Obsah
Důvěra v českou ekonomiku je nízká u podnikatelů i spotřebitelů, nová studie přibližuje uprchlíky z Ukrajiny i jejich současné zaměstnání v Česku, ceny nemovitostí v tuzemsku rostou nejvíc v celé Evropské unii a české podniky vnímají rostoucí tlak na své udržitelné chování. Čtěte nejzajímavější novinky z podnikání za poslední měsíc.
Češi věří ekonomice nejmíň v historii měření
Důvěra v českou ekonomiku klesla u podnikatelů i spotřebitelů. V červenci došlo k meziměsíčnímu poklesu o 2,6 bodu na 95,7 bodu. Jde o nejnižší hodnotu za celou dobu měření důvěry od roku 2003, uvádí Český statistický úřad (ČSÚ). Mezi důvody patří přetrvávající nedostatek materiálu, klesající poptávka i málo kvalifikované pracovní síly.
Zhoršení své situace se obává i rekordní počet spotřebitelů. „Pesimismus domácností sílí již pátý měsíc v řadě. Spotřebitelé se domnívají, že jejich současná finanční situace, stejně jako celková hospodářská situace v České republice se zhoršuje, a že tento negativní trend bude pokračovat i v příštích měsících,“ komentuje Anastasija Nejasova z ČSÚ.
Uprchlíci z Ukrajiny: 28 % dospělých ještě nebylo 30 let, třetina má vysokoškolské vzdělání
Ministerstvo práce a sociálních věcí provedlo studii mezi válečnými uprchlíky z Ukrajiny, kteří našli v Česku útočiště, informuje iRozhlas. Celkem 44 % uprchlíků představují ženy, 35 % děti, 4 % senioři a 17 % muži – uprchlickou domácnost tvoří zejména matka s menším dítětem.
Šetření ukazuje, že téměř každému třetímu dospělému je méně než 30 let. Víc než půlka z dotázaných si našla v Česku práci, ta ale většinou neodpovídá jejich kvalifikaci. Jen 16 % uprchlíků našlo místo ve svém oboru, čtyři z pěti pracovníků zastávají práci s nízkou kvalifikací. Vysokoškolské vzdělání má 35 % respondentů a 14 % vyšší odborné.
Ceny nemovitostí vzrostly v Česku nejvíc z celé EU
Forbes informuje, že ceny nemovitostí v Evropské unii (EU) v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o 10,5 %. Z údajů evropského statistického úřadu Eurostatu navíc vyplývá, že v Česku se vyšplhaly nejvýš – stouply o 24,7 %.
Aktuální růst je v EU nejprudší od roku 2006 a od roku 2010 narostly ceny obytných nemovitostí v celé unii o 45 %. V Česku dokonce o 121 %.
Blíží se konec byrokracie v Česku?
Ministerstvo průmyslu a obchodu spustilo nový web s názvem www.stopbyrokracii.cz, reportuje server BusinessINFO.cz. Cíl má jasný – snížit administrativní zátěž podnikatelů. Ti mohou do poloviny září 2022 posílat návrhy, jak vylepšit podnikatelské prostředí v Česku.
České podniky ví, že tlak na jejich udržitelné chování roste
Do průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR se zapojila stovka podniků a 87 % z nich uvádí, že se aktivně věnuje udržitelnosti, informuje BusinessINFO.cz. Mezi nejdůležitější prvky udržitelnosti spadá snížení spotřeby energií, zavedení obnovitelných zdrojů a snížení uhlíkové stopy.
Celkem 60 % dotázaných vnímá udržitelné chování jako důležitý prvek konkurenceschopnosti na trhu. Vypracovanou strategii udržitelnosti má 63 % firem. Z šetření vyplývá, že firmy vnímají tlak na své udržitelné chování, v oblasti plánují rozšiřovat své aktivity a vynaložit na udržitelné chování i více financí.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.