Podnikání / Legislativa/Statisíce firem musí zpřesnit předmět podnikání: týká se to i vás?
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

Statisíce firem musí zpřesnit předmět podnikání: týká se to i vás?

Statisíce firem musí zpřesnit předmět podnikání: týká se to i vás?
Seyfor, a. s.
24. 02. 2022
Doba čtení2 minuty čtení
Líbilo se17
Statisíce firem musí zpřesnit předmět podnikání: týká se to i vás?

Obsah

  Nejvyšší soud rozhodl, že firmy nesmí mít jako předmět podnikání uvedeno obecné znění „výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“. Pokud se vás to týká, tak zaměření musíte nově zpřesnit, jinak vám hrozí vysoké pokuty.

  V květnu 2021 rozhodl Nejvyšší soud, že všechny obchodní korporace, společnosti s ručením omezeným i akciové společnosti, musí mít přesně uvedený předmět podnikání. Mění se tím dosavadní praxe, která umožňovala firmám jako předmět podnikání uvádět tzv. volnou živnost, tj. „výrobu, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“.

  Rozhodnutí sp. zn. 27 Cdo 3549/2020 se týkalo akciové společnosti, která ve svých stanovách používala obecný předmět podnikání. V době založení firmy totiž realitní služby spadaly pod volné živnosti, vázanou živností se staly až na základě Zákona o realitním zprostředkování.

  Společnost ale změnu legislativy nereflektovala, věc se dostala až k Nejvyššímu soudu a rozhodnutí nyní stanovilo precedent pro všechny firmy na trhu.

  Nařízení soudu se týká až 90 % firem na trhu

  Rozhodnutí Nejvyššího soudu se týká odhadem 50 až 90 % všech firem, v absolutních číslech pak jde o desetitisíce až statisíce obchodních korporací na trhu.

  Pokud budete ignorovat výzvu k upřesnění předmětu podnikání, hrozí vám pokuta až 100 000 Kč.

  Pavla Břečková, místopředsedkyně Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), pro server Podnikatel.cz odhadla, že se může jednat až o polovinu právnických osob v ČR. Lucie Luptáková, advokátka společnosti Noerr, uvádí, že může jít dokonce až o 90 % všech obchodních firem.

  „Vzhledem k tomu, že k dubnu minulého roku bylo v České republice více než 500 000 společností (s.r.o. a a.s.), takto dotčených společností může být až 450 000,“ upřesnila Luptáková pro server Podnikatel.cz.

  Pokud má vaše firma takto uvedený předmět podnikání, může vás rejstříkový soud vyzvat ke zjednání nápravy a upřesnění činnosti. Pokud to ve stanovené lhůtě nesplníte, hrozí vám pokuta až ve výši 100 000 Kč.

  Zajistěte si vždy aktuální podnikatelské a legislativní informace

  Zadejte váš e-mail a my vám budeme pravidelně zasílat řadu tipů z podnikatelského a legislativního prostředí. info

  Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

  Ke změně stanov či společenské smlouvy bude potřeba notářský zápis

  Je nutné změnit zakládající listinu a vymezit předmět podnikání. V případě s. r. o. se jedná o takzvanou „společenskou smlouvu“, u akciových společností to jsou stanovy firmy.

  Mezi právníky, představiteli Hospodářské komory a AMSP ČR není shoda na tom, zdali je lepší počkat na výzvu rejstříkového soudu nebo předmět podnikání upravit proaktivně. Obecně se však doporučuje postupovat v souladu s právními předpisy.

  Pokud se vás změna předmětu podnikání týká a budete dělat jiné změny v zakladatelských listinách, je vhodné tyto změny spojit.

  Při samotné změně zakladatelské listiny, stanov či společenské smlouvy je zpravidla potřeba notářský zápis. Výjimkou jsou veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti.

  Sledujte na našem blogu novinky a legislativní změny v oblasti daní, účetnictví a podnikové legislativy. Shrnujeme také nejpodstatnější změny za uplynulé období.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.
  Vyzkoušet zdarma
  Zavřít reklamu
  Propojte své účetnictví s podnikáním
  Přidejte se k 20 000 uživatelům.