Podnikání / Zpravodajství/Paušální daň pro OSVČ s příjmy do 1 milionu: komu se v roce 2022 vyplatí?
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

Paušální daň pro OSVČ s příjmy do 1 milionu: komu se v roce 2022 vyplatí?

Paušální daň pro OSVČ s příjmy do 1 milionu: komu se v roce 2022 vyplatí?
Solitea, a.s.
04. 01. 2022
Doba čtení8 minut čtení
Líbilo se286
Paušální daň pro OSVČ s příjmy do 1 milionu: komu se v roce 2022 vyplatí?

Obsah

    Živnostníci a podnikatelé z řad OSVČ mohou od ledna 2021 odvádět zdravotní a sociální pojištění společně s platbou daně z příjmů paušálem. Tzv. paušální daň OSVČ ulehčuje administrativu a některým i šetří peníze. Přečtěte si, zda se vám odvody v paušálním režimu vyplatí a jak se liší oproti klasickým.

    Od 1. ledna 2021 OSVČ s jedním formulářem a platbou splní všechny tři povinnosti – odvod zdravotního a sociálního pojištění i platbu daně z příjmů. Podnikatelé se k paušální dani přihlásili dobrovolně a ulehčili si tak zejména administrativu a ušetřili čas, který by jinak strávili papírováním.

    Paušální daň, která v roce 2022 činí 5 994 Kč měsíčně, v sobě zahrnuje:

    • zdravotní pojištění ve výši 2 627 Kč,
    • pojistné na sociální zabezpečení ve výši 3 267 Kč
    • a daň z příjmů v symbolické částce 100 Kč, která kompenzuje vyšší odvod na sociálním pojištění.

    V roce 2022 tak OSVČ celkově odvedou 71 928 Kč. V příštích letech se bude částka přirozeně zvyšovat podle výsledků ekonomiky státu. Na vývoj paušální daně bude mít vliv inflace, HDP i nezaměstnanost.

    TIP: Přečte si aktuální článek pro paušální daň v roce 2023

    Paušální daň využijí drobní živnostníci

    K paušální dani na rok 2022 se přihlásili do pondělí 10. ledna podnikatelé, kteří mají roční obrat do 1 milionu korun (tato podmínka se do budoucna může změnit, protože několik vládních stran chce limit zvednout na 2 miliony korun).

    To ale není jediná podmínka. Podle zákona č. 540/2020 Sb. se k paušální dani může pro nadcházející roky přihlásit pouze podnikatel, který:

    • není plátcem DPH a nemá k ní registrační povinnost,
    • nevykonává funkci společníka veřejné obchodní společnosti nebo komplementáře komanditní společnosti,
    • není dlužníkem, vůči kterému by úřady zahájily insolvenční řízení
    • a nemá příjmy ze závislé činnosti s výjimkou příjmů z DPP.

    Nižší administrativa na úkor daňových úlev

    S jediným odvodem se živnostníci zbaví komunikace se třemi úřady. Jednoduše si nastaví trvalý příkaz do 20. dne daného měsíce na částku 5 994 Kč a dopředu si tak vyřeší všechny své povinnosti. Výjimkou je leden, za který platbu uhradí nejpozději do 22. února 2022. S paušální daní jim dokonce odpadá povinnost podání daňového přiznání či přehledů pojistného.

    Jak si nastavíte trvalý příkaz k paušální dani

    Paušální daň zaplatíte na účet příslušného finančního úřadu s

    Za variabilní symbol dosadíte IČO, tedy obecný nebo vlastní identifikátor. U fyzické osoby je obecným identifikátorem rodné číslo bez mezer a lomítka.

    S paušální daní se pak podle Ministerstva financí také:

    • vyhnete platbám daňovým poradcům nebo účetní,
    • snížíte počet kontrol z finančního úřadu. Doporučujeme však pečlivou evidenci příjmů, kterou může chtít finanční úřad doložit – například s fakturační službou iDoklad, kde budete mít všechny faktury na jednom místě, včetně výše příjmů.

    • Vystavování a evidence faktur a prodejních dokladů
    • Sledování příjmů a výdajů
    • Správa obchodních kontaktů
    • a mnoho dalšího

    Přihlášení k paušální dani má i své nevýhody. Podnikatelům s ním odpadá možnost uplatňovat daňové slevy a úlevy. Nebudou moci uplatnit slevu na:

    Podnikatelé si v daňovém základu neuplatní ani zaplacené úroky z hypotečního úvěru nebo životní pojištění.

    Paušální daň se tedy bez složitějších výpočtů vyplatí spíše bezdětným a svobodným podnikatelům s ročními příjmy nízko pod hranicí 1 milionu korun. Ukážeme vám, s jakými příjmy se paušální režim vyplatí a kdy raději zůstat u klasického daňového přiznání.

    Zajistěte si vždy aktuální podnikatelské a legislativní informace

    Zadejte váš e-mail a my vám budeme pravidelně zasílat řadu tipů z podnikatelského a legislativního prostředí. info

    Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

    Komu se vyplatí paušální daň

    Podle výpočtů odborníků z Ministerstva financí se paušální daň vyplatí až 120 tisícům českých podnikatelů. Každý na tom ale bude trochu jinak. Výpočet odvodu se odvíjí od výše příjmů, způsobu výpočtu výdajů a případných daňových úlev.

    Vezměme si podnikatele s ročními tržbami 800 tisíc korun, který využívá 40% výdajový paušál. Paušální daň ve výši 5 994 Kč měsíčně se mu vyplatí, pokud je bezdětný a uplatňuje pouze slevu na poplatníka, ale i jako rodiči, který by teoreticky uplatnil navíc slevu na dvě děti. V prvním případě ušetří měsíčně 5 976 Kč.

    Počet dětí Daň Sociální pojištění Zdravotní pojištění Roční odvody a daň Měsíční odvody Rozdíl odvodů
    0 47 160 Kč 70 080 Kč 32 400 Kč 143 640 Kč 11 970 Kč 5 976 Kč
    1 25 956 Kč 70 080 Kč 32 400 Kč 128 436 Kč 10 703 Kč 4 709 Kč
    2 3 636 Kč 70 080 Kč 32 400 Kč 106 116 Kč 8 843 Kč 2 849 Kč

    Paušální daň se vyplatí zejména podnikatelům s nízkým výdajovým paušálem. V tomto případě s příjmem 800 tisíc korun ročně a 40% výdaji.

    Naopak drobní podnikatelé, kteří využívají 80% výdajový paušál na paušální dani spíše prodělají. Prohlédněte si, jak by to měl drobný zemědělec s ročními příjmy 400 tisíc korun.

    Počet dětí Daň po slevách (minus = daňový bonus) Sociální pojištění Zdravotní pojištění Roční odvody a daň Měsíční odvody Rozdíl odvodů
    0 0 Kč

    34 092 Kč

    31 524 Kč 65 616 Kč 5 468 Kč -526 Kč
    1 -15 204 Kč 34 092 Kč 31 524 Kč 50 412 Kč 4 201 Kč -1 793 Kč
    2 -37 524 Kč 34 092 Kč 31 524 Kč 28 092 Kč 2 341 Kč -3 653 Kč

    U drobného podnikatele s ročními příjmy 400 tisíc a 80% výdajovým paušálem se paušální daň nevyplatí s dětmi ani bez nich. Bezdětný podnikatel by s ní ročně odvedl o 6 312 Kč více, než by musel.

    Jestli se vám paušální daň vyplatí, zjistíte jednoduše s daňovou kalkulačkou Ministerstva financí na jejich stránkách.

    Paušální daň: opatření, které zmenšuje rozdíly v důchodech

    Stát vnímá paušální daň jako opatření, které zmenší rozdíly mezi odvody zaměstnanců a živnostníků. Většina OSVČ totiž odvádí jen minimální sociální pojistné. Díky konceptu paušální daně podnikatelé odvedou sice jen 100 Kč na daních, ale připlatí do důchodového systému, čímž si zvýší i důchody.

    Stát si od paušální daně slibuje posílení důchodového pilíře. Zachovává přitom dobrovolné přispívání vyšší částkou na penzijní připojištění.

    Jak se k paušální dani přihlásit

    K přihlášení do paušálního režimu slouží formulář Ministerstva financí, tzv. Oznámení o vstupu do paušálního režimu, který je k dispozici k vyplnění online v aplikaci, nebo ke stažení ve formátu PDF. Podnikatelé jej zašlou na místní finanční úřad, nejpozději ale 10 dnů po začátku období, za které budou daň paušálně odvádět. Pokud s podnikáním teprve začínají, dokument pošlou ještě před zahájením činnosti kdykoliv v průběhu roku.

    Pokud tedy začínají s paušální daní od roku 2022, oznámení odeslali nejpozději 10. ledna 2022. Jakmile do režimu paušální daně jednou vstoupí, v příštích letech již o tento režim nežádají a odvádí daň dokud splňují její podmínky. Pokud to ale do 10. ledna nestihli, mohou do režimu vstoupit až za rok 2023.

    Oznámení podají na tiskopisu ministerstva, nebo si vytvoří vlastní dokument, který bude obsahovat totožný obsah – tedy údaje i strukturu. K paušální dani se přihlásí i pomocí datové schránky.

    V oznámení zazní povinné informace jako:

    • identifikační a kontaktní údaje,
    • údaje o vstupu do paušálního režimu,
    • detaily o důchodovém pojištění
    • a údaje ke zdravotnímu pojištění živnostníka.

    Se zasláním oznámení podnikatelé potvrzují splnění podmínek k zapsání do paušální daně a nic více již neřeší. Nastaví si jen trvalý příkaz s platbou paušální daně a zruší si platby záloh na sociálním a zdravotním pojištění v internetovém bankovnictví. Informaci o zrušení záloh si už řeší Finanční úřad se zdravotní pojišťovnou i správou sociálního zabezpečení sám.

    Kdy podnikatelům zaniká možnost platby daně paušálem

    Pokud živnostník během roku přesáhne limit příjmů z podnikání ve výši 1 milionu korun, skutečnost oznámí do 15 dnů finančnímu úřadu a od té chvíle opět platí zálohy a podává daňové přiznání původní cestou. Dosažení limitu příjmů si zároveň hlídá sám s vedením základní evidence příjmů.

    Pokud se podnikatel ocitne v dlouhodobé pracovní neschopnosti, doporučujeme přerušit živnost, se kterou zaniká i povinnost platby záloh k paušální dani. Zálohy pak neplatí od nadcházejícího měsíce.

    Byly informace v článku užitečné?

    Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

    Ano
    Ne

    Sledujte podobné články na naší

    Facebookové stránce
    Propojte své účetnictví s podnikáním
    Přidejte se k 20 000 uživatelům.
    Vyzkoušet zdarma
    Zavřít reklamu
    Propojte své účetnictví s podnikáním
    Přidejte se k 20 000 uživatelům.