Obsah
Poslanci schválili daňový balíček pro rok 2021, některé OSVČ přechází na paušální daň a mzdy v Česku nadále rostou. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.
OSVČ mohou kombinovat kompenzační bonus a ošetřovné
Poslanecká sněmovna schválila pozměňovací návrh, který živnostníkům umožňuje kombinovat kompenzační bonus a další podpůrné programy, zejména ošetřovné pro OSVČ. Podle webu Podnikatel.cz ale ani nadále nemohou kompenzační bonus využít podnikatelé v insolvenci.
Server Fintag.cz upřesňuje, že o podzimní kompenzační bonus mohou žádat živnostníci a podnikatelé, kterým vláda zakázala nebo omezila výdělečnou činnost. Za každý den omezení nebo zákazu dostanou 500 Kč. Podpůrné programy mohou živnostníci zatím kombinovat za měsíc listopad.
Vláda definitivně schválila daňový balíček pro rok 2021
Sněmovna schválila daňový balíček, který přináší zrušení superhrubé mzdy a dvě daně z příjmů fyzických osob ve výši 15 a 23 %. Podle serveru iRozhlas se bude vyšší daň vztahovat na měsíční příjmy nad 140 000 Kč. Základní daňová sleva na poplatníka vzroste o 3 tisíce korun z 24 840 Kč na 27 840 Kč. Daňový balíček pravděpodobně nabude účinnosti od 1. února 2021.
Jak uvádí ČT24, sněmovna balíček schválila po úpravách Senátu. Ten upravil i výši slevy na poplatníka. Oproti původnímu návrhu se sleva zvýší o 6 000 Kč během následujících dvou let. V roce 2022 tak bude sleva na poplatníka činit 30 840 Kč.
OSVČ mohou od ledna přejít na paušální daň
Od 1. ledna 2021 mohou OSVČ s příjmy do 1 milionu korun využívat novou paušální daň. Každý měsíc budou státu odvádět 5 469 Kč, které pokryjí daň z příjmů a zdravotní i sociální pojištění. Výhodou je podle Finanční správy také to, že podnikatelé s paušální daní už nemusí za rok 2021 podávat daňové přiznání ani přehledy. Nevýhodou je, že nemohou uplatnit daňové slevy a zvýhodnění – paušální daň se proto vyplatí především bezdětným živnostníkům s vyššími příjmy.
Server Businessinfo.cz upozorňuje, že OSVČ, kteří chtějí na paušální daň přejít, musí do 11. ledna podat žádost na svůj finanční úřad.
Pro platby na internetu už nebude stačit pouhý SMS kód
Placení kartou na e-shopech bude od roku 2021 bezpečnější, ale zároveň složitější pro zákazníky, kteří nemají chytrý telefon. Jak uvádí server iDnes.cz, podle zákona vycházejícího z evropské směrnice PSD2 musí banky zavést dvojí ověření transakcí. Ověřením navíc musí být otisk prstu, sken obličeje, nebo stálé heslo.
Podle webu Aktuálně.cz řeší banky nový zákon tím, že kromě ověřovací SMS budou po zákaznících při on-line nákupech požadovat také PIN, který jim vygeneruje internetové bankovnictví. Jednodušší to budou mít uživatelé smartphonů, kterým se pouze zobrazí notifikace vyžadující přiložení otisku prstu nebo naskenování obličeje.
V Česku nadále rostou mzdy
Podle webu iRozhlas rostou mzdy v Česku rychleji než v sousedních státech. Za posledních 10 let vzrostly o 51 %, což je téměř dvakrát rychleji než v Německu a na Slovensku. Oproti tomu na Slovensku vzrostly mzdy o 27,1 %, v Německu o 26,5 %, v Polsku o 34 % a v Rakousku o 36,9 %. Může za to převážně vyšší produktivita a inflace, která je v Česku nejvyšší ve střední Evropě.
Průměrná mzda v Česku za letošní třetí čtvrtletí vzrostla meziročně o 5,1 % na 35 402 Kč. Podle Aktuálně.cz tak letos brali čeští zaměstnanci průměrně o 1 716 Kč více než loni.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.