Od tvůrců úspěšného účetního programu

Daně / Majetkové daně/Konec daně z nabytí nemovitých věcí. Vláda ji v roce 2020 zrušila

Konec daně z nabytí nemovitých věcí. Vláda ji v roce 2020 zrušila

Konec daně z nabytí nemovitých věcí. Vláda ji v roce 2020 zrušila
Konec daně z nabytí nemovitých věcí. Vláda ji v roce 2020 zrušila

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Ta přitom činila 4 % a platil ji kupující. Co se s návrhem zákona mění a jak to ovlivní nákup vlastního bydlení?

Obsah

  Vláda a jaře roku 2020 reagovala na důsledky koronakrize návrhem zrušení daně z nemovitých věcí. Původně chtěla se zrušením 4% daně vyloučit možnost odečtu 15 % ze zaplacených úroků z hypotéky od základu daně z příjmů. V červnu ale zareagovala na podněty poslanců, kteří navrhli odpočty z hypoték zachovat se sníženou maximální částkou, kterou si lidé ročně od základu daně odečtou. Přečtěte si, co zrušení daně obnáší.

  Novela o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí

  Poslanci schválená novela o dani z nabytí nemovitých věcí:

  • platí zpětně a ti, kteří měli podat přiznání nejpozději k 31. březnu 2020 (s odkladem kvůli pandemii k 31. prosinci 2020) už daň platit vůbec nebudou,
  • stanovuje, že lidem, kteří podali návrh na vklad vlastnictví na katastr nemovitostí nejpozději v prosinci 2019 a daň zaplatili, úřady peníze vrátí,
  • od ledna 2021 se majitelům prodlužuje tzv. „časový test“ z 5 na 10 let. To znamená, že pokud prodá svou nemovitost, která mu neslouží k vlastnímu bydlení do 10 let od nabytí, musí z utržené částky zaplatit daň z příjmu 
  • a upravuje maximální částku, kterou si kupující ročně odečtou ze základu daně z příjmů z původních 300 na 150 tisíc korun. (Platí pro hypotéky uzavřené od 1. ledna 2022).

  Ti, kteří jsou v předstihu a daň již zaplatili, musí o vrácení přeplatku požádat místní finanční úřad. K žádosti zatím neexistuje oficiální formulář. Jedinou podmínkou jej již zmíněný zápis nemovitosti na katastru – nejpozději v prosinci 2019.

  Lidé, kteří již počítají s platností zákona se nemusí obávat sankcí, pokud by v řádném termínu daň z nemovitých věcí nezaplatili. Pomůže jim tzv. liberační balíček III, se kterým bez rizika úroků z prodlení a posečkání daně zaplatí a podají daňové přiznání z nabytí nemovitých věcí do 31. prosince 2020. Do té doby by mělo být jasné, zda nový zákon projde i Senátem a podepíše jej prezident. 

  Senát projednání naplánoval na první polovinu srpna, zákon by tedy mohl platit už v září.

  Jak využít novelu k levnějšímu bydlení

  Současná daň zatěžuje rozpočty zájemců o vlastní bydlení. V případě nákupu bytu za 5 milionů korun činí 4% daň 200 tisíc korun, na které ale nelze čerpat peníze z hypotéky. Tuto částku teď kupující ušetří. 

  Pokud vezmeme v potaz i závazné doporučení ČNB, které stanovuje, že by výše hypotéky neměla přesáhnout 90 % hodnoty nemovitosti, pak kupující ze svého zaplatil dohromady 14 %. U bytu za 5 milionů to dělá 700 tisíc korun, což mohlo mnohé od nákupu odradit.

  S novelou se zájemcům o vlastní bydlení nejvíce vyplatí, pokud nemovitost koupí do konce roku 2021. Nezaplatí daň z nabytí nemovitosti a zachovají si možnost odečtu vyšší částky ze základu daně – až 300 tisíc korun ze zaplacených úroků hypotéky. 

  Úprava daně, které hrozí zrušení

  Daň z nabytí nemovitých věcí původně vznikla v roce 2014, kdy nahradila tehdejší daň z převodu nemovitostí. V roce 2016 se změnily pravidla pro její platbu. Dříve se kupující s prodejcem mohli domluvit, kdo daň odvede. Od 1. listopadu 2016 ji vždy platil kupující.

  Čtyřprocentní daň z nabytí nemovitých věcí se každopádně nevztahovala na:

  • zděděné a darované nemovitosti,
  • novostavby do 5 let od kolaudace (pro jejich první majitele)
  • a družstevní byty, a to i v případě jejich převodu do osobního vlastnictví.

  Jejím předmětem byla vždy nemovitost, kterou nový majitel nabyl za úplatu, a vlastní tedy:

  • pozemek, stavbu, nebo bytovou jednotku, která se nachází na území ČR,
  • oprávněnou stavbu, která se realizuje na území ČR
  • nebo podíl na nemovité věci z předchozích dvou bodů.

  Se vznikem vlastnického práva u nemovitosti podával kupující přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí a platil daň nejpozději do konce třetího měsíce, který následoval po měsíci, kdy jeho nemovitost úředníci zapsali do katastru nemovitostí.

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  blank Ano
  blank Ne
  blank

  Sledujte podobné články na naší

  Facebookové stránce

  Komunita samostatných účetních

  Přidejte se zdarma

  Přidejte se
  do největší komunity samostatných účetních

  blankVýhody
  blank