Podnikání / Zpravodajství/[Říjen 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Říjen 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Říjen 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
09. 12. 2021
Doba čtení3 minuty čtení
[Říjen 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Ceny se v Česku zvyšují, podniká rekordní počet OSVČ, tlak na odpovědné podnikání roste a od 19. října platí vyšší náhrady za pohonné hmoty. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

1. Ceny míří do výšin: rostou ceny energie i spotřebního zboží

Českou společností prostupuje zdražování, informuje iRozhlas. Rostou ceny paliva a výrobci promítají zvýšené náklady do cen svých výrobků. Forbes konstatuje, že zdražování přichází v nejhorší možnou chvíli, kdy se podnikatelům začíná po pandemii dařit a zákazníci se vracejí. Česká vláda reaguje na několikanásobné zvýšení cen dočasným zrušením 21% DPH na energie pro měsíce listopad a prosinec, informuje Ministerstvo financí.

Zpravodajství iRozhlas uvádí, že Evropská unie plánuje řešit raději dlouhodobá řešení než přísné regulace trhu. Velká poptávka dle eurokomisařky pro energii Simpsonové reflektuje rychlé oživení po pandemické krizi a nedostatečné rezervy plynu.

2. V Česku podniká rekordní počet OSVČ

Na konci září podnikalo v Česku 1 080 394 osob. Server Podnikatel.cz informuje, že meziročně přibylo o 21 000 podnikatelů.

Trend přibývajících OSVČ trvá už od roku 2013. Dříve přibývaly OSVČ na vedlejší činnost, nyní zejména na hlavní. Nejvíce podnikatelů eviduje Česká správa sociálního zabezpečení v Praze (194 298 osob), ve Středočeském kraji (152 157 osob) a v Jihomoravském kraji (120 292 osob).

3. Tlak na odpovědné podnikání v Česku roste

Týdeník Ekonom informuje, že důraz na ekologii a společenskou odpovědnost firem je v českém byznysu horkým tématem. Ekologii zohledňují ve svém rozhodování i ¾ českých bank a tlačí ji tím kupředu, uvádí Ekonom.

Firmy mohou čerpat podporu i z nového Národního plánu obnovy, který financuje Evropská Unie. České společnosti do roku 2026 podpoří 84 miliardami korun. Finance by měly zamířit na snížení energetické spotřeby, přechod na udržitelné zdroje nebo ekologický způsob dopravy.

4. Příjmy Čechů rostou a je to vidět

Uvolnění pandemických restrikcí vedlo k vyšším investicím, které společnosti začátkem roku spíše tlumily, uvádí Český statistický úřad (ČSÚ). Návrat ekonomiky k normálu se promítl i do růstu mzdových nákladů – meziročně byly v 2. čtvrtletí vyšší o 42,2 mld. korun. K oživení ekonomiky přispěly i příjmy vládních institucí, především daně a sociální příspěvky.

Vyšší příjmy lidí se promítají do výrazného růstu spotřeby, Češi ale nezapomínají spořit. „Znovuotevření obchodů a služeb samozřejmě vedlo k silnému nárůstu spotřeby. Domácnosti ale nezapomněly ani na investice, které byly meziročně vyšší o 14 miliard korun. Na velmi vysoké úrovni se dál držela i jejich míra úspor,“ uvádí Karolína Zábojníková, analytička ČSÚ.

5. Cestovní náhrady za benzín se zvyšují už od 19. října

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) reaguje na zvýšené ceny za pohonné hmoty, informují portály Podnikatel.cz nebo Měšec. Od začátku roku 2021 se zvýšila cena pohonných hmot, konkrétně benzínu o 20 %. MPSV vydává novou vyhlášku, která platí už od 19. října, nikoliv od nového roku.

Zaměstnavatelé musí nově svým zaměstnancům proplácet vyšší náhrady za pohonné hmoty. Vyhláška navyšuje průměrnou cenu z původních 27,80 Kč na 33,80 Kč na litr. Nezapomíná ani na elektromobily, u kterých stanovuje průměrnou cenu 5 Kč za 1 kWh elektřiny, informuje Měšec.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.