Od tvůrců úspěšného účetního programu

Podnikání / Zpravodajství/[Červen 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Červen 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Červen 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
[Červen 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

I přes rozvolnění opatření HDP za první čtvrtletí klesl, ČNB zasáhla proti inflaci zvýšením úrokové sazby a jihomoravští podnikatelé zasažení tornádem mohou žádat o první dotace. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

Obsah

  1. ČNB zvýšila úrokové sazby, bojí se vyšší inflace

  Po zasedání České národní banky rozhodli bankéři o zvýšení úrokové sazby o 0,25 bodu na 0,5 %. Podle serveru Seznam zprávy takto zasáhli proti dalšímu růstu inflace, za který může navyšování cen jídla, benzínu i energií až o 2,9 %. Podle ekonomů ale tento krok inflaci zcela nezabrání. 

  „Nečekáme, že by změna úrokové sazby měla zásadní dopady na vývoj ekonomiky a firem, protože klíčové jsou i další vlivy jako například celková zdravotní a ekonomická situace a očekávání u nás a v zahraničí. Řada firem ale aktuálně čelí nemalému nárůstu cen surovin a dalších vstupů. Zvýšení úrokové sazby by jim v tomto cenově–nákladovém šoku ještě navíc zvýšilo náklady externího financování,“ hodnotí stav Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

  Novinky.cz zároveň dodávají, že v dubnu byla meziroční inflace na 3,1 % a v květnu opět spadla pod 3 %. K dalšímu růstu úrokových sazeb by mohla banka podle analytiků přistoupit letos ještě dvakrát.

  2. Ekonomika klesla v prvním čtvrtletí o 2,4 %

  Aktuálně.cz uvedlo podle posledních dat z Českého statistického úřadu, že česká ekonomika klesla o 2,4 %. Úřad původně uváděl pokles hrubého domácího produktu o 2,1 %. I přes zhoršení je pokles nejmírnější za poslední čtyři čtvrtletí, ale výraznější než v prvním čtvrtletí loni. 

  Statistici také zveřejnili údaje o finanční situaci domácností. Ty si polepšily meziročně na příjmech o 3,5 %. Spotřební výdaje jim zároveň klesly z důvodu uzavření části ekonomiky o 3,4 %. Oproti předchozímu čtvrtletí ale příjmy klesly o 2,9 %, což statistici zaznamenali naposledy v roce 2013.

  Pro portál iDnes.cz komentoval data ČSÚ také ekonom Komerční banky Martin Gürtler. Druhé čtvrtletí podle něj přinese výraznější oživení ekonomiky díky rychlému uvolnění protiepidemických opatření. Už v červnu se hospodářství dostalo do stavu bez omezení, a proto očekává, že naroste zejména spotřeba domácností.

  3. V květnu klesla nezaměstnanost o 0,2 %

  Z údajů Úřadu práce ČR vyplývá, že podíl nezaměstnaných v Česku činil v květnu 3,9 %. Server Novinky.cz zároveň doplňuje, že je to o 0,3 % více než před rokem, ale o 0,2 % méně než o měsíc dříve.

  České noviny ke stavu nezaměstnanosti doplňují, že počet uchazečů o práci v evidenci úřadu klesl v květnu oproti dubnu o zhruba 12 100 na 285 822. Volných míst naopak přibylo o 3 200 na 346 604. Což je o oproti loňskému květnu zhruba o 15 600 více. Naopak nezaměstnaných meziročně skoro 19 700 přibylo. 

  Podle generálního ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona se čísla nezaměstnaných i pracovních míst budou stále zlepšovat. Lidé prý nastoupí do sezonních prací a například v gastronomii a hotelnictví počítá s postupným rozvolňováním opatření a s nárůstem počtu volných pracovních míst.

  4. Lidé se bojí o úspory, může za to zdražování a daně

  Z průzkumu společnosti Home Credit, který analytici sestavili pro Seznam zprávy, vyplývá, že mají lidé v bankách naspořeno nejvíc v historii. Podle údajů České národní banky mají Češi na svých účtech o 400 miliard korun více než na konci loňského února, tedy před pandemií. 

  Lidé v průzkumu nejčastěji uváděli zvýšení úspor do 10 tisíc korun (30 % respondentů), skoro pětina respondentů (18 %) pak ušetřila více než 100 tisíc. Nejvíce navyšovali úspory vysokoškolsky vzdělaní muži, naopak lidem v domácnostech s příjmem do 25 tisíc korun rostly úspory nejméně.

  Analytici dále uvádějí, že úspory narostly až 31 % tuzemských domácností. Dospěly k tomu díky zavřeným obchodům a službám, přiškrceným výdajům, ale také zvýšením osobního příjmu nebo platu partnera. Naopak 28 % českých domácností zaznamenalo podle průzkumu snížení úspor. Na úspory přitom sáhly nejvíce ženy, a to až 24 % oslovených.

  I přes to, že Češi šetřili v roce 2020 více než v předchozích letech, necelá třetina lidí sáhla do svých úspor a více než 3 % přistoupilo k půjčce.

  5. Podnikatelé z oblastí postižených tornádem mohou využít daňových úlev a dotací

  Podle serveru Podnikatel.cz se ministryně financí Alena Schillerová rozhodla finančně ulevit lidem v oblastech postižených tornádem. Podnikatelé ze zasažených oblastí proto mají možnost zažádat o snížení všech záloh, a to i zpětně k těm, které byly splatné k 15. červnu. 

  Z vyjádření ministerstva vyplývá, že pro žádost stačí, když podnikatelé na svém místně příslušném finančním úřadě podají formulář k tzv. generálnímu pardonu, který najdou na webu Finanční správy.

  Ministerstvo pomůže i plátcům DPH. Automaticky jim odloží platby a podání přiznání k DPH, které bylo splatné 25. 6. 2021. A to formou prominutí sankcí z pozdního podání a pozdní platby. Postižení, které živelná pohroma zasáhla a pochází z ostatních regionů, mohou žádat individuálně.

  Server Forbes.cz také doplňuje, že už v prvním červencovém týdnu budou podnikatelům z postižených oblastí k dispozici peníze ze státního rozpočtu. V rámci programu Pomoc po tornádu totiž vláda schválila: 

  • finanční dotaci až 1 milion korun na obnovu či nákup nového majetku, nahrazujícího ten zničený,
  • 50 tisíc korun na úklid po katastrofě
  • a zařídila bezúročnou půjčku od 500 tisíc až do 45 milionů korun u Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB).

  Pojištění podnikatelé tak dosáhnou na 80 % až 100 % výdajů, které potřebují na obnovu provozu. V praxi dotace vyplní rozdíl mezi pojistným plněním a cenou nového majetku. Podnikatelé bez pojištění na živelní pohromu získají nárok až na 80 % ceny nově pořizovaného majetku.

  O dotace mohou podnikatelé žádat přímo na místě u týmu složeného ze zástupců CzechInvestu, Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) a Hospodářské komory ČR. Bezúročnou půjčku si pak zařídí na pobočce Českomoravské záruční a rozvojové banky v Brně.

  Příjem žádostí o zapojení do programu potrvá do 30. září 2021.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  blank Ano
  blank Ne
  blank

  Sledujte podobné články na naší

  Facebookové stránce

  Komunita samostatných účetních

  Přidejte se zdarma

  Přidejte se
  do největší komunity samostatných účetních

  blankVýhody
  blank