Obsah
Od února platí pro firmy využívající AI nové povinnosti, finanční správa spouští další projekt v rámci Daňového echa a české firmy předstihly v úsporách energií evropský průměr. To jsou některé novinky, které přinesl poslední měsíc. Podívejte se na ně.
Firmy musí proškolit zaměstnance o AI
Od 2. února začala v rámci tzv. Aktu o AI (nařízení Evropské unie a první pokus o regulaci AI) platit nová povinnost pro firmy, které vyvíjejí nebo implementují AI technologie. Jak uvádí poradenská firma EY, firmy musí zajistit gramotnost zaměstnanců v oblasti umělé inteligence, a to proškolením. Povinnost se vztahuje na všechny právnické a fyzické osoby, které mají zaměstnance a při své činnosti využívají systémy AI, a to bez ohledu na klasifikaci rizik. Akt o AI však nedefinuje, jak má být školení strukturováno, ani jaké aspekty má zahrnovat.
Web Podnikatel.cz dodává, že v Česku zatím neexistuje úřad, který by povinnosti plynoucí z Aktu o AI vymáhal. Pokuty tak za nedodržení zatím nebudou, ale experti z České asociace umělé inteligence přesto doporučují školení provést kvůli zvyšování AI gramotnosti českých firem.
České firmy předstihly v úsporách energií evropský průměr
Tři čtvrtiny českých malých a středních podniků aktivně zavádějí opatření pro úsporu energie, což převyšuje evropský průměr o pět procentních bodů. Uvádí to server BusinessInfo.cz. Průzkum Eurobarometru odhalil, že 38 % českých firem investuje do ekologických opatření až 10 procent svého ročního obratu.
Další data z průzkumu zveřejnil magazín Positiv, který dodává, že vedle úspor energie se 65 % podniků zaměřuje na minimalizaci odpadu a 54 % na úsporu materiálů. Z úsporných opatření využívají české firmy často například instalaci obnovitelných zdrojů energie, výměnu zdrojů vytápění nebo chlazení, ale také zavádění řešení pro sběr a monitoring energetických dat a jejich vyhodnocování
Daňového echo se osvědčilo, finanční správa ho rozšiřuje
Daňové echo je personalizovaný dopis, který finanční správa zasílá poplatníkům v případech, kdy odhalí nesrovnalosti v jejich daňových povinnostech. První etapa Daňového echa se zaměřila na poplatníky, kteří v roce 2022 předčasně zrušili svůj produkt penzijního spoření, u něhož uplatňovali daňové výhody, a vykázala 47% úspěšnost. Téměř polovina oslovených dobrovolně podala dodatečné daňové přiznání a svoje pochybení napravila.
Jak uvádí web BusinessInfo.cz, na úspěch první etapy nyní navazuje Daňové echo II, které se zaměřuje na nesprávně uplatněnou slevu na manžela/manželku za rok 2022. Finanční správa osloví celkem 3 502 poplatníků, z toho 2 297 prostřednictvím datové schránky a 1 205 poštou. Očekává se, že tento krok přinese do státního rozpočtu až 80 milionů Kč.
Noví plátci DPH se kvůli technické chybě nezobrazují ve VIES
Finanční správa se omlouvá za technickou závadu, kvůli které se podnikatelé, kteří se registrovali k DPH od 1. ledna 2025, nezobrazují v evropském systému VIES. Jak uvádí web Podnikatel.cz, systém VIES je elektronický systém pro výměnu informací v oblasti DPH, který umožňuje ověřit konkrétní DIČ. Slouží k zabezpečení výměny informací o pravdivém dodání zboží do jiného členského státu a k ověření identifikačních údajů osob registrovaných k DPH v rámci EU.
Finanční správa na opravě pracuje a do té doby doporučuje ověřovat registraci k DPH přímo v českém Registru DPH, který se nachází v české i anglické verzi na portálu Moje daně. Pro zahraniční partnery připravilo Generální finanční ředitelství také oficiální vyjádření v angličtině, které je dostupné na webu Finanční správy ČR.
Národní rozvojová banka nabízí úvěr s nulovým úrokem na energeticky úsporné investice
Nulový úrok nyní zaplatí firmy a podnikatelé, pokud si u Národní rozvojové banky vezmou v rámci programu Nové úspory energie úvěr na projekty vedoucí k úspoře energií. Podmínkou pro získání tohoto výhodného financování je dosažení úspory energie po realizaci projektu ve výši alespoň 10 %, například zateplením, výměnou oken, světelných zdrojů nebo výměnou technologie.
Web Podnikatel.cz dále doplňuje, že podnikatelé mohou čerpat zvýhodněné úvěry ve výši od 500 tisíc do 60 milionů Kč, se splatností maximálně na 10 let. Během splácení se dá požádat o odklad splátek na dva roky. Úvěrem se dá financovat až 90 % způsobilých výdajů těchto projektů. Vedle toho mohou žadatelé získat finanční příspěvek ve výši až 35 % způsobilých výdajů projektu.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.