Podnikání / Zpravodajství/[Květen 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Květen 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Květen 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
02. 06. 2021
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2
[Květen 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Obsah

  Za červen již podnikatelé nemohou žádat o kompenzační bonus, růst e-commerce strmě pokračuje a ČNB se připravuje na zásah proti inflaci. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

  1. Vláda zrychlila rozvolňování opatření proti koronaviru

  Od 31. května mohou v Česku otevřít vnitřní prostory restaurací, bary, herny, sauny nebo wellness. Organizovaných akcí se může účastnit až 75 lidí uvnitř (s respirátorem a potvrzením o bezinfekčnosti) a 150 lidí venku. Na kongresy a vzdělávací akce může přijít až 250 lidí. Podrobný přehled opatření uvádí server Podnikatel.cz.

  Podle Aktuálně.cz Ministerstvo zdravotnictví zrychlilo rozvolňování poté, co Nejvyšší správní soud konstatoval opakovanou nezákonnost vybraných opatření. Velká řada vládních omezení ale stále zůstává platná.

  2. Stát již za červen nebude vyplácet kompenzační bonus

  Vzhledem k rozvolňujícím se opatřením vláda nevypsala další bonusové období, které by kryl kompenzační bonus. Podle iDnes.cz o něj již podnikatelé a společníci malých firem nemohou za červen požádat. Až do 1. července však mohou žádat o kompenzační bonus za období od 1. do 30. dubna a do 2. srpna za období od 1. do 31. května.

  Podle serveru Novinky se od června mění také pravidla programu Antivirus. Firmy v něm budou moci získat pouze náhrady pro zaměstnance v karanténě. Lidé ve firmách tak budou mít i nadále nárok na náhradu 80 % mzdy až do výše 39 000 Kč. Podle ministryně práce a sociálních věcí program Antivirus zůstane v záloze do konce roku.

  3. Růst e-commerce pokračuje, dobírka znovu nabývá na popularitě

  Česko je dlouhodobě e-shopovou velmocí a pandemická krize růst e-commerce ještě urychlila. Forbes uvádí, že podle odhadů bude letošní obrat českých e-shopů 18 % – tedy necelých 200 miliard korun. Varuje však před nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil, který může další rozmach utlumit – zejména manažerů se zkušenostmi v e-commerce.

  Podnikatel.cz přinesl data z E-Business Fóra 2021, podle kterých růst e-commerce loni a letos přesně kopíroval pandemické vlny. V listopadu 2020 a v březnu 2021 vzrostl e-commerce meziročně skoro dvojnásobně. Loni v první jarní vlně se také lidé odklonili od tradiční české platební metody – dobírky – a nejčastější platili kartou online. Postupně se ale k dobírce vraceli a od října 2020 se opět stala dominantní platbou.

  4. Inflace v Česku zrychluje, ČNB je připravena zakročit

  Průměrná meziroční inflace v Evropské unii v dubnu zrychlila na 2 % z březnových 1,7  %. Jak uvádí server Novinky.cz, inflace v Česku je aktuálně čtvrtá nejvyšší v celé EU a činí 3,1 %. Podle analytika ČSOB překonala inflace v Česku prognózu centrální banky a vrátila se nad horní hranici tolerančního pásma ČNB.

  Česká národní banka již plánuje zásah. Viceguvernér Marek Mora řekl Seznam zprávám, že ČNB počká, až bude Česko proočkované a poté peníze zdraží. Do zvyšování úrokových sazeb tlačí bankéře rostoucí ceny prakticky všeho. Podle Mory však zdražování za pár měsíců skončí.

  5. V Česku přibývá nejvíce firem za poslední roky

  Po pandemickém útlumu v Česku opět hojně vznikají nové firmy. iDnes.cz uvádí, že od ledna do dubna podnikatelé založili 10 744 nových firem, což je o 17 % více než za stejné období loni a o 2,5 % více než za rok 2019. Aktuálně je v Česku 524 716 firem, z toho 26 839 akciových společností a 497 877 společností s ručením omezeným.

  Podle čísel na webu Podnikatel.cz vzniklo nejvíce firem v odvětví nakládání s nemovitostmi (484), obchodu (266) a ve zpracovatelském průmyslu (237).

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.
  Vyzkoušet zdarma
  Zavřít reklamu
  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.