Od tvůrců úspěšného účetního programu

Podnikání / Zpravodajství/[Červenec 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Červenec 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Červenec 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
[Červenec 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Sazba hypoték dosáhla hodnoty 2,13 %, v pololetí stát vybral na daních o 20 miliard korun více než loni, Češi založili o 17 % více firem a na trhu chybí obvyklá nabídka brigád. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

Obsah

  Sazba hypoték dosáhla hodnoty 2,13 %

  Seznam zprávy informovaly, že průměrná úroková sazba hypoték, které banky poskytly v červnu, dosáhla 2,13 %. Nyní banky nabízejí sazby ještě vyšší. I přesto si Češi do června napůjčovali skoro jako za celý předchozí rok. V prvním pololetí tak banky sjednaly hypotéky za rekordních 224 miliard korun.

  Podle Jiřího Sýkory, hypotečního analytika společnosti Fincentrum & Swiss Life Select, na průměrnou hodnotu dosáhli ti, kteří podali žádosti o hypotéku během dubna, května a začátkem června a nejpozději do konce června ji stihli i podepsat.

  Portál Novinky.cz také doplňuje, že růst úrokové sazby způsobil i enormní zájem o refinancování hypotečních úvěrů. Řada lidí dokonce hledá lepší nabídky ve snaze si včas zlevnit hypotéku a měsíční splátky.

  V pololetí vzniklo v Česku skoro 16 tisíc firem, což je o 17 % více než loni

  Novinky.cz uvedly, že za první pololetí v Česku přibylo 15 924 obchodních společností. Což je za stejné období o 17 % více než loni. Firem zároveň zaniklo 7 338. Během prvního pololetí se tedy jejich počet zvýšil o 8 586, v roce 2020 jen o 5 487 a v roce 2019 o 7291.

  Z analýzy dat společnosti CRIF také vyplývá, že vznik nových firem se nejméně týkal ubytovacích a stravovacích služeb, a to až o pětinu méně než minulý rok. O 14 % méně také vzniklo společností v informačních a komunikačních činnostech. Nejvíce se naopak dařilo zpracovatelskému průmyslu a odvětví nakládání s nemovitostmi.

  Pro server Forbes stav okomentovala analytička CRIF Věra Kameníčková: „Zatímco hotely a restaurace v uplynulém roce fungovaly po většinu času v omezeném režimu nebo vůbec, obchodu s nemovitostmi se naopak dařilo, což je vidět i na výrazném růstu jejich cen. Ze zvýšeného zájmu o nemovitosti potom těžily právě společnosti, které se zabývají jejich správou, prodejem či pronájmem.“

  Stát vybral na daních o 4 % více než loni

  Podle serveru České noviny letos dorazilo na daních do státní pokladny (bez pojistného na sociální zabezpečení) o 4 % více než loni. Příjmy státu se tak zvýšily o 20 miliard korun na 476,8 miliardy korun. Daň z přidané hodnoty přitom dělala 205 miliard korun (meziroční nárůst o 17,1 %) a daň z příjmu právnických osob 111,5 miliardy korun.

  Z dat zveřejněných Ministerstvem financí dále vyplývá, že v případě daně z příjmu fyzických osob stát v pololetí vybral 71,1 miliardy korun, tedy o 22,3 miliardy korun méně než loni. Ministerstvo pokles odůvodnilo daňovými změnami, zejména snížením základu daně ze superhrubé na hrubou mzdu. Méně stát vybral i ze spotřebních daní.

  Server iRozhlas.cz dále doplnil, že schodek státního rozpočtu ke konci června stoupl na 265,1 miliardy korun z květnových 255 miliard korun a že šlo o nejhorší červnový výsledek od vzniku Česka.

  Maloobchodní tržby stouply v květnu o 5,8 %, pomohlo rozvolnění restrikcí

  České noviny uvedly, že maloobchodní tržby v květnu meziročně stouply o 5,8 %. Podle Českého statistického úřadu výsledky tržeb kladně ovlivnilo rozvolnění protiepidemických opatření, díky kterým mohly všechny obchody v polovině května po více než čtyřech měsících otevřít.

  Podle portálu Měšec.cz zákazníci doháněli nákupy, které nemohli nebo nechtěli dělat na internetu. Ale zároveň dál nakupovali i online. Internetovým obchodům narostly tržby ve srovnání s dubnem sice jen o 1 %, v meziročním srovnání si ale obchodníci připsali na tržbách navíc nejméně 14 %.

  Brigád je letos méně. Největší nabídka pozic je ve výrobě

  Letošní léto nenabízí tolik příležitostí k přivýdělku jako předchozí roky. Aktuálně.cz uvádí, že brigád ubylo hlavně v cestovním ruchu na místech často navštěvovaných cizinci. Pracovních míst nepřibývá ani v zákaznické podpoře, bankovnictví nebo administrativě. Zájemci naopak nejpravděpodobněji seženou přivýdělek ve výrobě, skladech a v maloobchodu.

  Podle čísel na webu Kurzy.cz na místech pro brigádníky nerostou mzdy. Pohybují se v podobných částkách jako loni, tedy v rozmezí 100 a 140 korun na hodinu. V maloobchodu se pak podle dat z portálu Platy.cz dá brigádně při plném úvazku měsíčně vydělat 22 000 korun, v administrativě 25 000 korun a ve výrobě i přes 28 000 korun. Lepší výdělky nabízejí hlavně výrobní firmy, které mají přes léto dostatek nových zakázek.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  blank Ano
  blank Ne
  blank

  Sledujte podobné články na naší

  Facebookové stránce

  Komunita samostatných účetních

  Přidejte se zdarma

  Přidejte se
  do největší komunity samostatných účetních

  blankVýhody
  blank