Podnikání / Zpravodajství/[Červenec 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Červenec 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Červenec 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
09. 08. 2021
Doba čtení4 minuty čtení
Líbilo se1
[Červenec 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Obsah

  Sazba hypoték dosáhla hodnoty 2,13 %, v pololetí stát vybral na daních o 20 miliard korun více než loni, Češi založili o 17 % více firem a na trhu chybí obvyklá nabídka brigád. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

  Sazba hypoték dosáhla hodnoty 2,13 %

  Seznam zprávy informovaly, že průměrná úroková sazba hypoték, které banky poskytly v červnu, dosáhla 2,13 %. Nyní banky nabízejí sazby ještě vyšší. I přesto si Češi do června napůjčovali skoro jako za celý předchozí rok. V prvním pololetí tak banky sjednaly hypotéky za rekordních 224 miliard korun.

  Podle Jiřího Sýkory, hypotečního analytika společnosti Fincentrum & Swiss Life Select, na průměrnou hodnotu dosáhli ti, kteří podali žádosti o hypotéku během dubna, května a začátkem června a nejpozději do konce června ji stihli i podepsat.

  Portál Novinky.cz také doplňuje, že růst úrokové sazby způsobil i enormní zájem o refinancování hypotečních úvěrů. Řada lidí dokonce hledá lepší nabídky ve snaze si včas zlevnit hypotéku a měsíční splátky.

  V pololetí vzniklo v Česku skoro 16 tisíc firem, což je o 17 % více než loni

  Novinky.cz uvedly, že za první pololetí v Česku přibylo 15 924 obchodních společností. Což je za stejné období o 17 % více než loni. Firem zároveň zaniklo 7 338. Během prvního pololetí se tedy jejich počet zvýšil o 8 586, v roce 2020 jen o 5 487 a v roce 2019 o 7291.

  Z analýzy dat společnosti CRIF také vyplývá, že vznik nových firem se nejméně týkal ubytovacích a stravovacích služeb, a to až o pětinu méně než minulý rok. O 14 % méně také vzniklo společností v informačních a komunikačních činnostech. Nejvíce se naopak dařilo zpracovatelskému průmyslu a odvětví nakládání s nemovitostmi.

  Pro server Forbes stav okomentovala analytička CRIF Věra Kameníčková: „Zatímco hotely a restaurace v uplynulém roce fungovaly po většinu času v omezeném režimu nebo vůbec, obchodu s nemovitostmi se naopak dařilo, což je vidět i na výrazném růstu jejich cen. Ze zvýšeného zájmu o nemovitosti potom těžily právě společnosti, které se zabývají jejich správou, prodejem či pronájmem.“

  Stát vybral na daních o 4 % více než loni

  Podle serveru České noviny letos dorazilo na daních do státní pokladny (bez pojistného na sociální zabezpečení) o 4 % více než loni. Příjmy státu se tak zvýšily o 20 miliard korun na 476,8 miliardy korun. Daň z přidané hodnoty přitom dělala 205 miliard korun (meziroční nárůst o 17,1 %) a daň z příjmu právnických osob 111,5 miliardy korun.

  Z dat zveřejněných Ministerstvem financí dále vyplývá, že v případě daně z příjmu fyzických osob stát v pololetí vybral 71,1 miliardy korun, tedy o 22,3 miliardy korun méně než loni. Ministerstvo pokles odůvodnilo daňovými změnami, zejména snížením základu daně ze superhrubé na hrubou mzdu. Méně stát vybral i ze spotřebních daní.

  Server iRozhlas.cz dále doplnil, že schodek státního rozpočtu ke konci června stoupl na 265,1 miliardy korun z květnových 255 miliard korun a že šlo o nejhorší červnový výsledek od vzniku Česka.

  Maloobchodní tržby stouply v květnu o 5,8 %, pomohlo rozvolnění restrikcí

  České noviny uvedly, že maloobchodní tržby v květnu meziročně stouply o 5,8 %. Podle Českého statistického úřadu výsledky tržeb kladně ovlivnilo rozvolnění protiepidemických opatření, díky kterým mohly všechny obchody v polovině května po více než čtyřech měsících otevřít.

  Podle portálu Měšec.cz zákazníci doháněli nákupy, které nemohli nebo nechtěli dělat na internetu. Ale zároveň dál nakupovali i online. Internetovým obchodům narostly tržby ve srovnání s dubnem sice jen o 1 %, v meziročním srovnání si ale obchodníci připsali na tržbách navíc nejméně 14 %.

  Brigád je letos méně. Největší nabídka pozic je ve výrobě

  Letošní léto nenabízí tolik příležitostí k přivýdělku jako předchozí roky. Aktuálně.cz uvádí, že brigád ubylo hlavně v cestovním ruchu na místech často navštěvovaných cizinci. Pracovních míst nepřibývá ani v zákaznické podpoře, bankovnictví nebo administrativě. Zájemci naopak nejpravděpodobněji seženou přivýdělek ve výrobě, skladech a v maloobchodu.

  Podle čísel na webu Kurzy.cz na místech pro brigádníky nerostou mzdy. Pohybují se v podobných částkách jako loni, tedy v rozmezí 100 a 140 korun na hodinu. V maloobchodu se pak podle dat z portálu Platy.cz dá brigádně při plném úvazku měsíčně vydělat 22 000 korun, v administrativě 25 000 korun a ve výrobě i přes 28 000 korun. Lepší výdělky nabízejí hlavně výrobní firmy, které mají přes léto dostatek nových zakázek.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.
  Vyzkoušet zdarma
  Zavřít reklamu
  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.