Podnikání / Zpravodajství/[Červen 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Červen 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Červen 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
07. 07. 2021
Doba čtení5 minut čtení
Líbilo se2
[Červen 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Obsah

    I přes rozvolnění opatření HDP za první čtvrtletí klesl, ČNB zasáhla proti inflaci zvýšením úrokové sazby a jihomoravští podnikatelé zasažení tornádem mohou žádat o první dotace. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

    1. ČNB zvýšila úrokové sazby, bojí se vyšší inflace

    Po zasedání České národní banky rozhodli bankéři o zvýšení úrokové sazby o 0,25 bodu na 0,5 %. Podle serveru Seznam zprávy takto zasáhli proti dalšímu růstu inflace, za který může navyšování cen jídla, benzínu i energií až o 2,9 %. Podle ekonomů ale tento krok inflaci zcela nezabrání. 

    „Nečekáme, že by změna úrokové sazby měla zásadní dopady na vývoj ekonomiky a firem, protože klíčové jsou i další vlivy jako například celková zdravotní a ekonomická situace a očekávání u nás a v zahraničí. Řada firem ale aktuálně čelí nemalému nárůstu cen surovin a dalších vstupů. Zvýšení úrokové sazby by jim v tomto cenově–nákladovém šoku ještě navíc zvýšilo náklady externího financování,“ hodnotí stav Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

    Novinky.cz zároveň dodávají, že v dubnu byla meziroční inflace na 3,1 % a v květnu opět spadla pod 3 %. K dalšímu růstu úrokových sazeb by mohla banka podle analytiků přistoupit letos ještě dvakrát.

    2. Ekonomika klesla v prvním čtvrtletí o 2,4 %

    Aktuálně.cz uvedlo podle posledních dat z Českého statistického úřadu, že česká ekonomika klesla o 2,4 %. Úřad původně uváděl pokles hrubého domácího produktu o 2,1 %. I přes zhoršení je pokles nejmírnější za poslední čtyři čtvrtletí, ale výraznější než v prvním čtvrtletí loni. 

    Statistici také zveřejnili údaje o finanční situaci domácností. Ty si polepšily meziročně na příjmech o 3,5 %. Spotřební výdaje jim zároveň klesly z důvodu uzavření části ekonomiky o 3,4 %. Oproti předchozímu čtvrtletí ale příjmy klesly o 2,9 %, což statistici zaznamenali naposledy v roce 2013.

    Pro portál iDnes.cz komentoval data ČSÚ také ekonom Komerční banky Martin Gürtler. Druhé čtvrtletí podle něj přinese výraznější oživení ekonomiky díky rychlému uvolnění protiepidemických opatření. Už v červnu se hospodářství dostalo do stavu bez omezení, a proto očekává, že naroste zejména spotřeba domácností.

    3. V květnu klesla nezaměstnanost o 0,2 %

    Z údajů Úřadu práce ČR vyplývá, že podíl nezaměstnaných v Česku činil v květnu 3,9 %. Server Novinky.cz zároveň doplňuje, že je to o 0,3 % více než před rokem, ale o 0,2 % méně než o měsíc dříve.

    České noviny ke stavu nezaměstnanosti doplňují, že počet uchazečů o práci v evidenci úřadu klesl v květnu oproti dubnu o zhruba 12 100 na 285 822. Volných míst naopak přibylo o 3 200 na 346 604. Což je o oproti loňskému květnu zhruba o 15 600 více. Naopak nezaměstnaných meziročně skoro 19 700 přibylo. 

    Podle generálního ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona se čísla nezaměstnaných i pracovních míst budou stále zlepšovat. Lidé prý nastoupí do sezonních prací a například v gastronomii a hotelnictví počítá s postupným rozvolňováním opatření a s nárůstem počtu volných pracovních míst.

    4. Lidé se bojí o úspory, může za to zdražování a daně

    Z průzkumu společnosti Home Credit, který analytici sestavili pro Seznam zprávy, vyplývá, že mají lidé v bankách naspořeno nejvíc v historii. Podle údajů České národní banky mají Češi na svých účtech o 400 miliard korun více než na konci loňského února, tedy před pandemií. 

    Lidé v průzkumu nejčastěji uváděli zvýšení úspor do 10 tisíc korun (30 % respondentů), skoro pětina respondentů (18 %) pak ušetřila více než 100 tisíc. Nejvíce navyšovali úspory vysokoškolsky vzdělaní muži, naopak lidem v domácnostech s příjmem do 25 tisíc korun rostly úspory nejméně.

    Analytici dále uvádějí, že úspory narostly až 31 % tuzemských domácností. Dospěly k tomu díky zavřeným obchodům a službám, přiškrceným výdajům, ale také zvýšením osobního příjmu nebo platu partnera. Naopak 28 % českých domácností zaznamenalo podle průzkumu snížení úspor. Na úspory přitom sáhly nejvíce ženy, a to až 24 % oslovených.

    I přes to, že Češi šetřili v roce 2020 více než v předchozích letech, necelá třetina lidí sáhla do svých úspor a více než 3 % přistoupilo k půjčce.

    5. Podnikatelé z oblastí postižených tornádem mohou využít daňových úlev a dotací

    Podle serveru Podnikatel.cz se ministryně financí Alena Schillerová rozhodla finančně ulevit lidem v oblastech postižených tornádem. Podnikatelé ze zasažených oblastí proto mají možnost zažádat o snížení všech záloh, a to i zpětně k těm, které byly splatné k 15. červnu. 

    Z vyjádření ministerstva vyplývá, že pro žádost stačí, když podnikatelé na svém místně příslušném finančním úřadě podají formulář k tzv. generálnímu pardonu, který najdou na webu Finanční správy.

    Ministerstvo pomůže i plátcům DPH. Automaticky jim odloží platby a podání přiznání k DPH, které bylo splatné 25. 6. 2021. A to formou prominutí sankcí z pozdního podání a pozdní platby. Postižení, které živelná pohroma zasáhla a pochází z ostatních regionů, mohou žádat individuálně.

    Server Forbes.cz také doplňuje, že už v prvním červencovém týdnu budou podnikatelům z postižených oblastí k dispozici peníze ze státního rozpočtu. V rámci programu Pomoc po tornádu totiž vláda schválila: 

    • finanční dotaci až 1 milion korun na obnovu či nákup nového majetku, nahrazujícího ten zničený,
    • 50 tisíc korun na úklid po katastrofě
    • a zařídila bezúročnou půjčku od 500 tisíc až do 45 milionů korun u Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB).

    Pojištění podnikatelé tak dosáhnou na 80 % až 100 % výdajů, které potřebují na obnovu provozu. V praxi dotace vyplní rozdíl mezi pojistným plněním a cenou nového majetku. Podnikatelé bez pojištění na živelní pohromu získají nárok až na 80 % ceny nově pořizovaného majetku.

    O dotace mohou podnikatelé žádat přímo na místě u týmu složeného ze zástupců CzechInvestu, Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) a Hospodářské komory ČR. Bezúročnou půjčku si pak zařídí na pobočce Českomoravské záruční a rozvojové banky v Brně.

    Příjem žádostí o zapojení do programu potrvá do 30. září 2021.

    Byly informace v článku užitečné?

    Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

    Ano
    Ne
    Vyzkoušejte si účetní program Money S3

    Vyzkoušejte si účetní program
    Money S3

    Zdarma a se všemi funkcemi

    Propojte své účetnictví s podnikáním
    Přidejte se k 20 000 uživatelům.
    Vyzkoušet zdarma
    Zavřít reklamu
    Propojte své účetnictví s podnikáním
    Přidejte se k 20 000 uživatelům.