Podnikání / Zpravodajství/[Květen 2024] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50% končí za:
dnů
hod.
min.
Akce -50 %

[Květen 2024] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Květen 2024] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
19. 06. 2024
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se2
[Květen 2024] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Obsah

  Spustil se příjem žádostí o dotace na úspory energií, firmy tak mohou žádat o peníze třeba na instalace solárních panelů. Už teď si také mohou vyzkoušet elektronické hlášení o nástupu zahraničních zaměstnanců, které bude povinné od 1. července. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

  Podniky dostanou dotace na úspory energií

  Firmy v Česku už mohou žádat o dotace na úspory energií. Cílem je snížení spotřeby energie v ČR. „Pro konkurenceschopnost českých podniků je klíčové, aby zaváděly energeticky úsporná opatření,“ dodal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

  Jak píše server Forbes, stát mezi firmy rozdělí pět miliard korun a podpoří tak například projekty snižující energetickou náročnost budov nebo instalace solárních panelů a úsporných technologií třeba pro vytápění nebo využívání dešťové vody. Žádosti o dotace přijímá a vyřizuje Agentura pro podnikání a inovace.

  Změny v oznamování nástupu zahraničních zaměstnanců

  Pokud zaměstnáte pracovníka ze zahraničí, musíte to oznámit Úřadu práce (ÚP). Od 1. července to bude možné pouze elektronicky, a to buď vyplněním formuláře na webu, zasláním souboru ve formátu XML do datové schránky ÚP nebo propojením vlastního informačního systému s rozhraním Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).

  Změna souvisí se snahou o digitalizaci a automatizované zpracování a výměnu dat, jak píše server Podnikatel.cz. Hlášení tímto novým způsobem je možné podávat už nyní, aby si ho podnikatelé do července vyzkoušeli – vše je popsané na webu MPSV.

  Vyšší inflace snižuje důvěru podnikatelů v českou ekonomiku

  Navzdory dobrým prognózám inflace v dubnu opět stoupala, meziměsíčně vzrostla o 2,9 procenta. „Inflace na těchto úrovních vydrží ještě v květnu a červnu. Během léta by ale měla být nižší,“ řekl serveru iROZHLAS.cz hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. „Je to tedy spojené s o něco vyššími inflačními očekáváními, než jsou ta dvě procenta, která by se centrální bance líbila. Ale nevracíme se do žádných dvouciferných hodnot,“ dodal.

  Podle BusinessINFO.cz nicméně roste skepse spotřebitelů, kteří na počátku roku věřili, že těžké období končí. Nyní opět zažívají zklamání. Firmy pak omezuje jejich nedostatečná poptávka, zejména v průmyslu a stavebnictví.

  Podnikatelé nebudou platit Hospodářské komoře

  Vedení Hospodářské komory plánovalo zavedení ročního poplatku, který by se týkal statisíců podnikatelů bez ohledu na to, zda jsou členy komory, nebo ne. Argumentovalo tím, že komora prosazuje zájmy všech podnikatelů, nejen svých členů.

  Jak sdělil Novinkám mluvčí komory Miroslav Diro, nyní od tohoto návrhu vedení ustoupilo. A to kvůli vlně odporu, která se zvedla mezi podnikateli i většími firmami – data o tom přinesl průzkum ČSOB, podle kterého by příspěvky odmítly 4 z 5 firem.

  Firmy s AI podle průzkumu příliš nepracují

  Mezi 190 podniky proběhl průzkum Svazu průmyslu a dopravy České republiky a ICT Unie. Víc než polovina firem v Česku podle něj zatím s umělou inteligencí (AI) ve svém podnikání nepracuje. A pokud AI využívají, nepracují s tímto nástrojem strategicky.

  Umělá inteligence přitom firmám může usnadnit administrativní procesy, zvýšit efektivitu a produktivitu. Od využívání AI firmy ale odrazují obavy, například ze zneužití dat nebo nepřesných výstupů.

  „AI je příležitost, kterou české firmy bohužel nevyužívají a my se jim snažíme vysvětlit, že její přítomnost v byznysu již není o výhodách a pomoci, je to o přežití na trhu. Konkurence je velká a je potřeba rychle jednat. Za byznys jsme připraveni pomoci firmám s AI začít i jejich možné obavy z využití této technologie rozptýlit,“ říká Milena Jabůrková, viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Money S3 v akci se slevou 50%
  Zjistit více
  Akce -50%
  platí pouze
  do 2.8.2024
  Money S3 -50%
  Zavřít reklamu
  Money S3 v akci se slevou 50%
  Akce platí pouze do 31.7.2023.