Podnikání / Zpravodajství/[Srpen 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

[Srpen 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Srpen 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
Seyfor, a. s.
20. 09. 2021
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se5
[Srpen 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Obsah

  Inflace vzrostla víc, než se čekalo, chystá se výrazné omezení telemarketingu a blíží se konec rekonstrukce D1. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

  1. Inflace vzrostla na 3,4 %

  Český statistický úřad zveřejnil údaje o inflaci za červenec. Ta dosáhla 3,4 % a oproti červnu zrychlila o 0,6 procentního bodu. Růst cen tak překonal očekávání trhu i České národní banky, uvedl server České noviny. Odborníci očekávají nárůst až na 4 %.

  Portál iRozhlas informoval, že ceny rostly zejména u aut, pohonných hmot, nájemného, ve stavebnictví či v gastronomii. Narostly i ceny energií, například elektřina za poslední rok podražila o 80 %.

  Zdražování bude zřejmě pokračovat. Prezident svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza očekává v následujících dvou letech poměrně rychlý růst cen.

  2. Voláte potenciálním zákazníkům? Novela to možná zakáže

  Server iDnes informoval, že Senát vrátil k projednání do Poslanecké sněmovny novelu zákona o elektronické komunikaci. Pokud projde, výrazně zpřísní podmínky pro telemarketing. Aktuálně platí, že pokud nahlásíte, že nechcete dostávat nabídky po telefonu, callcentrum vás musí vyřadit z databáze.

  Jak uvedl server Podnikatel.cz, novela princip mění a navrhuje, aby se automaticky předpokládalo, že nikdo nechce dostávat nevyžádané nabídky. Pouze pokud by daný člověk udělil výslovný souhlas, mohla by ho callcentra kontaktovat.

  V případě schválení ovlivní novela tzv. navolávání nových zákazníků. Svým stávajícím klientům by firmy mohly volat jako dosud.

  3. V ČR jsou nejvýhodnější podmínky pro výrobu z celé Evropy

  Strategická poloha v centru Evropy, kvalifikovaná pracovní síla a stabilní ekonomické prostředí. Díky těmto klíčovým výhodám se Česká republika umístila na pátém místě v celosvětovém žebříčku Manufacturing Risk Index. Ten udává, ve kterých státech jsou nejlepší podmínky pro výrobní podniky. O umístění informoval portál BusinessInfo.

  Z evropských států je Česká republika na první místě a už podruhé v řadě tuto pozici obhájila, jak uvedl deník Euro. V celosvětovém měřítku se před Českem umístila jen Čína, Indie, USA a Kanada.

  4. Blíží se konec rekonstrukce D1

  V srpnu na dálnici D1 skončila poslední uzavírka celého jízdního pásu. Bylo to v úseku Devět křížů–Ostrovačice. Zprávu přinesl portál zdopravy.cz.

  Rekonstrukce D1, která začala v roce 2013, má skončit na začátku října. Stavebním firmám zbývá ještě opravit úsek mezi Koberovicemi a Humpolcem a Velkým Beranovem a Měřínem.

  5. 85 % firem porušuje zákon o účetnictví

  Právnické osoby mají povinnost zveřejnit účetní závěrku ve sbírce listin. Server iRozhlas informoval, že 85 % z nich ale tuto povinnost nesplnilo a závěrku za rok 2020 nedodalo.

  Za nezveřejnění dokumentů jsou od letoška výrazně vyšší sankce než v minulosti. Jak uvedlo epravo.cz, firmám hrozí pokuta až 100 000 Kč a v krajním případě i zrušení společnosti.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.
  Vyzkoušet zdarma
  Zavřít reklamu
  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.