Podnikání / Rozvoj podnikání/LinkedIn pomáhá podnikatelům s obchodními kontakty. Naučte se s ním pracovat
Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50% končí za:
dnů
hod.
min.
Akce -50 %

LinkedIn pomáhá podnikatelům s obchodními kontakty. Naučte se s ním pracovat

LinkedIn pomáhá podnikatelům s obchodními kontakty. Naučte se s ním pracovat
Seyfor, a. s.
19. 02. 2020
Doba čtení9 minut čtení
Líbilo se3
LinkedIn pomáhá podnikatelům s obchodními kontakty. Naučte se s ním pracovat

Proč se pouštět na LinkedIn, když máte plno práce s Facebookem a sezení nad dalšími sociálními sítěmi vás neláká? Zatímco na Facebooku komunikujete se svými zákazníky a bavíte je, na LinkedInu budujete profesní kontakty a prostor pro spolupráci. Využijte všechny výhody, které tato sociální síť podnikatelům nabízí.

Na LinkedInu můžete navázat kontakty se svými obchodními partnery, lidmi z vašeho oboru i s potenciálními B2B zákazníky. To vše bez schizofrenních pocitů nebo studu, které byste mohli zažívat na Facebooku, kde máte na osobním profilu fotky od moře a na profilu vaší firmy zase běží soutěže pro B2C zákazníky.

Na LinkedInu vystupujte profesionálně – představte si komunikaci jako na schůzce s obchodními partnery. Upozorníte je třeba na nový zahraniční trend ve vašem byznysu, ale nebudete je bavit fotkami z firemního večírku ani z kamarádovy svatby.

Pro koho se LinkedIn hodí

Na LinkedInu najdete vyžití, ať už jste:

 • OSVČ,
 • majitel malé firmy s pár zaměstnanci,
 • majitel velké firmy s desítkami zaměstnanců,
 • HR nebo marketér velké firmy s desítkami či stovkami zaměstnanců,
 • zakladatel start-upu 
 • nebo hledáte práci.

V tomto článku se zaměřujeme na majitele firem

Jak na LinkedInu začít

1. Pečlivě vyplňte osobní i firemní profil

Pro začátek se zaměřte na váš osobní i firemní profil. K vyplnění tam toho máte hodně, LinkedIn vás navíc nenechá jen tak odejít od rozdělané práce. V záhlaví vám ukazuje takzvanou sílu profilu, pomocí které informuje, z kolika procent máte své údaje vyplněné.

Vyplňte proto co nejvíc informací a při psaní nezapomínejte využívat slova, která jsou pro váš byznys důležitá. Na osobním profilu přesně pojmenujte pracovní pozice, na firemní stránce popište, čemu se věnujete a jaké máte výhody. I díky tomu vás půjde dobře najít ve vyhledávání LinkedInu.

TIP: Nenechte se zmást políčkem „Motto“ při vyplňování profilu. Nepište do něj oblíbený citát, ale snažte se zaujmout potenciálního partnera, zákazníka či kolegu ve vyhledávání. Popište přesně, stručně a jasně, co děláte, nebo co můžete udělat pro ostatní. A počítejte s tím, že ve vyhledávání se zobrazí jen asi 50 znaků vašeho textu.

2. Rozšiřujte síť svých kontaktů

Pokud na svém osobním profilu na Facebooku přijímáte přátelství výhradně od lidí, které dobře znáte, vězte, že na LinkedInu to tak obvykle nechodí. Na něm naopak klidně pošlete žádost o spojení i lidem z cizí firmy, které jste dnes poprvé viděli na schůzce

LinkedIn je váš okruh známostí a kontaktů, které můžete potřebovat, inspirují vás, chcete o nich vědět více. Z kdysi používaných adresářů do kapsy se přesunul do on-line světa, kde nabízí mnohem více možností, jak zůstat v kontaktu. Čím víc lidí máte ve spojení, tím víc zajímavých kontaktů, informací a možných spoluprací.

3. Komenujte, dávejte příspěvky, komunikujte

Na LinkedInu to funguje podobně jako na Facebooku – na firemním i osobním profilu můžete přidávat příspěvky, komentovat jiné, zapojovat se ve skupinách. Využívejte toho, abyste byli vidět a pracovali na své značce. 

Aktivita je základem fungujícího LinkedInu a z něj plynoucích nových spoluprací. Pište své články a na LinkedInu kromě nich sdílejte i cizí, které vás zaujmou. Komunikujte odborně a předávejte profesní informace.

Na LinkedInu se typicky setkáte s lidmi, kteří Facebook nepoužívají, nebo ho mají jen pro zábavu. Jsou to manažeři, lidé z HR, specialisté z oblasti IT, marketingu a dalších oborů. Z toho plyne, že lidé na LinkedInu mají obvykle i vyšší vzdělání. 

Nebojte se oslovit lidi, kteří vás požádají o spojení a mají zájem o vaši firmu. Přeměňte spojení na LinkedInu například v podnětné setkání a spolupráci.

TIP: LinkedIn ze všech sociálních sítí nejlépe simuluje reálný svět. Představte si to tak, že jdete na schůzku s jednatelem, ředitelem nebo obchodním zástupcem firmy, ale ne s firmou. Takže asi nebudete mít důvod sledovat, co publikuje daná firma, ale spojíte se s konkrétním člověkem. Proto se vám vyplatí, když vaši zaměstnanci sdílí a komentují firemní obsah a označují firmu ve svých příspěvcích.

4. Pracujte s psychologií a dejte lidem to, co ocení

Zamyslete se nad tím, co na LinkedInu publikovat. Při budování dlouhodobého vztahu se sledujícími pracujte s pěti základními typy obsahu pro sociální sítě, které definují Eliška Vyhnánková a Michelle Losekoot ve své knize Jak na sítě

 1. Zábava. Uživatelé si chtějí odpočinout a pobavit se, proto chodí na sociální sítě. Na LinkedInu nemusíte lidi bavit, až se za břicha popadají – nabídněte jim zajímavé informace, infografiky, odlehčené příspěvky z vašeho oboru.
 2. Vzdělávání a inspirace. Vaše čtenáře zajímají odborné články, informace a novinky z oboru, výzkumy, případovky. Ukažte technologické novinky, pochlubte se zajímavými čísly. 
 3. Dění ve vaší firmě. Nechte své sledující nahlédnout do zákulisí. Komunikujte interní dění, představte zaměstnance. LinkedIn je síť pro lidi, a proto s nimi pracujte i na vaší stránce. Dávejte tipy i lidem, kteří chtějí pracovat ve vaší firmě nebo v oboru.
 4. Zpětná vazba.  V příspěvcích reagujte na komentáře od zákazníků, vytipujte si často kladené dotazy a využijte je. Zapojte lidi do dění na vašem LinkedIn, pomáhejte jim.
 5. Nenásilný prodej. Mistrovským uměním jsou povedené konverzní příspěvky. Jejich cílem není jen prodat produkt či službu, ale i získat zhlédnutí videa, proklik či přihlášení k newsletteru.

Nezapomeňte, že typy příspěvků se často prolínají, takže nemusíte bazírovat na zařazení příspěvků do typu a stanovovat si jejich přesné počty.

TIP: Čím dál tím oblíbenější je poměrně nová funkce – přímo na LinkedInu můžete publikovat články jako na blogu. Zobrazují se i při vyhledávání na Googlu, takže je nemusíte duplikovat na svém blogu. Nevýhodou je ale to, že články mohou publikovat jen uživatelé na osobním profilu, nikoliv na stránce firmy.

5. Na stránce společnosti zapojte zaměstnance

Pokud budujete firemní stránku, máte ji vyladěnou a publikujete příspěvky, je na čase do toho šlápnout ještě víc. Vytipujte si nejprve aktivní zaměstnance, které sociální sítě baví, na LinkedInu se orientují a vědí, jak s ním zacházet. Ti mohou vašemu firemnímu profilu pomoci dvěma způsoby, přičemž větší dosah má ten druhý:

 1. Požádejte je, aby vaše firemní příspěvky sdíleli na svém soukromém profilu a přidali vlastní komentář. Tím se snadněji šíří firemní obsah, který má bez podobné podpory mnohem menší šanci uspět. LinkedIn totiž firemní příspěvky spíše potlačuje.
 2. Zaměstnanci napíšou vlastní příspěvek, ve kterém firmu jen označí. Takto sice nešíří konkrétní firemní obsah, ale pomohou firmě budovat brand. Navíc je tento způsob velmi efektivní, protože má vyšší dosah než první typ příspěvku.

Osobní profily jsou totiž na LinkedInu mnohem efektivnější než ty firemní. Proto je důležité, aby s informacemi na vaší firemní zdi pracovali skuteční lidé. 

TIP: Motivujte své zaměstnance k práci s LinkedInem. Vysvětlete jim, že aktivitou dělají dobré jméno nejen firmě, ale především sobě. Dávejte jim tipy na obsah, vzdělávejte je – naučte je psát nebo fotit. Někdy dokonce stačí, když jim řeknete, „že můžou”. A možná budete překvapení, jak nadšeně se zapojí.  

6. Komunikujte ve skupinách

V profesních skupinách máte spoustu prostoru pro vaše příspěvky, diskuze nebo i sdílení aktualizací vašeho profilu. Můžete diskutovat pod soukromým profilem a dostat se tak do podvědomí potenciálních klientů či partnerů. Stačí jen najít ty správné skupiny.

I zde se projevuje LinkedIn jako odraz reality – firemní stránky nemohou přispívat do skupin, psát soukromé zprávy ani napřímo kontaktovat další uživatele. Je proto potřeba motivovat své zaměstnance, aby byli aktivní. 

TIP: Pod firemní stránkou můžete sledovat až tři témata podle hashtagů. Pak máte možnost reagovat pod příspěvky, které obsahují jeden z hashtagů.

Co naopak na LinkedInu nedělejte

Nevnucujte se. S použitím zdravého selského rozumu na LinkedInu dojdete nejdál. Když někomu pošlete žádost o spojení a on ji přijme, nezahrnujte ho hned akčními nabídkami ani čímkoliv jiným, co zavání penězi.

Také nenechávejte svůj LinkedIn ležet. I když si vyplníte perfektní profil a jste se sebou spokojení, neusínejte na vavřínech. LinkedIn slouží k dlouhodobému a pravidelnému budování vaší značky – není to databáze, kam se zaregistrujete, a pak nečinně čekáte, co se bude dít. 

Jak často se LinkedInu věnovat

LinkedInu se ideálně věnujte každý den – podívejte se, co je nového, kdo vám poslal žádost o přidání do sítě nebo v jaké diskuzi můžete přispět.

LinkedIn zahrňte do vaší marketingové strategie a vnímejte ho jako standardní součást vašeho obsahového marketingu. 

TIP: Neusněte na vavřínech – dobře vyplněný soukromý i firemní profil je základ, dlouhodobě ale nestačí. Zejména na firemním musíte pravidelně publikovat obsah (minimálně jednou až dvakrát do měsíce, ideálně jednou až dvakrát týdně) a zapojit zaměstnance do jeho šíření. Cílem není jen získávat sledující profilu firmy, ale posilovat její jméno. 

Přečtěte si další články s tématy pro podnikatele >>

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Money S3 v akci se slevou 50%
Zjistit více
Akce -50%
platí pouze
do 2.8.2024
Money S3 -50%
Zavřít reklamu
Money S3 v akci se slevou 50%
Akce platí pouze do 31.7.2023.