Podnikání/Zákonné úroky z prodlení: jaká je výše a jak se počítají?
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

Zákonné úroky z prodlení: jaká je výše a jak se počítají?

Zákonné úroky z prodlení: jaká je výše a jak se počítají?
Seyfor, a. s.
18. 03. 2022
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se17
Zákonné úroky z prodlení: jaká je výše a jak se počítají?

Obsah

  Jestliže dlužník nesplatí včas svůj dluh, je dle zákona povinen věřiteli uhradit také úroky z prodlení. Nejde o pokutu za opožděnou platbu, ale o náhradu ceny peněz – kompenzaci za to, že věřitel nedostal své peníze a nemůže s nimi disponovat. Výši úroku z prodlení stanovuje zákon, případně si jej můžete ve smlouvě upravit sami.

  Úroky z prodlení v občansko-právních a podnikatelských vztazích

  Výši úroku z prodlení určuje vládní nařízení a rovná se aktuální repo sazbě ČNB navýšenou o osm procentních bodů. Pozor však na to, že k aktualizaci výše úroků dochází vždy jednou za půl roku (a nikoliv při každé změně repo sazby), klíčovými dny pro určení aktuální výše úroku jsou proto vždy 1. ledna a 1. července.

  Pro příklad k 1. lednu 2022 byla repo sazba centrální banky 3,75 %, úrok z prodlení tedy činil dle zákona 11,75 % p. a. (ročně). A tato sazba pak platí minimálně do 1. července, než se případně znovu změní podle aktuální repo sazby.

  Úroky z prodlení jsou zákonné, automatické a není třeba je sjednávat ve smlouvě. Pokud se ale se svým věřitelem nebo dlužníkem domluvíte, můžete výši úroků ve smlouvě upravit.

  TIP: Nedaří se vám včas splácet vaše závazky v podobě úvěrů, bankovních a nebankovních půjček, hypoték nebo kreditních karet? Využijte možnosti konsolidace pro sloučení závazků.

  Dejte si pozor také na účtování úroků z prodlení. Jestliže je totiž pohledávka zároveň daňovým příjmem, nezapomínejte, že po uhrazení dluhu musíte kromě původní pohledávky zdanit také přijaté úroky z prodlení.

  TIP: úrok z prodlení spočítáte vzorečkem: celková dlužná částka × roční úroková sazba (aktuálně 0,1175) × počet dnů v prodlení / 365. Pokud se vám to však nechce počítat ručně, využijte například účetní program Money S3, který za vás úroky spočítá automaticky.

  Úroky z prodlení spočítáte ručně, případně vsaďte na účetní program.

  Úroky z prodlení při placení daní

  Jestliže jakožto firma nebo občan nezaplatíte včas daň (ať už daň z příjmů nebo například DPH), finanční úřad opět sáhne k účtování úroků z prodlení. Až do 31. prosince 2020 činila roční výše úroku aktuální repo sazba ČNB navýšená o 14 procentních bodů, na začátku roku 2021 nicméně došlo ke změně a sazba se nyní sjednotila, čili repo sazba + 8 procentních bodů. K aktualizaci opět dochází jednou za půl roku.

  Dobrou zprávou je, že finanční úřad je relativně benevolentní a úroky z prodlení nabíhají až od čtvrtého kalendářního dne po dni splatnosti. Pokud tedy máte splatnost daně v pondělí, úroky z prodlení se vám začínají počítat v pátek.

  Zajistěte si vždy aktuální podnikatelské a legislativní informace

  Zadejte váš e-mail a my vám budeme pravidelně zasílat řadu tipů z podnikatelského a legislativního prostředí. info

  Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

  Co když se sazba během prodlení změní

  K aktualizaci sazby úroku z prodlení dochází každý půlrok, může se tedy stát, že dluh a s tím související úroky z prodlení překlenou dvě nebo více období. Potom se dluh úročí vždy aktuální sazbou.

  Jestliže například vaše firma nezaplatila DPH splatné v druhém pololetí 2021, bude se vám do 31. prosince 2021 počítat roční úrok 8,50 % (k prvnímu červenci byla repo sazba ČNB půl procenta). Od ledna dalšího roku už se ale celková dlužná částka úročí sazbou 11,75 %.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.
  Vyzkoušet zdarma
  Zavřít reklamu
  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.