Poslaneckou sněmovnou prošel nový daňový balíček, elektronické neschopenky přijdou až v roce 2020 a kvůli brexitu oslabuje vývoz z Česka do Británie. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.
1. Poslanci schválili nový daňový balíček
Daňový balíček, který v prosinci prošel poslaneckou sněmovnou, mění podle serveru Měšec.cz 10 zákonů týkajících se daní. Jednou ze změn je navýšení limitů pro využití výdajových paušálů u živnostníků. Hranice příjmů, ze kterých se maximální výdaje počítají, se zvýší na 2 miliony korun.
Server Podnikatel.cz uvádí také další změny, mezi kterými je například úprava směrnice proti vyhýbání se daňovým povinnostem u právnických osob.
2. Senátoři odročili elektronické neschopenky
Senát schválil odklad elektronických neschopenek na rok 2020. Měšec.cz uvádí jako hlavní důvod odročení technickou nepřipravenost projektu.
Portál iDnes.cz upřesňuje, že od ledna 2019 bude pro zaměstnavatele fungovat dotazování na pracovní neschopnost, od července zaměstnavatel zjistí, zda je zaměstnanec v pracovní neschopnosti, a od ledna 2020 vstoupí elektronické neschopenky do ostrého provozu.
3. Vývoz z Česka do Británie oslabuje
Na české firmy s exportem do Británie dopadly obavy z brexitu. Podle serveru Echo24.cz oslabil vývoz a firmy se obávají zdražení přepravy zboží.
Podle Aktuálně.cz bude zdražení důsledkem prodloužení čekací doby na hranicích. Británie je v současnosti pátým největším obchodním partnerem Česka a po silnici se mezi oběma zeměmi ročně převeze přes 330 tisíc tun zboží.
4. Průměrná mzda překročila hranici 30 000 Kč
Podle Českého statistického úřadu stoupla průměrná mzda v Česku ve 3. čtvrtletí 2018 na 31 516 Kč. Uvádí to server České noviny. Meziročně tak hrubá měsíční mzda vzrostla o 8,5 %.
Jak uvádí Měšec.cz, ještě rychlejší růst zaznamenal medián mezd, který vzrostl o 9,8 % na 27 719 Kč. Vyšší růst mediánu oproti průměrně mzdě znamená, že růst mezd byl především u zaměstnanců s nižšími příjmy.
5. Český trh práce láká čím dál víc cizinců
Studie britské společnosti Legatum Institute s podporou Erste Group vypovídá o tom, že mezi roky 2000 a 2015 přišlo do Česka za prací o 3,5 % více lidí, než kolik ze země kvůli práci odešlo. Jak uvádí server iHned.cz, ze středoevropského regionu je pro cizince atraktivnější pouze Rakousko.
Aktuálně.cz také doplňuje hlavní důvody, proč u nás cizinci chtějí podle studie pracovat. Patří mezi ně celkový životní standard, dostupnost bydlení, vysoká úroveň veřejných služeb a česká kultura.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.