Červenec přinesl několik novinek týkajících se kontrolního hlášení a také důležitých informací pro zaměstnavatele. Poroste minimální mzda a zjednoduší se zaměstnávání ukrajinských specialistů. Firmy tak budou mít větší šanci zaplnit volná pracovní místa.
1. Vzroste minimální mzda
Premiér Bohuslav Sobotka slíbil, že od ledna 2017 vzroste minimální mzda. Otázkou však zůstává o kolik. Podle serveru iDnes.cz by si Sobotka přál navýšení na 11 000 Kč. Ministr financí Babiš a zaměstnavatelé požadují 10 600 Kč, odboráři 11 500 Kč a navíc kompenzaci pro mostecké horníky.
S návrhem na zvýšení minimální mzdy přišla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Pokud návrh projde, podnikatelům stoupnou náklady na platy a pojistné o 4,1 miliardy korun ročně. Současná výše minimální mzdy je 9 900 Kč, což je jedna z nejnižších v Evropské unii.
2. Vláda usnadní zaměstnávání ukrajinských specialistů
Ministerstvo průmyslu a obchodu zareagovalo na stížnosti firem ohledně příliš dlouhého vyřizování zaměstnaneckých karet pro Ukrajince. Nově schválený návrh urychlí zaměstnávání středně kvalifikovaných Ukrajinců a do České republiky jich ročně může přijít až 5 000.
Server iHned.cz informoval, že českým firmám se zaměstnávání Ukrajinců kvůli nedostatku odborníků vyplácí již nyní. A to přesto, že vízová procedura často trvá i několik měsíců.
3. České firmy podceňují pojištění a patenty
Portál BusinessInfo.cz píše, že čeští exportéři žijí v mylné představě, že dopravci ručí za veškeré škody na zboží během transportu. Podceňují proto pojištění vyváženého zboží a speciální kargo pojistku si sjednává jen 21 % malých a středních firem.
Dalším problémem českých firem je podcenění patentové ochrany, zejména pak mezinárodní. Počet mezinárodních patentů ale meziročně stoupá a českým firmám s nimi pomůže i nově založený Visegrádský patentový institut.
4. Noví zaměstnanci jsou drazí a brigádníci nejsou
České firmy mají problém se sháněním zaměstnanců i brigádníků. Nové pracovníky lákají na vysoké nástupní platy, přesto jich je nedostatek a firmy se o ně přetahují. Server iHned.cz uvádí, že náklady některých firem na zaměstnance se během uplynulých 8 let zdvojnásobily.
Podobně se zvyšují i odměny pro brigádníky, přesto zůstává řada míst neobsazená. Místo mladých tak na těchto pozicích častěji pracují důchodci, rodiče na rodičovské dovolené a nezaměstnaní.
5. Kontrolní hlášení plné novinek
Díky kontrolnímu hlášení vybral stát za první pololetí na DPH o 9 miliard více než loni. Informoval o tom server iHned.cz na základě údajů finanční správy. Na růstu se podílela i vyšší spotřeba domácností a vlády.
Na konci července se také zmírnily sankce spojené s kontrolním hlášením, úředníci je ovšem začnou vymáhat intenzivněji. Skončilo totiž přechodné období, během kterého pokuty za pozdní dodání kontrolního hlášení neudělovali.
6. Malým a středním podnikům se daří, přesto rekordně bankrotují
Malé a střední podniky jsou na tom nejlépe od roku 2008. O výsledku průzkumu Hospodářské komory informoval web BusinessInfo.cz. Odborníci ho připisují nízké ceně ropy a čerpání peněz z evropských fondů, zároveň ale varují před pasivním obchodem, špatnou organizací práce a procesů a nedůsledností v hospodaření.
Růst se ale zdaleka netýká všech firem. V červnu totiž zbankrotovalo nejvíce firem za poslední 2 roky. Skončilo celkem 118 obchodních společností, zejména z oblastí obchodu a průmyslu.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.