Podnikání / Zpravodajství/[Březen 2024] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Březen 2024] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Březen 2024] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
24. 05. 2024
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se3
[Březen 2024] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Obsah

  Více než polovinu firem trápí vysoká inflace, blíží se valorizace minimální mzdy a v loňském roce Čechům klesla reálná mzda. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

  Minimální mzda se bude valorizovat

  Vláda schválila novelu zákoníku práce, díky které bude minimální mzda v Česku podléhat pravidelné valorizaci. Skončí tak každoroční vyjednávání o jejím zvýšení – minimální mzda poroste transparentně a předvídatelně. Cílem vlády je, aby minimální mzda do roku 2029 dosáhla alespoň 47 % průměrné mzdy. S tímto cílem Ministerstvo práce a sociálních věcí nastaví koeficienty pro růst minimální mzdy. Informuje o tom Měšec.cz.

  Součástí novely je také zrušení zaručené mzdy (tedy nejnižší možné ohodnocení dle oborů). Zůstane pouze zaručený plat, který určuje minimální výdělek zaměstnanců ve veřejném sektoru. Zaměstnance soukromé sféry bude místo zaručené mzdy chránit valorizovaná minimální mzda. Informuje o tom server Finmag.cz.

  Přes polovinu českých firem trápí vysoká fluktuace

  Problémy s fluktuací zaměstnanců řeší v Česku 55 % firem. Nejčastějším důvodem odchodu zaměstnanců je, že dostanou od jiného zaměstnavatele vyšší odměnu za srovnatelnou práci. K setrvání na pracovišti zaměstnance nejvíce přesvědčí zvýšení mzdy, ale k tomuto kroku firmy přistoupí jen v 5 % případů, kdy se dozví o úmyslu zaměstnance odejít. Vyplývá to z výzkumu agentury Grafton Recruitment, který zveřejnil server Businessinfo.cz.

  Podle výzkumu hrají výraznou roli při ukončení pracovního poměru také vztahy na pracovišti a osobnost nadřízeného. V českých firmách se fluktuace průměrně pohybuje kolem 15 %, za zdravou míru fluktuace přitom experti považují 5 až 7 %.

  Reálná mzda Čechů loni klesla, letos jsou vyhlídky lepší

  Ve čtvrtém kvartálu roku 2023 vzrostla průměrná hrubá měsíční mzda v Česku oproti předchozímu roku o 6,3 %. Kvůli loňské inflaci však reálná měsíční mzda poklesla o 1,2 %. Uvádí to server Měšec.cz. Šlo už o devátý pokles reálné mzdy v řadě. Za celý loňský rok poklesla reálná mzda o 2,9 %.

  Podle hlavního ekonoma společnosti CYRRUS letos podobná situace nenastane: „Očekáváme růst reálných výdělků o zhruba 3 %. Návrat na předkrizovou kupní sílu průměrné mzdy ovšem nenastane dříve než v roce 2026,“ předpovídá.

  Inflace v Česku dále klesá, zařadila se mezi nejnižší v EU

  Meziroční inflace v Česku činila v únoru 2024 podle Českého statistického úřadu 2 %. Pokračuje tak ve výrazném zpomalení a Česko se po dvou letech zařadilo mezi desítku zemí s nejnižší meziroční inflací v EU. Průměrná inflace zemí EU aktuálně činí 2,6 %. Nejlépe je na tom s inflací Dánsko, nejhůře Rumunsko.

  Prognóza České národní banky nyní předpokládá, že inflace za celý rok 2024 bude činit průměrně 2,6 %. Pro rok 2025 pak experti očekávají celoroční inflaci 2,1 %. Uvádí to server e15.cz.

  Statisícům podnikatelů leží v datových schránkách zprávy od finančního úřadu nebo exekutora

  Od začátku loňského roku musí mít každý podnikatel v Česku datovou schránku. Stát jich založil zhruba 2 miliony, ale více než 450 tisíc povinných uživatelů schránku dodnes neotevřelo. Podle správce datových schránek přitom v každé druhé nepoužívané schránce leží dopis od finančního úřadu nebo exekutora. Uvádí to server Měšec.cz.

  Zprávy přijaté do datové schránky se považují za automaticky doručené po uplynutí 10 dní od přijetí, kdy zároveň začínají běžet lhůty pro odpovědi stanovené zákonem či možné právní kroky, jako jsou například pokuty za rychlost, nedoplatky na daních, sociální pojištění nebo dokonce exekuce. Doručení do datové schránky má stejný právní účinek jako doručení písemnosti do vlastních rukou adresáta, a to i bez přihlášení uživatele. Uvádí to tisková zpráva Digitální informační agentury, která datové schránky spravuje.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.
  Vyzkoušet zdarma
  Zavřít reklamu
  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.