leasing v podmínkách roku 2024
  13. 08. 2024
  Konsolidační balíček a jeho dopady na DPH
  záznam
  Vliv konsolidačního balíčku na OSVČ, zaměstnance a podnikatele od ledna 2024
  záznam
  Všechny webináře
  Zavřít reklamu
  Novinky a špeky v daních