Podnikání / Zpravodajství/[Duben 2024] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50% končí za:
dnů
hod.
min.
Akce -50 %

[Duben 2024] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Duben 2024] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
18. 06. 2024
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se3
[Duben 2024] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Obsah

  Zaměstnavatelé budou flexibilnější, výpovědní lhůta se má zkrátit na měsíc. Důvěra spotřebitelů i firem v českou ekonomiku je nejvyšší za posledních dvanáct měsíců a 9 z 10 firem se myslí, že členství v EU byznysu prospělo. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

  Delší zkušební doba a kratší výpovědní lhůta

  Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka v dubnu představil novelu zákoníku práce, která má posílit flexibilitu na trhu práce. Pokud by byla novela v této podobě schválená, řadový zaměstnanec by mohl mít zkušební lhůtu 4 měsíce a vedoucí pracovník až 8 měsíců.

  Server Podnikatel.cz informuje, že novela také počítá s tím, že by zaměstnavatelé v době letních prázdnin mohli najímat mladistvé od 14 let, kteří ještě nedokončili základní školu.

  Další změna se má týkat výpovědi. Pokud ji zaměstnavatel dá kvůli porušení pracovní kázně, nesplnění zákonných předpokladů či požadavků zaměstnavatele pro výkon práce, bude výpovědní lhůta jen měsíc. Výpověď by také začala běžet ihned od doručení druhé straně, ne až od začátku následujícího měsíce, jak je tomu nyní.

  9 z 10 firem si myslí, že členství v EU byznysu prospělo

  Česká republika letos oslaví dvacáté výročí členství v Evropské unii. Při této příležitosti Svaz průmyslu a obchodu zjišťoval názory českých firem. 9 z 10 si myslí, že vstup do unie podnikání prospěl.

  Server Businessinfo.cz uvádí, že po celých dvacet let je Česko čistým příjemcem evropských peněz. Vždy dostalo více, než do společných fondů odvedlo, konkrétně je „v plusu“ o výši  bilion korun. „Vstupem do EU pro Česko započala fáze silného hospodářského růstu taženého exportními odvětvími. Zahraniční poptávka je přitom klíčovým hybatelem růstu doteď. Do zemí Evropské unie míří dlouhodobě 80 procent českého zboží, což je jeden z nejvyšších podílů v EU vůbec,“ uvedl pro server Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

  Mráz způsobil zemědělcům rekordní škody

  Pojišťovny odhadují škody u pojištěné úrody na stovky milionů korun. Server iRozhlas.cz informuje, že mrazivé počasí bude mít vliv na úrodu jablek, hrušek, jahod, borůvek a vinné révy. Z polních plodin se dotkne například řepky, máku a cukrové řepy.

  Aktuálně.cz píše, že Česko v nejbližších dnech pošle Evropské komisi žádost o mimořádnou finanční pomoc pro české ovocnáře. Celkové škody ministerstvo odhaduje na miliardu korun, u pěstitelů vína pak na dvě miliardy.

  Obchodníky čeká přijímání použitých PET lahví a plechovek

  Plánovaná novela zákona o odpadech počítá s tím, že PET lahve a plechovky budou zálohované stejně jako skleněné lahve. Obchody, ve kterých se toto zboží prodává (včetně čerpacích stanic), s plochou nad 50 metrů čtverečních by měly povinně tyto nově zálohované obaly vykupovat. Menší prodejci se do systému mohou zapojit dobrovolně.

  Podnikatel.cz informuje o tom, že novela je nyní v připomínkovém řízení, platit by měla od příštího roku. Server Businessinfo.cz píše o návrhu Hospodářské komory využívat jiný systém sběru pomocí QR kódů a stávajících žlutých kontejnerů.

  Důvěra v českou ekonomiku roste

  Indikátor důvěry v českou ekonomiku je nejvyšší od loňského května. Businessinfo.cz informuje, že se v dubnu zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97. Důvěra se zlepšila jak mezi podnikateli, tak mezi spotřebiteli.

  Obavy z růstu cen jsou mezi českými spotřebiteli nejnižší od prosince roku 2009. Optimismus spotřebitelů je pro českou ekonomiku důležitý. Loni citelně chyběl a promítalo se to do malé ochoty lidí nakupovat,“ uvedl pro server Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Money S3 v akci se slevou 50%
  Zjistit více
  Akce -50%
  platí pouze
  do 2.8.2024
  Money S3 -50%
  Zavřít reklamu
  Money S3 v akci se slevou 50%
  Akce platí pouze do 31.7.2023.