Podnikání / Zpravodajství/[Září 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Září 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Září 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
22. 11. 2021
Doba čtení3 minuty čtení
[Září 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Obsah

  Česká ekonomika roste, firmy investují do automatizace, a podnikatelé očekávají vyšší úrokové sazby. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

  1. ČNB zdvojnásobila úrokovou sazbu: nejvýraznější nárůst za 24 let

  České národní banka (ČNB) zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentních bodů na 1,50 procenta. Jedná se o nejrychlejší navýšení sazby od roku 1997. Důvodem je dle guvernéra Jiřího Rusnoka inflace, uvádí zpravodaje ČT24 či Businessinfo.

  Zdvojnásobení sazby komentuje pro ČT24 hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler jako jasný signál pro trh, že centrální banka šlape na brzdu a chce proti inflaci zakročit důrazně.

  Podnikatele nyní čekají vyšší úroky u firemních úvěrů, ale také nárůst cen energií, požadavky na vyšší mzdy či nedostatek materiálu, informuje Deník N.

  2. Ekonomika roste: napomohla rozvolňující opatření

  Ekonomika v Česku roste a oproti loňskému období stoupla o 8,1 %, průměrná mzda dosáhla 38 275 Kč, uvádí Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici se shodují, že růst podpořila rozvolňující se proticovidová opatření a že rostoucí tendence potrvá, uvádí ČT24.

  „K růstu české ekonomiky oproti první čtvrtině roku přispěla především domácí poptávka. Silně rostla spotřeba domácností a oživení se týkalo také investiční aktivity. Naopak zahraniční poptávka působila negativně. Zhoršení bilance zahraničního obchodu bylo spojeno s výrazným posílením dovozu,“ říká Marek Rojíček, předseda ČSÚ.

  3. Málo zaměstnanců? Firmy investují do automatizace a robotů

  Na trhu práce chybí desítky tisíc zaměstnanců a firmy stále častěji investují do automatizace, uvádí ČT24. Právě automatizace procesů pomocí nových technologií nahrazuje méně kvalifikované pracovníky, kterých je málo. 

  Výkonný ředitel firmy Rohlik.cz, Olin Novák, vidí budoucnost v automatizaci skladů – do té plánuje firma investovat zhruba deset miliard korun, uvedl pro ČT24.

  Hospodářské noviny informují, že roboti dobývají české firmy i vlivem pandemie. Mezinárodní robotické federace dokonce uvádí, že za poslední dekádu je Česko 15. zemí s nejvyšším nárůstem počtu robotů na světě. Zatímco dříve do robotizace investovaly velké firmy z automobilového či zpracovatelského průmyslu, nyní roste zájem také u menších společností.

  4. Česko má nejnižší nezaměstnanost v celé EU

  Podíl nezaměstnaných osob v Česku je 3,6 %, uvádí úřad práce ČR. Zatímco uchazeči o práci snadno hledají zaměstnání, zaměstnavatelé hůře shání kvalitní pracovníky.

  V porovnání s ostatními zeměmi EU má Česko dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost, a to 2,8 %, uvádí Eurostat. Zatímco Eurostat vychází z výběrového šetření, úřad práce z počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání – procentuální údaje se proto liší.

  Ačkoliv nezaměstnanost v Česku není vážným tématem, probíhající automatizace by podle studií mohla v nadcházejících letech nahradit velkou část zaměstnanců, uvádí Deník N. ČT24 informuje, že pracovní pozice čekají změny a podle personalistů bude v budoucnu řešení častější rekvalifikace zaměstnanců.

  5. Paušální daň bude v roce 2022 téměř 6 000 Kč

  Paušální daň se příští rok zvýší o více než 500 Kč, informuje Ministerstvo financí. Podnikatelé budou oproti nynějším 5 469 Kč platit od roku 2022 5 994 Kč měsíčně

  Částka zahrnuje minimální zdravotní pojištění ve výši 2 672 Kč, o 15 % navýšené sociální pojištění ve výši 3 267 Kč a daň z příjmů ve výši 100 Kč. Zda-li se vám paušální daň vyplatí, si spočítejte na kalkulačce Ministerstva financí.

  OSVČ, které chtějí do paušálního režimu nově vstoupit, musí podat oznámení na finanční úřad do 10. ledna 2022. Detaily o přihlášení k paušální dani přináší server Podnikatel.cz.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.
  Vyzkoušet zdarma
  Zavřít reklamu
  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.