Podnikání / Zpravodajství/Paušální daň pro OSVČ s příjmy do 2 milionů: komu se v roce 2024 vyplatí?
Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50% končí za:
dnů
hod.
min.
Akce -50 %

Paušální daň pro OSVČ s příjmy do 2 milionů: komu se v roce 2024 vyplatí?

Paušální daň pro OSVČ s příjmy do 2 milionů: komu se v roce 2024 vyplatí?
Seyfor, a. s.
26. 07. 2023
Doba čtení8 minut čtení
Líbilo se323
Aktualizováno: 09. 07. 2024
Paušální daň pro OSVČ s příjmy do 2 milionů: komu se v roce 2024 vyplatí?

Obsah

  Živnostníci a podnikatelé z řad OSVČ mohou odvádět zdravotní a sociální pojištění společně s platbou daně z příjmů paušálem. Tzv. paušální daň OSVČ ulehčuje administrativu a některým i šetří peníze. Přečtěte si, zda se vám odvody v paušálním režimu vyplatí a jak se liší oproti klasickým.

  Od 1. ledna 2021 OSVČ s jedním formulářem a platbou splní všechny tři povinnosti – odvod zdravotního a sociálního pojištění i platbu daně z příjmů. Podnikatelé se k paušální dani přihlásí dobrovolně, ulehčí si administrativu a ušetří čas, který by jinak strávili papírováním.

  Paušální daň, která v roce 2024 v prvním pásmu činí 7 498 Kč měsíčně, v sobě zahrnuje:

  • zdravotní pojištění ve výši 2 968 Kč,
  • pojistné na sociální zabezpečení ve výši 4 430 Kč
  • a daň z příjmů v symbolické částce 100 Kč, která kompenzuje vyšší odvod na sociálním pojištění.

  Za rok 2024 tak každá OSVČ v prvním pásmu odvede 89 976 Kč. Částka se každým rokem přirozeně zvyšuje. Na vývoj paušální daně má totiž vliv nejen zvyšování záloh na pojištění, ale také inflace, HDP i nezaměstnanost.

  TIP: Přečte si aktuální článek pro paušální daň v roce 2023

  Paušální daň využijí drobní živnostníci

  K paušální dani na celý rok se mohou přihlásit podnikatelé, kteří mají roční obrat do 2 milionů korun (v roce 2022 tato hranice byla 1 milion korun).

  Maximální obrat ale není jediná podmínka, kterou musí splnit. Podle zákona č. 540/2020 Sb. se k paušální dani může pro nadcházející roky přihlásit pouze podnikatel, který:

  • není plátcem DPH a nemá k ní registrační povinnost,
  • nevykonává funkci společníka veřejné obchodní společnosti nebo komplementáře komanditní společnosti,
  • není dlužníkem, vůči kterému by úřady zahájily insolvenční řízení
  • a nemá příjmy ze závislé činnosti s výjimkou příjmů z DPP do 10 000 Kč měsíčně nebo z DPČ do 4 000 Kč měsíčně.

  Tři pásma paušální daně

  Kvůli navýšení limitu pro vstup do režimu paušální daně se zvětšil počet podnikatelů, kteří se k ní mohou přihlásit. Proto se od roku 2023 rozdělila paušální daň do tří pásem. Podnikatelé se do nich rozřazují podle výše příjmů a druhu vykonávané činnosti (respektive uplatnitelného výdajového paušálu).

  roční příjmy 80% uplatnitelný paušál 60% uplatnitelný paušál 40% uplatnitelný paušál
  do 1 milionu Kč 1. pásmo 1. pásmo 1. pásmo
  do 1,5 milionu Kč 1. pásmo 1. pásmo 2. pásmo
  do 2 milionů Kč 1. pásmo 2. pásmo 3. pásmo
  Poznámka: pokud máte roční příjmy nad 1,5 milionu korun, musí být pro zařazení do uvedeného pásma 60% nebo 80% paušál uplatnitelný alespoň na 75 % vašich příjmů.

  Pokud podnikatel nově vstoupí do paušálního režimu, zvolí si pásmo podle výše příjmů. Když má paušální daň už z předchozích let, zůstává v příslušném pásmu.

  Nižší administrativa na úkor daňových úlev

  S jediným odvodem se živnostníci zbaví komunikace se třemi úřady. Jednoduše si nastaví trvalý příkaz do 20. dne daného měsíce na částku:

  • 7 498 Kč pro první pásmo,
  • 16 745 Kč pro druhé pásmo
  • nebo 27 139 Kč pro třetí pásmo.

  Dopředu si tak vyřeší všechny své povinnosti. S paušální daní jim dokonce odpadá povinnost podání daňového přiznání či přehledů pojistného.

  Jak si nastavíte trvalý příkaz k paušální dani

  Paušální daň zaplatíte na účet příslušného finančního úřadu s

  Za variabilní symbol dosadíte IČO, tedy obecný nebo vlastní identifikátor. U fyzické osoby je obecným identifikátorem rodné číslo bez mezer a lomítka.

  S paušální daní se podle Ministerstva financí také:

  • vyhnete nákladům na daňové poradce nebo účetní,
  • snížíte počet kontrol z finančního úřadu. Doporučujeme však pečlivou evidenci příjmů, kterou může chtít finanční úřad doložit – například s fakturační službou iDoklad, kde budete mít všechny faktury na jednom místě, včetně výše příjmů.

  • Vystavování a evidence faktur a prodejních dokladů
  • Sledování příjmů a výdajů
  • Správa obchodních kontaktů
  • a mnoho dalšího

  Přihlášení k paušální dani má i své nevýhody. Podnikatelům s ním odpadá možnost uplatňovat daňové slevy a úlevy. Nebudou moci uplatnit slevu na:

  Podnikatelé si v daňovém základu neuplatní ani zaplacené úroky z hypotečního úvěru nebo životní pojištění.

  Podnikejte bez omylů - získejte tipy z našeho blogu

  Přihlaste se k e-mailovému seriálu a získejte to nejlepší z blogu Money.cz. info

  Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

  Komu se vyplatí paušální daň

  To, zda se vám paušální daň vyplatí, záleží na výši příjmů, způsobu výpočtu výdajů a případných daňových úlevách.

  Vezměme si podnikatele s ročními tržbami 800 tisíc Kč, který využívá 40% výdajový paušál. Paušální daň ve výši 7 498 Kč měsíčně (protože spadá do 1. pásma) se mu vyplatí, pokud je bezdětný a uplatňuje pouze slevu na poplatníka, ale i jako rodiči, který by uplatnil navíc slevu až na dvě děti. V prvním případěušetří měsíčně 5 324 Kč.

  Počet dětí Daň po slevách Sociální pojištění Zdravotní pojištění Celkové roční odvody a daň Celkové měsíční odvody Rozdíl odvodů oproti paušální dani
  0 41 160 Kč 77 088 Kč 35 616 Kč 153 864 Kč 12 822 Kč 5 324 Kč
  1 25 956 Kč 77 088 Kč 35 616 Kč 138 660 Kč 11 555 Kč 4 057 Kč
  2 3 636 Kč 77 088 Kč 35 616 Kč 116 340 Kč 9 695 Kč 2 197 Kč

  Paušální daň se vyplatí zejména podnikatelům s nízkým výdajovým paušálem. V tomto případě s příjmem 800 tisíc korun ročně a 40% výdaji.

  Naopak drobní podnikatelé, kteří využívají 80% výdajový paušál na paušální dani spíše prodělají. Například drobnému podnikateli s ročními příjmy 400 tisíc korun se paušální daň nevyplatí s dětmi ani bez nich. Bezdětný podnikatel by s ní ročně odvedl o 8 136 korun více.

  Jestli se vám paušální daň vyplatí, zjistíte jednoduše s daňovou kalkulačkou Ministerstva financí na jejich stránkách.

  Paušální daň: opatření, které zmenšuje rozdíly v důchodech

  Stát vnímá paušální daň jako opatření, které zmenší rozdíly mezi odvody zaměstnanců a živnostníků. Většina OSVČ totiž odvádí jen minimální sociální pojistné. Díky konceptu paušální daně podnikatelé odvedou sice jen 100 Kč na daních, ale připlatí do důchodového systému, čímž si zvýší i důchody.

  Stát si od paušální daně slibuje posílení důchodového pilíře. Zachovává přitom dobrovolné přispívání vyšší částkou na penzijní připojištění.

  Jak se k paušální dani přihlásit

  K přihlášení do paušálního režimu slouží formulář Ministerstva financí, tzv. Oznámení o vstupu do paušálního režimu, který je k dispozici k vyplnění online v aplikaci, nebo ke stažení ve formátu PDF. Oznámení podáte pomocí datové schránky, případně poštou nebo osobně na finančním úřadě.

  Pokud máte jako OSVČ datovou schránku zřízenou ze zákona a máte ji zpřístupněnou, musíte se k paušální dani přihlásit přes ni.

  Čas na vstup do paušálního režimu máte každý rok od 1. do 10. ledna. Pokud s podnikáním teprve začínáte, dokument pošlete ještě před zahájením činnosti kdykoliv v průběhu roku.

  Pokud jste tedy začali s paušální daní od roku 2024, oznámení jsme museli odeslat nejpozději 10. ledna 2024. Pokud jste to do 10. ledna nestihli, můžete do režimu vstoupit až za rok. Jakmile se k paušální dani jednou přihlásíte, v příštích letech už o ni nežádáte. Paušální daň odvádíte, dokud splňujete podmínky.

  Se zasláním oznámení podnikatelé potvrzují splnění podmínek k zapsání do paušální daně a nic více již neřeší. Nastaví si jen trvalý příkaz s platbou paušální daně a zruší si platby záloh na sociálním a zdravotním pojištění v internetovém bankovnictví. Informaci o zrušení záloh si už řeší Finanční úřad se zdravotní pojišťovnou i správou sociálního zabezpečení sám.

  Kdy podnikatelům zaniká možnost platby daně paušálem

  Pokud živnostník během roku přesáhne limit příjmů z podnikání ve výši 2 milionů korun, skutečnost oznámí do 15 dnů finančnímu úřadu a od té chvíle opět platí zálohy a podává daňové přiznání. Dosažení limitu příjmů si hlídá sám díky vedení základní evidence příjmů.

  Pokud se podnikatel ocitne v dlouhodobé pracovní neschopnosti, doporučujeme přerušit živnost, se kterou zaniká i povinnost platby záloh k paušální dani. Zálohy pak neplatí od nadcházejícího měsíce.

  Video: Představení paušální daně


  Zdroje / reference:

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Money S3 v akci se slevou 50%
  Zjistit více
  Akce -50%
  platí pouze
  do 2.8.2024
  Money S3 -50%
  Zavřít reklamu
  Money S3 v akci se slevou 50%
  Akce platí pouze do 31.7.2023.