Podnikání / Účetnictví / Účetnictví / Vše, co potřebujete vědět o Money S3/Jak zrychlíte chod účetního programu?
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

Jak zrychlíte chod účetního programu?

Jak zrychlíte chod účetního programu?
Seyfor, a. s.
17. 12. 2020
Doba čtení3 minuty čtení
Líbilo se32
Jak zrychlíte chod účetního programu?

Ačkoliv účetní a ekonomické systémy nejsou hardwarově příliš náročné, pokud máte starší počítač nebo notebook, mívají při datově složitějších operacích pomalejší odezvu. Přečtěte si, které komponenty mají na rychlost takových systémů největší vliv.

Pevný disk

Jestliže provozujete účetní systém jen na jednom počítači, je klíčovou komponentou pevný disk. „Nejhorší jsou z tohoto pohledu staré plotnové HDD s rychlostí 5 400 otáček za minutu, na kterých systém při náročnějších operacích opravdu nemusí být plynulý,“ říká k tomu šéf vývoje ekonomického a účetního systému Money S3, Vítězslav Švejda.

Pokud máte počítač nebo notebook s klasickým HDD, investujete a nahraďte jej za mnohem rychlejší SSD. Ověřený je například Samsung Evo. SSD (Solid-State Drives) fungují na úplně jiném principu než klasické magnetické pevné disky – nemají žádné pohyblivé součástky a zápis i čtení dat je u nich několikanásobně rychlejší.

SSD navíc v posledních letech výrazně zlevnily a dnes už jsou dostupné i ve velkých kapacitách za přijatelné ceny. Také životnost těchto disků je násobně vyšší než dříve – kvalitnější SSD mají vysoké TBW (Terabytes written) a vydrží klidně 10 a více let.

Kromě zrychlení účetního programu vám SSD zrychlí celý počítač a i z letitého stařečka ještě vykřesá výkon, který bohatě stačí na běžnou kancelářskou práci.

Staré magnetické disky už jsou dnes přežitkem, vyměňte je za SSD.

Rychlost a propustnost sítě

Při síťovém provozu účetního systému, kdy máte server a několik lokálních stanic, je kromě disku klíčová také rychlost a propustnost počítačové sítě. Platí, že čím vyšší rychlost a propustnost sítě, tím svižněji účetní program reaguje.

„Rychlost a propustnost sítě nejčastěji ovlivňuje kvalita síťových prvků – například switchů, kabeláže nebo síťových karet. Pokud tedy vnímáte, že váš systém zpomaluje právě nedostačující tok dat, určitě se na tyto komponenty zaměřte a upgradujte je,“ doporučuje Švejda.

Výkon vzdáleného serveru

Účetní programy dnes můžete mít také v cloudu, pak je pro svižnost systému klíčový výkon vzdáleného serveru, na kterém je nainstalovaný. Odpovědnost za výkon a dostupnost serveru má obvykle provozovatel cloudhostingu, nicméně je dobré vědět, že v takovém případě je důležitý zejména pevný disk a operační paměť RAM daného serveru.

Zdá-li se vám, že účetní program v cloudu nereaguje podle představ, a víte, že na vaší straně je všechno v pořádku (například máte dostatečně rychlý internet), pak je na místě zvážit výměnu provozovatele cloudu. Nebo si systém v cloudu objednejte přímo od výrobce účetního programu či jeho certifikovaného partnera, který by vám adekvátní rychlost a odezvu měl garantovat.

Usnadněte si práci díky našim účetním a daňovým novinkám

Zadejte váš e-mail a naše účetní a daňové tipy i aktuální dění ze světa Money vám budou chodit přímo do e-mailu. info

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

Pravidelná datová údržba

Někdy může účetní program zpomalovat také „nepořádek“ v datech, který se uvnitř programu za roky provozu nashromáždil. Dodavatelé účetních systémů obvykle na tento problém myslí a své uživatele pravidelně upozorňují na to, aby provedli datovou údržbu.

Postup takové údržby je u každého programu odlišný, obecně tedy jen doporučujeme, abyste se drželi pokynů dodavatele a pravidelně datovou údržbu prováděli.

Tip: Někdy může pomalejší odezvu účetního programu způsobovat také zastaralost samotného programu a jeho databáze. Proto doporučujeme používat pravidelně aktualizovaný účetní systém. Například Money S3 je aktualizované každý měsíc – a vývojáři postupně přesouvají jeho databázi do databázového systému SQLite, který odezvu systému násobně zrychluje.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Ano
Ne
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyzkoušejte si účetní program
Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi

Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma
Zavřít reklamu
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.