Od tvůrců úspěšného účetního programu

Daně / Správa daně/Pletete si daňového poradce s účetním? Může vás to vyjít dost draho

Pletete si daňového poradce s účetním? Může vás to vyjít dost draho

Pletete si daňového poradce s účetním? Může vás to vyjít dost draho
Pletete si daňového poradce s účetním? Může vás to vyjít dost draho

Když jdete se zpracováním daňového přiznání za účetním, je to, jako byste šli s bolavým zubem za obvodním lékařem. Vysvětlíme vám, jaké jsou rozdíly mezi těmito profesemi, abyste věděli, koho potřebujete oslovit. Špatná volba vás může stát dost peněz, protože jen jeden ze specialistů musí mít povinně pojištění.

Účetní

Účetní je specialista na vedení účetnictví. Aby mohl tuto práci vykonávat samostatně jako OSVČ, musí splnit řadu podmínek. Například potřebuje 3–5 let praxe v závislosti na předchozím dosaženém vzdělání.

Do jeho kompetence spadá vedení účetnictví a všechny související operace. Do nich patří i zpracování podkladů k daňovému přiznání, ale už ne samotná tvorba daňového přiznání.

Na rozdíl od daňových poradců nemusí mít účetní povinně pojištění odpovědnosti za škody. Přesto je vhodné, když ho mají, a při výběru externí účetní se na něj určitě zeptejte.

I kdyby účetní pojištění odpovědnosti měl, nekryje chyby, které udělá v daňovém přiznání. Jako účetní totiž nemá pro tuto činnost oprávnění.

Daňový poradce

Daňový poradce je odborník na problematiku daní. Musí složit přísné zkoušky, které podle Komory daňových poradců úspěšně zvládne pouze 20–30 % uchazečů. Teprve poté jsou adepti zapsáni do seznamu daňových poradců a mohou začít vykonávat tuto profesi.

Daňový poradce je způsobilý k tomu, aby vám zpracoval daňová přiznání, kontrolní hlášení a vše další, co se týká daní. Má povinně pojištění, takže kdyby ve formulářích udělal chyby, za které finanční úřad udělí pokuty, pokryje je jeho pojištění.

Někdy zpracovává i účetnictví, protože ho potřebuje jako podklad pro daňové přiznání. Na oblasti účetnictví, které přímo nesouvisí s daněmi, ale nemusí být specialista.

Pokud vám přiznání zpracovává poradce, termín odevzdání dokumentů a také zaplacení daně se z konce března posouvá na konec června.

Koho si zvolit

Jste živnostník a potřebujete zejména zpracování daňové přiznání? Sjednejte si spolupráci s daňovým poradcem, který vám udělá i jednoduché účetnictví. Pokud už máte svého specialistu, ověřte si, že je zapsaný v oficiálním seznamu daňových poradců.

Jste firma a potřebujete detailní účetnictví, abyste věděli, jak si vede váš byznys? Oslovte účetního i daňového poradce, který se na základě dodaného účetnictví postará o daně.

Výše uvedená doporučení slouží jako obecné vodítko. Konkrétně vždy záleží na vaší specifické situaci. Nejlépe uděláte, když se budete informovat u svého účetního nebo daňového poradce.

A co když žádného ještě nemáte? Vyberte si z našeho seznamu více než 250 účetních a daňových poradců.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

blank Ano
blank Ne
blank

Sledujte podobné články na naší

Facebookové stránce

Komunita samostatných účetních

Přidejte se zdarma

Přidejte se
do největší komunity samostatných účetních

blankVýhody
blank