Obsah
Na kompenzace pro OSVČ dosáhne méně podnikatelů, slabá koruna prodraží nákupy, firmy musí nařídit home office a místo kurzarbeitu je prodloužený program Antivirus. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.
Na kompenzace dosáhne méně OSVČ než na jaře
Při první vlně koronaviru na kompenzační bonus dosáhli všichni živnostníci, kterým poklesly příjmy. Nově se bude opatření vztahovat pouze na ty, kterým byla jejich činnost přímo zakázána nebo omezena aktuálními opatřeními. Dosáhnou na ni také ti, kteří alespoň z 80 % dodávali zboží a služby podnikatelům, kteří museli z nařízení vlády zavřít.
Server Finance.cz se věnuje detailům bonusu a uvádí, že OSVČ budou mít nárok na 500 Kč za den. Čerpat mohou za období od 5. října do 4. listopadu.
Jak upozornil server Podnikatel, podle nových pravidel nemohou živnostníci pobírat zároveň kompenzační bonus a ošetřovné. Na jaře to však možné bylo. Senát mohl novelu upravit, ale neudělal to.
Zákon o kompenzačním bonusu zatím ještě neprošel celým legislativním procesem. Ať už nakonec začne platit vládní návrh nebo senátní verze, je jisté, že OSVČ kompenzační bonus a ošetřovné nebudou moci kombinovat.
Antivirus B pokračuje do konce roku
Od listopadu měl program Antivirus B na podporu zaměstnanosti nahradit program Kurzarbeit. Jenže poslanci zatím Kurzarbeit neschválili. Server iDnes informoval o tom, že vládní návrh na jednání sněmovny kritizoval i premiér Andrej Babiš jako špatně připravený.
Vláda proto přikročila k prodloužení Antiviru B do konce roku. V něm mohou čerpat podporu firmy, které své zaměstnance musely poslat domů kvůli překážkám v práci (např. uzavřená provozovna z nařízení vlády). Výše podpory zůstává stejná – podnikatelé čerpají 60 % uznatelných výdajů, maximálně však 29 000 Kč na jednoho zaměstnance měsíčně. Veškeré další detaily najdete na webu Ministerstva práce a sociálních věcí.
Podle odhadů česká ekonomika klesne o 8 %
Nejnovější prognóza od České bankovní asociace z konce října je výrazně pesimističtější než ta předchozí z léta. Aktuálně odborníci očekávají propad české ekonomiky o 8 % a v příštím roce růst o 2 %.
Pokles zapříčinila pandemie koronaviru, kvůli které vláda zavřela některé podniky a omezila pohyb lidí. Na předkrizovou úroveň by se měla podle jejich odhadů ekonomika vrátit až v roce 2023.
V důsledku pandemie také oslabila koruna. Na konci října bylo euro za 27,5 koruny, což je nejvíc od poloviny května. Česká měna slábne i oproti dolaru. Analytici pro server iDnes.cz uvedli, že slabá koruna může prodražit vánoční dárky a pohonné hmoty.
EET znovu začne až 1. ledna 2023
Třetí a čtvrtá vlna elektronické evidence tržeb měla původně začít letos v květnu, ale kvůli koronaviru byly obě fáze odložené na 1. ledna 2021. V říjnu nastala další změna – poslanci a senátoři schválili odklad všech vln elektronické evidence tržeb až do 1. ledna 2023. Do té doby nemusí evidovat ani podnikatelé z první a druhé vlny.
Server Aktuálně uvedl, že podle některých expertů to znamená faktický konec EET. V roce 2021 budou totiž parlamentní volby. Pokud se k moci dostane opozice, která elektronické evidenci není nakloněná, celý projekt může zastavit.
Firmy mají v maximální míře nařídit home office
Jedním z důležitých opatření v boji proti koronaviru je nařízení práce z domova všude tam, kde je to možné. Jak uvádí server iDnes, zatímco na jaře pracovalo z domova 23 % lidí, v září to bylo jen 9 %. Proto vláda od 28. října nařídila maximální využití home office.
Pracoviště je ze všech míst k setkávání tím nejrizikovějším. Podle informací serveru Echo24 se v práci nakazilo 39 % covid pozitivních. Na druhém místě je nákaza v rodině s 22 % případů.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.