Od tvůrců úspěšného účetního programu

Podnikání / Zpravodajství/[Leden 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Leden 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

[Leden 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy
[Leden 2021] Ruční výběr klíčových událostí pro malé a střední firmy

Češi loni utratili na e-shopech téměř 200 miliard, dotační systém zkolaboval a k paušální dani se přihlásilo méně OSVČ, než stát čekal. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.

Obsah

  1. Obrat českých e-shopů dosáhl loni 196 miliard

  Pandemie koronaviru nahrála v roce 2020 českým e-shopům. Jak uvádí web Podnikatel.cz, obraty českých e-shopů dosáhly loni 196 miliard, což je o 26 % více než loni. E-commerce trh získal 16% podíl na maloobchodu v ČR, což je růst o tři procentní body. 

  Podle serveru Novinky.cz utráceli Češi na internetu nejčastěji za elektroniku, která se na celkovém obratu podílela z 36 %. Největší meziroční růst zaznamenaly potraviny (42 %) a zboží z kategorie hobby (37 %).

  2. K paušální dani se přihlásilo 70 tisíc živnostníků

  K nové paušální dani se podle konečných čísel ministerstva financí přihlásilo 70 359 OSVČ. Podle webu Novinky.cz ale ministerstvo očekávalo, že se k dani připojí až 130 tisíc živnostníků. Největší zájem byl v Praze (přes 15 tisíc OSVČ), ve Středočeském kraji a v Jihomoravském kraji. 

  Server e15.cz doplňuje, že k paušální dani se mohou dále hlásit začínající živnostníci nebo ti, kteří během roku obnoví činnost. Tito podnikatelé se mohou k paušální dani přihlásit nejpozději v den zahájení nebo obnovení činnosti.

  3. Server s programem COVID Nájemné zkolaboval a vyhořel

  Ministerstvu průmyslu a obchodu vyhořel server se systémem, který sbíral žádosti o státní podporu v programech COVID Nájemné a COVID Gastro. Podle webu Seznam zprávy nebyla infrastruktura na tento problém připravená a část žadatelů musela žádost podat znovu. 

  Server Podnikatel.cz dodává, že kolaps měl za následek posunutí lhůt pro podání žádostí. V rámci druhé výzvy mohou podnikatelé posílat žádosti do programu COVID Nájemné do 4. února místo původního 1. února. U programu COVID Gastro se nic nemění a provozovatelé restaurací mohou o podporu žádat do 1. března.

  4. Od 1. ledna se zvyšují povinné i dobrovolné platby pro OSVČ

  Jako každý rok se i letos zvyšují minimální měsíční zálohy na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. Seznam zprávy v přehledu uvádí, že minimální měsíční záloha na sociální pojištění je v roce 2021 pro hlavní činnost 2 588 Kč a pro vedlejší činnost 1 036 Kč. Minimální měsíční záloha na zdravotní pojištění je letos 2 393 Kč

  OSVČ si připlatí také za dobrovolné nemocenské pojištění. Server Měšec.cz uvádí, že od ledna 2021 je nová minimální výše pojistného 147 Kč měsíčně. Upozorňuje také, že na nemocenské pojištění si zvlášť přispívají také OSVČ s paušální daní, kteří jinak všechny odvody platí dohromady.

  5. Další moratorium na odklad splátek úvěru vláda nechystá

  V polovině ledna se zástupci České bankovní asociace dohodli s ministryní financí a ministrem průmyslu a obchodu, že další hromadné úvěrové moratorium zatím vyhlášeno nebude. Informovala o tom tisková zpráva na webu Ministerstva financí.

  Měšec.cz uvádí, že podle výzkumu České bankovní asociace je zájem o další odklad splátek úvěrů včetně hypoték velmi nízký. V listopadu a prosinci přišlo jen několik stovek žádostí o odklad.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  blank Ano
  blank Ne
  blank

  Sledujte podobné články na naší

  Facebookové stránce

  Komunita samostatných účetních

  Přidejte se zdarma

  Přidejte se
  do největší komunity samostatných účetních

  blankVýhody
  blank