Podnikání / Zpravodajství/[Duben 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Duben 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Duben 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
28. 04. 2020
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2
[Duben 2020] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Program Antivirus pokračuje, OSVČ a firmy mohou odložit splátky úvěrů nebo hypoték a vláda začíná s postupným uvolňováním opatření v boji s koronavirem. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

1. Vláda prodloužila program Antivirus do konce května

Program Antivirus, který firmám pomáhá s udržením pracovních míst, prodloužila vláda do konce května. Jak uvádí server Podnikatel.cz, z programu stát vyplácí příspěvky na náhradu mezd pro zaměstnance, kteří kvůli pandemii nemohou pracovat.

Firmy zasažené omezeními proti šíření koronaviru mohou získat 80 % náhrady mzdy pro zaměstnance v karanténě nebo z uzavřeného provozu. Při výpadku pracovníků, surovin či snížení poptávky mohou dostat 60 % vyplacené částky. Web Echo24.cz cituje ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou, podle které nejde o poslední prodloužení programu.

2. Lidé si mohou odložit splátky úvěrů a hypoték

Firmy a OSVČ v tíživé situaci způsobené pandemií koronaviru nyní mohou požádat o odklad splátek úvěrů a hypoték. Jak uvádí na svém webu Ministerstvo financí, zákon nabyl účinnosti 17. dubna 2020. Zájem o odložení musí jednotlivci i firmy oznámit věřiteli do konce dubna.

Odložení splácení úvěru nebo hypotéky je možné u všech bank a nebankovních poskytovatelů, a to až o půl roku. Podle webu Hospodářských novin se možnost odkladu týká všechspotřebitelských a podnikatelských úvěrů sjednaných před 26. březnem 2020. Negativní ekonomický dopad pandemie nemusí lidé a firmy věřiteli ničím dokazovat.

3. Vláda zvýšila ošetřovné, nově ho využijí i dohodáři

Rodiče, kteří kvůli uzavření škol zůstali doma s dětmi, se dočkají vyššího ošetřovného. Zpětně od 1. dubna dosáhne ošetřovné 80 % denního vyměřovacího základu oproti současným 60 %. Uvádí to web iHNed.cz.

Novinkou je, že nyní získají na ošetřovné nárok také lidé, kteří pracují na dohody o provedení práce nebo na dohody o pracovní činnosti. To však jen za předpokladu, že z těchto dohod v minulost odváděli nemocenské pojištění. Web iRozhlas.cz doplňuje, že stát bude ošetřovné vyplácet nejdéle do začátku letních prázdnin.

4. Program Pětadvacítka pro OSVČ poběží až do 8. června

Poslanci schválili prodloužení programu Pětadvacítka pro OSVČ do 8. června. Přímou podporu bude stát nadále poskytovat formou kompenzačního bonusu ve výši 500 Kč denně, a to za prodloužené období od 1. května do 8. června. Nově tak OSVČ mohou zažádat o další podporu 19 500 Kč. Uvádí to web Seznam zprávy.

Web Podnikatel.cz doplňuje, že nově mají na dotaci nárok také pedagogičtí pracovníci, kteří zároveň podnikají. Jiní zaměstnanci, kteří jsou zároveň OSVČ, na podporu ani nadále nárok nemají.

5. Uvolňování nouzových opatření dostalo svůj harmonogram

Vláda v dubnu zveřejnila harmonogram uvolňování opatření proti šíření koronaviru Původní plán vláda později urychlila o 14 dní a již v dubnu došlo k otevření některých provozoven. Web iRozhlas.cz upozorňuje, že opatření se mohou měnit podle počtu nově nakažených.

Od 27. dubna otevřely například maloobchodní provozovny do 2 500 metrů čtverečních nebo autoškoly a posilovny. 11. května pak otevřou například i provozovny nad 2 500 metrů čtverečních nebo holičství a od 25. května restaurace, hotely, taxislužby nebo kulturní akce. Přesný harmonogram uvádí web ČT24.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.