Obsah
Vláda schválila zásadní změny v zákoníku práce, v Česku kvůli změnám dohod padají rekordy v množství OSVČ a chystají se opatření pro snížení byrokracie. To jsou některé novinky, které přinesl poslední měsíc. Podívejte se na ně.
Delší zkušební a kratší výpovědní doba. Vláda schválila změny zákoníku práce
Vláda 21. srpna schválila zásadní změny v zákoníku práce, v platnost mají vstoupit od 1. ledna 2025. Mezi nejdůležitější změny patří prodloužení zkušební doby zaměstnanců na 4 měsíce u běžných pracovníků a na 8 měsíců u vedoucích pracovníků. Druhou očekávanou změnou je zkrácení výpovědní lhůty. Ta nově začne platit ode dne podání výpovědi, nikoliv od začátku následujících kalendářního měsíce, jak tomu bylo doposud. O změnách informuje Advokátní deník.
Část změn v zákoníku práce začala platit už od letošního srpna – například zrušení zaručené mzdy v soukromém sektoru nebo zavedení valorizačního mechanismu minimální mzdy. Ministerstvo práce (MPSV) bude každoročně do konce září oznamovat výši minimální mzdy na následující rok. O těchto a dalších již platných změnách informuje server Podnikatel.cz.
V Česku působí nejvíce OSVČ v historii
Podle nových statistik České správy sociálního zabezpečení působilo na konci letošního června v Česku nejvíce OSVČ v historii (1 147 716). Informuje o tom server Podnikatel.cz. Nárůst OSVČ není dán jen zvýšenou podnikatelskou aktivitou, ale také změnami u dohod o provedení práce.
Čím dále více firem totiž brigádníky nenabírá na dohody, ale „na IČO“. Potvrzují to i slova předsedy představenstva Asociace malých a středních podniků Josefa Jaroše: „Nedomníváme se, že by odstartoval podnikatelský boom. Spíše máme náznaky, že firmy i pracovníci reagují na plánované omezování dohod o provedení práce a tyto pracovníky ‚překlápí‘ na OSVČ.“
Od příštího roku výrazně vzrostou odvody OSVČ i paušální daň
Kvůli zvýšení minimálního vyměřovacího základu v rámci konsolidačního balíčku čeká OSVČ od ledna 2025 rekordní nárůst pravidelných odvodů. Informuje o tom server Podnikatel.cz. Minimální záloha na sociální pojištění pro OSVČ hlavní bude činit 4 786 Kč. Minimální záloha na zdravotní pojištění vzroste na 3 161 Kč.
Zvýšení čeká také paušální daň pro OSVČ v prvním pásmu. Zatímco letos činila 7 498 Kč, od příštího roku vzroste na 8 765 Kč. Informoval o tom Forbes.
Vláda schválila 22 opatření pro snížení byrokracie
Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo 22 opatření na omezení administrativní zátěže firem a živnostníků. Informuje o tom server BusinessINFO. V plánu je jednotná elektronická komunikace s institucemi přes Portál podnikatele, legislativní ukotvení elektronické a digitální účtenky nebo jednodušší převody vozidel. Opatření plánuje uskutečnit do konce první poloviny příštího roku.
Podle Hospodářské komory, která se na opatřeních podílela, jsou součástí balíčku také návrhy v oblasti zákona o přestupcích. Pokud pokutovaný zaplatí pokutu ve zkrácené lhůtě od udělení, sníží se její výše o polovinu. Mezi schválenými opatřeními je také aktualizace obsahu jednotlivých živností či zavedení podkladů pro posuzování vlivu na životní prostředí pouze v elektronické podobě.
Vláda chystá změny v povinné registraci k DPH
Novela zákona o dani z přidané hodnoty by měla vstoupit v platnost k 1. lednu 2025. Podle serveru BusinessINFO výrazně změní podmínky pro povinnou registraci k DPH. V současnosti se z podnikatelů stávají plátci DPH, pokud překročí obrat 2 miliony korun za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců. V novém systému se bude obrat počítat za kalendářní rok, tedy od ledna do prosince.
Jak vysvětluje poradenská společnost APOGEO, změní se také termín, od kdy se podnikatel stává plátcem. Pokud podnikatelův obrat od ledna do prosince překročí hranici 2 milionů, stává se podnikatel plátcem od 1. ledna následujícího roku. Pokud ale v průběhu kalendářního roku zároveň překročí tzv. druhý limit obratu, který činí 2 536 500 Kč, stane se plátcem DPH od druhého dne po překročení tohoto limitu.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.